KAŠPÁREK, Tomáš, Hana KUČEROVÁ, Radovan PŘIKRYL, Eva ČEŠKOVÁ, Michal MIKL a Petr KRUPA. Morphology of fronto-temporal Regions and Word Generation in First-episode Schizophrenia. Activitas Nervosa Superior. Praha: Neuroscientia o.s., 2008, roč. 50, č. 4, s. 88-90. ISSN 1802-9698.
Originální název Morphology of fronto-temporal Regions and Word Generation in First-episode Schizophrenia
Název česky Morfologie fronto-temporální oblasti a proces mluvy při první epizodě schizofrenie
Autoři KAŠPÁREK, Tomáš, Hana KUČEROVÁ, Radovan PŘIKRYL, Eva ČEŠKOVÁ, Michal MIKL a Petr KRUPA.
Vydání Activitas Nervosa Superior, Praha, Neuroscientia o.s. 2008, 1802-9698.
Originální jazyk angličtina
Typ výsledku Článek v odborném periodiku
Obor 30000 3. Medical and Health Sciences
Stát vydavatele Česká republika
Organizační jednotka Lékařská fakulta
Klíčová slova anglicky voxel based morphometry; schizophrenia; FT dysfunction; verbal fluency task
Štítky FT dysfunction, schizophrenia, verbal fluency task, voxel based morphometry
Příznaky Mezinárodní význam, Recenzováno
Změnil Změnil: prof. MUDr. Tomáš Kašpárek, Ph.D., učo 54879. Změněno: 4. 1. 2013 11:28.
Fronto temporal (FT) dysfunction is a characteristic feature of schizophrenia. We tried to find features of brain morphology that are connected with the solving of Verbal Fluency Task (VFT). We hypothesized that verbal fluency results correlate positively with gray and white matter volume in fronto temporal areas. 25 first episode schizophrenia men were tested using Correlations between VFT score and brain morphology were performed using General linear mode - regression analysis. There was a significant positive correlation of regional gray matter and VFT score in the posterior part of superior temporal gyrus, on the borders with middle temporal gyrus and inferior parietal lobule. As for the regional white matter volume there was one significant cluster in the depth of the inferior frontal gyrus, pars triangularis. The ability to neerate context appropriate words is not only the result of abnormal FT co-operation or ability to "hire" prefrontal activity when necessary, but also stems from the condition of relevant neuronal networks.
Anotace česky
Fronto temporální (FT) porucha je u schizofrenie charakteristická. Hledali jsme, jaké je spojení mezi morfologií mozku a plynulou řečí. (VFT).Předpokládali jsme, že to, jaký je výsledek plynulé řeči nutně souvisí s objemem šedé a bílé hmoty ve frontotemporální oblasti. Testovali jsme 25 osob s první episodou schizofrenie použitím VFT.
Návaznosti
MSM0021622404, záměrNázev: Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Vnitřní organizace a neurobiologické mechanismy funkčních systémů CNS
VytisknoutZobrazeno: 7. 5. 2024 20:03