IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ, Lydie, Antonín FASSMANN, Peter AUGUSTÍN a Martina KUKLETOVÁ. Existují vrozené dispozice k rozvoji gingivitidy a parodontitidy? In Mezinárodní seminář SVC - Výzkumné aktivity řešitelských týmů. 1. vydání. Brno: Masarykova univerzita, 2008, s. 51-52. ISBN 978-80-210-4596-5.
Originální název Existují vrozené dispozice k rozvoji gingivitidy a parodontitidy?
Název česky Existují vrozené dispozice k rozvoji gingivitidy a parodontitidy?
Název anglicky Do there exist inborn disposition to the development of gingivitis and periodontitis?
Autoři IZAKOVIČOVÁ HOLLÁ, Lydie, Antonín FASSMANN, Peter AUGUSTÍN a Martina KUKLETOVÁ.
Vydání 1. vydání. Brno, Mezinárodní seminář SVC - Výzkumné aktivity řešitelských týmů, od s. 51-52, 2 s. 2008.
Nakladatel Masarykova univerzita
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Konferenční abstrakt
Obor 30200 3.2 Clinical medicine
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
ISBN 978-80-210-4596-5
Klíčová slova anglicky gingivitis; periodontitis; gene; interleukin; haplotype; microbial plaque
Štítky gene, gingivitis, haplotype, interleukin, microbial plaque, periodontitis
Změnil Změnila: prof. MUDr. Lydie Izakovičová Hollá, Ph.D., učo 734. Změněno: 2. 2. 2009 08:51.
Cílem naší práce bylo zjistit, zda se frekvence polymorfizmů v genu pro IL-6 liší mezi dětmi s plakem indukovanou gingivitidou, pacienty s chronickou parodontitidou (CP) a osobami se zdravým parodontem. Naše výsledky naznačují, že kromě přítomnosti patogenů hraje při onemocnění parodontu významnou roli imunitní systém organizmu, a to už na úrovni gingivitid. "Rizikový haplotyp" pro rozvoj zánětu dásní byl u dětí v této studii identický s haplotypem vyskytujícím se častěji u pacientů s chronickou parodontitidou, což poukazuje na genetickou souvislost obou těchto typů onemocnění.
Anotace anglicky
It was the aim of the present study to find out if the frequency of polymorphisms in the gene for IL-6 differed among children with plaque-induced gingivitis, patients with chronic periodontitis (CP), and persons with healthy periodontium. Our results suggest that, apart from the presence of pathogens, a significant role in periodontal disease is played by the organisms immune system, as early as at the level of gingivitis. In the children of the present study, the "risky haplotype" for the development of gingivitis was identical with the haplotype occurring more frequently in patients with chronic periodontitis, which suggests a genetic relationship between these two types of disease.
Návaznosti
NR9129, projekt VaVNázev: Analýza polymorfizmů v genech prozánětlivých a remodelačních faktorů ve vztahu k imunitní reakci a klinickému stavu pacientů s parodontitidou
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Analýza polymorfizmů v genech prozánětlivých a remodelačních faktorů ve vztahu k imunitní reakci a klinickému stavu pacientů s parodontitidou
1M0528, projekt VaVNázev: Stomatologické výzkumné centrum