KOUBALÍKOVÁ, Sylvie a David ŠMAHEL. Fenomén lhaní v prostředí internetu. Československá psychologie. Praha: Academia, 2008, roč. 52, č. 3, s. 289-301, 12 s. ISSN 0009-062X.
Další formáty:   BibTeX LaTeX RIS
Základní údaje
Originální název Fenomén lhaní v prostředí internetu
Název česky Fenomén lhaní v prostředí internetu
Název anglicky Phenomenon of lying on the Internet
Autoři KOUBALÍKOVÁ, Sylvie (203 Česká republika) a David ŠMAHEL (203 Česká republika, garant).
Vydání Československá psychologie, Praha, Academia, 2008, 0009-062X.
Další údaje
Originální jazyk čeština
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 50100 5.1 Psychology and cognitive sciences
Stát vydavatele Česká republika
Utajení není předmětem státního či obchodního tajemství
Impakt faktor Impact factor: 0.101
Kód RIV RIV/00216224:14230/08:00026225
Organizační jednotka Fakulta sociálních studií
UT WoS 000258133300007
Klíčová slova anglicky lying; recognition of lie; trustworthiness; communication; chat room
Štítky chat room, communication, lying, recognition of lie, trustworthiness
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. PhDr. David Šmahel, Ph.D., učo 3068. Změněno: 16. 6. 2009 14:35.
Anotace
Předmětem provedeného výzkumu byla lež v prostředí chatů - anonymních virtuálních prostředí. Cílem výzkumu bylo získat hlubší vhled do zacházení uživatelů chatů s informacemi pocházejícími od jiných anonymních uživatelů, a do strategií, které využívají při posuzování důvěryhodnosti těchto informací. Provedený výzkum měl explorativní charakter: pomocí metody zakotvené teorie proběhla analýza polostrukturovaných rozhovorů se 7 zkušenými uživateli chatů ve věkovém rozmezí 15-50 let. Z výzkumu vyplynulo, že ačkoliv uživatelé chatů připouštějí vysokou míru výskytu lži v tomto prostředí, pokud nenarazí na zjevnou formu klamání v průběhu komunikace, tento fakt vědomě nezohledňují. V situaci, kdy by měli neustále brát v úvahu možnost přetvářky komunikačního partnera, ztrácela by pro ně tato komunikace význam. Byly identifikovány různé náhradní techniky, které jsou v tomto prostředí omezeného smyslového vnímání a dalších specifik využívány k rozpoznání lži. Je otázkou, zda prostředí chatu dnes již nemůže přímo odkazovat k "lživému" kontextu, v němž komunikace probíhá, a označení "lež" by pak pro dané chování ani používáno být nemělo.
Anotace anglicky
The virtual world is quite different than the real world. Itraises new opportunities and risks for the way individualsrelate to one another. The aim of this paper is the description of phenomenon of lying in virtual world, in which specific features of on-line environment are the key factors. An explorative qualitative investigation was carried out to find out the main topics of the way individuals believe to others and distinguish deception from truth in chat rooms. The method of grounded theory was used for data analysis.
Návaznosti
MSM0021622406, záměrNázev: Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Psychologické a sociální charakteristiky dětí, mládeže a rodiny, vývoj osobnosti v době proměn moderní společnosti
VytisknoutZobrazeno: 25. 4. 2024 01:16