EN

Fedora 21 na našem FTP serveru - CVT FI - Blogy

CVT FI

RSS

Novinky a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu
11. 12.
2014

Fedora 21 na našem FTP serveru

  • RSS
Zajímavé | 3 | 3
RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. (CVT FI MU), učo 1885
unix
V úterý 9. prosince byla zveřejněna nová verze linuxové distribuce Fedora. To je dobrá příležitost podívat se, jak podporujeme open source projekty včetně Fedory poskytováním datového prostoru a kapacity sítě.

CVT FI již téměř od svého vzniku spravuje fakultní server pro distribuci volně šiřitelných programů, dostupný pod jmény ftp.fi.muni.cz, ftp.linux.cz, ftp.muni.cz a ftp.cstug.cz. Server v současné době obsahuje datové úložiště o hrubé kapacitě 48 TB a čisté kapacitě cca 21 TB (je třeba odečíst režii RAID-10, souborového systému, a části diskového místa nepoužité pro samotný archív).

Na serveru se nachází zrcadla datových archívů různých open source projektů, přičemž z hlediska obsazeného místa převažují distribuce Linuxu (Fedora, CentOS, Debian, Slackware, Opensuse a další). Jsou zde ale i další datové archívy, jako například zrcadlo Comprehensible TeX Archive Network, projekt GNU, Comprehensible Perl Archive Network, jádro Linuxu atd. Datový archív je dostupný protokoly HTTP, FTP a Rsync po IPv4 i IPv6.

Pro některé projekty je náš server významnou součástí jejich infrastruktury: jsme hlavním datovým archívem live distribuce linuxu SLAX a jedním z několika primárních datových archívů distribuce Fedora, ze kterého si ostatní zrcadla ve světě stahují novou verzi Fedory před oficiálním zveřejněním, aby byla připravena na okamžik zveřejnění nové verze.

Tento graf zobrazuje provoz našeho FTP serveru za poslední týden. Je tam vidět mírný nárůst provozu v sobotu 6. prosince, kdy si zrcadla projektu Fedora začala od nás stahovat novou verzi Fedory k následnému zveřejnění, a pak výrazný nárůst síťového provozu po zveřejnění Fedory 21 v úterý 9. prosince odpoledne. Na svislé ose jsou půlhodinové průměry datového toku (megabity za sekundu).

Více o konfiguraci a provozu serveru se můžete dovědět na jeho stránce statistik. O Fedoře 21 se píše v jejím oficiálním oznámení.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Výpadek fakultního routeru - zkušenosti (14. 11. 2014 18:07) | Hardvér a infraštruktúra – plány na nový rok » (22. 12. 2014 11:30)

Zatím žádné komentáře.