J 2010

Slovosled výrazu li v češtině pobělohorského období

KOSEK, Pavel

Základní údaje

Originální název

Slovosled výrazu li v češtině pobělohorského období

Název anglicky

Word order of the Czech word li in Baroque Czech

Autoři

KOSEK, Pavel (203 Česká republika, garant, domácí)

Vydání

Linguistica Brunensia, Brno, Masarykova univerzita, 2010, 1803-7410

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Článek v odborném periodiku

Obor

60200 6.2 Languages and Literature

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14210/10:00044607

Organizační jednotka

Filozofická fakulta

Klíčová slova česky

slovosled; klitikon; spojka; tázací výraz; historická syntax; vývoj češtiny; barokní čeština

Klíčová slova anglicky

word order; clitic; conjunction; wh-word; historical syntax; development of Czech; Baroque Czech Language

Štítky

Příznaky

Mezinárodní význam, Recenzováno
Změněno: 27. 4. 2011 22:04, Mgr. Petra Georgala

Anotace

V originále

Studie vychází z ruční excerpce českých barokních tisků, které byly vydány v rozmezí let 1650 až 1750 a které reprezentují rozličné dobové žánry. Hlavním cílem studie je analýza slova li, která však také reflektuje jeho gramatické a sémantické vlastnosti (toto slovo plní 1. funkci tázacího výrazu, 2. subjunktoru kompletivních nebo adjunkčních vět). Zjištěné slovosledné pozice tohoto výrazu svědčí o tom, že li má status operátorového enklitika (Migdalski 2009), které je kladeno za první přízvučné slovo ve větě. Uprostřed věty se li vyskytuje pouze v případě exstrakce některého z jejích konstituentů. Výraz li se přiklání ke slovům s rozličnou slovnědruhovou příslušností, avšak dominantní je jeho spojení se slovesným tvarem. Výraz li je umístěn na první pozici skupiny klitik.

Anglicky

This article is based on data collected from a corpus of Czech Baroque prints representing different genres and styles of the Czech language of this period (from 1650 to 1750). The main aim of the article is an analysis of word order of the Czech word li (if) in Baroque Czech. The article also reflects grammatical and semantic features of this word, which play the role of: 1. a wh-word of the yes/no questions, 2. a subjunctor of completive or conditional clauses. The analysis is focused on detection and interpretation of the word-order patterns of this item. The word if: 1. is an operator enclitic of prototypical nature (Migdalski 2009), which is placed after the first stressed word of A sentence (the positioning within the sentence is caused only by extractions); 2. can be hosted by different parts of speech, but it prefers the verb, 3. occupies the first position of the clitic cluster.

Návaznosti

MSM0021622435, záměr
Název: Středisko pro interdisciplinární výzkum starých jazyků a starších fází jazyků moderních
Investor: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Středisko pro interdisciplinární výzkum starých jazyků a starších fází jazyků moderních