NOVÁKOVÁ, Zuzana, Eva ZÁVODNÁ, Lenka DOSTALOVÁ KOPEČNÁ, Hana HRSTKOVÁ, Pavla BALCÁRKOVÁ, Nataša HONZÍKOVÁ a Bohumil FIŠER. Krevní tlak a fyzická aktivita dětí a dospívajících léčených pro nádorové onemocnění. 2006.
Originální název Krevní tlak a fyzická aktivita dětí a dospívajících léčených pro nádorové onemocnění
Název česky Krevní tlak a fyzická aktivita dětí a dospívajících léčených pro nádorové onemocnění
Název anglicky Blood pressure and physical activity of children and adolescents after antitumour therapy
Autoři NOVÁKOVÁ, Zuzana (203 Česká republika, garant), Eva ZÁVODNÁ (203 Česká republika), Lenka DOSTALOVÁ KOPEČNÁ (203 Česká republika), Hana HRSTKOVÁ (203 Česká republika), Pavla BALCÁRKOVÁ (203 Česká republika), Nataša HONZÍKOVÁ (203 Česká republika) a Bohumil FIŠER (203 Česká republika).
Vydání 2006.
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30105 Physiology
Stát vydavatele Česká republika
Kód RIV RIV/00216224:14110/06:00017981
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova česky fyzická aktivita; krevní tlak; antracykliny; děti; adolescenti
Klíčová slova anglicky physical activity; blood pressure; anthracycline; children; adolescents
Štítky Adolescents, anthracycline, Blood pressure, children, physical activity
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: MUDr. Bc. Eva Závodná, Ph.D., učo 19752. Změněno: 1. 4. 2010 17:20.
Pacienti léčeni antracyklliny mají zvýšenou tonickou aktivitu parasympatiku a sníženou aktivitu sampatiku, jak dokumentují snížené hodnoty systolického krevního tlaku a vyšší citlivosti baroreflexu. Za vedlejší účinek této léčby lze pokládat i sníženou fyzickou aktivitu a nižší tělesné parametry sledovaných osob.
Anotace anglicky
Patients treated by anthracyclines had higher tonic parasymptahtic activity and decreased sympathetic activity as documented on lower values of systolic blood pressure and higher baroreflex sensitivity.
Návaznosti
MSM0021622402, záměrNázev: Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Časná diagnostika a léčba kardiovaskulárních chorob
NR8006, projekt VaVNázev: Autonomní oběhové funkce, funkce myokardu a kardiorespirační funkce u dětí a adolescentů po léčbě zhoubného nádoru