CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Účinnost chlazení datacentra o rok později

Zajímavé | 7 | 7
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
infrastruktura
Přinášíme rekapitulaci toho, jak se vyvíjí účinnost chlazení fakultního datacentra v poslední době.

V květnu 2015 jsme psali o účinnosti chlazení datacentra FI, o závislosti účinnosti na venkovní teplotě a o odhadované efektivitě chlazení. V závěru jsme odhadli režii chlazení (Power usage efficiency, PUE) na hodnotu 1.30 i do budoucna s tím, že s nárůstem zátěže bude třeba častěji používat strojní chlazení namísto freecoolingu, ale na druhou stranu se lépe amortizuje spotřeba prvků s konstantním příkonem bez ohledu na zátěž chlazení (některá čerpadla).

Za poslední rok došlo k podstatnému nárůstu instalovaného výkonu v datacentru, zejména na sále CERIT. Protože ale soustavně pracujeme na optimalizaci fungování systému chlazení se zaměřením na zvýšení účinnosti, nemuseli jsme ani při takto velkém nárůstu výkonu posunovat teplotní hranice pro přechod z freecoolingu na strojní chlazení. Výsledný stav lze vidět na následujícím obrázku:

Je vidět, že oproti loňskému roku režie chlazení výrazně poklesla, a průměrná hodnota za poslední rok (od 13. září 2015 do 13. září 2016) dosahuje překvapivě nízké hodnoty 1.19- Denní maximum v roce 2016 je pouhých 1.40. Připomínáme, že v tomto čísle je zohledněna skutečně jen režie chlazení versus instalovaný příkon v datacentru včetně osvětlení, STS switchů a podobně. Také toto číslo neobsahuje režii napájení (trafostanice, záložní zdroj DUPS, atd.).

Na optimalizaci systému chlazení budeme pracovat i nadále - již teď máme několik dalších nápadů k vyzkoušení v praxi.

O datacentru FI: infrastruktura datacentra FI zahrnuje dva počítačové sály v pátém patře budovy A - sál FI pro potřeby fakulty a sál CERIT, využívaný pracovištěm CERIT-SC a Ústavem výpočetní techniky. Kromě datových sálů je součástí datacentra také technické zázemí: záložní zdroj napájení, rozvodna NN, strojovna chlazení a část trafostanice. Správu infrastruktury datacentra (napájení, chlazení, hašení) zajišťuje CVT FI. Další informace o datacentru jsou k dispozici na stránce www.fi.muni.cz/~kas/datacentrum/.

« Windows 10 v počítačové hale (1. 6. 2016 16:18) | Upgrade linuxových strojov » (19. 9. 2016 09:49)