LIŠKOVÁ, Kateřina. Nalézání spojenců na nečekaných místech. Elizabeth Grosz přepisuje binarismus příroda vs. kultura. Sociální studia, Fakulta sociálních studií MU Brno, 2005, roč. 2005, č. 12, s. 145-151. ISSN 1214-813X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Nalézání spojenců na nečekaných místech. Elizabeth Grosz přepisuje binarismus příroda vs. kultura
Název anglicky Finding Allies at Unexpected Places. Elizabeth Grosz Re-writes the Nature-Culture Binarism
Autoři LIŠKOVÁ, Kateřina (203 Česká republika, garant).
Vydání Sociální studia, Fakulta sociálních studií MU Brno, 2005, 1214-813X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50000 5. Social Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Kód RIV RIV/00216224:14230/05:00014535
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
Klíčová slova anglicky feminism; feminist theory; nature; culture; evolution theory
Štítky culture, evolution theory, feminism, feminist theory, nature
Změnil Změnila: doc. Kateřina Lišková, Ph.D., učo 10222. Změněno: 22. 3. 2010 21:17.
Anotace
I po destabilizaci binárního kódu v pojímání přírody a kultury přetrvává v sociálních vědách včetně feministické teorie konceptualizace přírody jako inertní, pevné a neměnné entity. Příroda je vnímána jako opozitum kultury a jako taková zůstává sociální vědou neuchopena a spolu s teoriemi vyvinutými na půdě biologie zůstává ve sféře tzv. tvrdé vědy. Feministická teoretička Elizabeth Grosz rekonceptualizuje jednu z nejklasičtějších naturalistických teorií, Darwinovu evoluční teorii. Představuje ji sociálním vědám jako otevřený a dynamický koncept, který komplexním způsobem nabourává dichotomní pojetí přírody a kultury, jež je společným jmenovatelem i pro binární koncepce pohlaví a genderu.
Anotace anglicky
Even after destabilizing of the binary nature-culture thinking, social science including feminist theory keeps conceptualitzing nature as inert, fixed and uchangeable. As the opposite of culture, nature is supposed to belong to hard science together with the concepts developed within the realm of biology. Feminist theorist Elizabeth Grosz reconceptualizes one of the hardest naturalist theories Darwins evolution theory. She re-reads it as an account which provides an open-ended and dynamic understanding of the intermingling of history and biology and a complex theory of the movements of difference, bifurcation and becoming which in an endless play of repetition and generative surprise is typical of both natural and social life. The author thus recontextualizes and reevaluates classical biological theory for the uses and inspiration to social science.
Návaznosti
1K05023, projekt VaVNázev: Reprezentace sexuality: reprodukce genderových nerovností a jejich subverze
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Program podpory začínajících pracovníků výzkumu a vývoje (Národní program výzkumu)
VytisknoutZobrazeno: 5. 12. 2019 18:26