PEČÍNKOVÁ, Martina, Leif Asbjørn VØLLESTAD, Božena KOUBKOVÁ a Milan GELNAR. Asymmetries in the attachment apparatus of a gill parasite. Journal of Zoology. London: The Zoological Society of London, 2007, roč. 272, č. 4, s. 406-414. ISSN 0952-8369.
Originální název Asymmetries in the attachment apparatus of a gill parasite
Název česky Asymetrie příchytného aparátu žaberního parazita Paradiplozoon homoion
Autoři PEČÍNKOVÁ, Martina (203 Česká republika, garant), Leif Asbjørn VØLLESTAD (578 Norsko), Božena KOUBKOVÁ (203 Česká republika) a Milan GELNAR (203 Česká republika).
Vydání Journal of Zoology, London, The Zoological Society of London, 2007, 0952-8369.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 10600 1.6 Biological sciences
Stát vydavatele Velká Británie a Severní Irsko
Impakt faktor Impact factor: 1.516
Kód RIV RIV/00216224:14310/07:00020403
Organizační jednotka Přírodovědecká fakulta
UT WoS 000248887100007
Klíčová slova anglicky developmental instability; directional asymmetry; fluctuating asymmetry; Paradiplozoon homoion; parasite
Štítky developmental instability, directional asymmetry, fluctuating asymmetry, Paradiplozoon homoion, parasite
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnila: Mgr. Martina Pečínková, Ph.D., učo 13821. Změněno: 31. 7. 2007 15:23.
Diplozoids are fish ectoparasites with a direct life cycle. Adults live attached to fish gills, using two haptors with four pairs of clamps for attachment. Three planes of symmetry (the individual, haptor and clamp planes) can be identified in adult diplozoids. In this study, the haptor and clamp planes of symmetry are used to study different asymmetries (fluctuating asymmetry FA, directional asymmetry DA, antisymmetry) in the attachment apparatus of Paradiplozoon homoion(Diplozoidae; Monogenea). DA and antisymmetry may be adaptive asymmetries, whereas FA (measured as the random deviation from perfect symmetry in bilateral characters) is suggested as a useful tool for estimating developmental instability. Fifty individuals of P. homoion were collected from 25 gudgeon Gobio gobio. Asymmetries were estimated for nine morphometric traits in the haptor plane and three morphometric traits in the clamp plane on all four pairs of clamps from each individual. FA did not differ between traits on the individual pairs of clamps. However, significant DA was detected for most traits in the clamp plane.
Anotace česky
Nebyl potvrzen rozdíl fluktuační asymetrie mezi jednotlivými páry svorek Paradiplozoon homoion. Naopak, byla potvrzena směrová asymetrie u příchytného aparátu tohoto parazitického druhu.
Návaznosti
GA524/04/1115, projekt VaVNázev: Fluktuační asymetrie rybích parazitů: nový přístup ke stanovení environmentálního stresu vodního ekosystému?
Investor: Grantová agentura ČR, Fluktuační asymetrie rybích parazitů: nový přístup ke stanovení environmentálního stresu vodního ekosystému?
GD524/05/H536, projekt VaVNázev: Evolučně ekologická analýza biologických systémů: výzkumné centrum DSP
Investor: Grantová agentura ČR, Evolučně ekologická analýza biologických systémů: výzkumné centrum DSP
LC522, projekt VaVNázev: ICHTYOPARAZITOLOGIE - centrum základního výzkumu
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Ichtyoparazitologie - centrum základního výzkumu