CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Nasadenie novych zariadeni v B3

Zajímavé | 1 | 1
Mgr. Ondrej Faměra (abs FI MU), učo 324964
wifi
Nasadenie novych AP na 3. poschodi budovy B vratane simulacie pokrytia pred nasadzovanim a grafy pokrytia signalom po nasadeni.

Posledny novembrovy tyzden 2012 prebehla montaz v priestoroch B3, kde bola umiestnena trojica novych AP. Stare AP boli demontovane. Rozmiestnenie novych AP bolo navrhnute tak aby co najefektivnejsie pokryvalo danu oblast a zaroven umoznovalo rozumne pripojenie mensich zariadeni ako su tablety a mobilne telefony. Nasadenie sa netykalo ucebne B311, kde bude neskor umiestnene samostatne AP vyhradne pre tuto miestnost.

Simulacia bola pripravovana programom TamoGraph® Site Survey, ktory umoznuje simulovat nasadenie AP v roznych priestoroch na zaklade zadanych parametrov vykonov AP, anten a utlmenia materialom okolo. Pre ucely simulacie sa pre utlm signalu stien pouzila hodnota 6dBm, ktora, ako sa ukazalo neskor pri realnom merani, bola trochu nadhodnotena. Vysledne meranie bolo robene notebookom s wifi kartou Intel Ultimate-N 6300 a troma antenami v MIMO konfiguracii vstavanymi v notebooku. Vzhladom na pomerne lepsie vybavenie oproti priemeru je potrebne brat realne namerany stav za trochu optimisticky. Cielom bolo nielen merat silu singalu novo nasadenych AP ale aj silu signalu sieti, ktore sa vyskytuju v okoli a ktore by mohli sposobovat problemy.

Nizsie su graficky vyobrazene mapy pokrytia signalom v simulacii a realnom nasadeni. Rozdielnost dat sposobuje nielen nepresnost simulacie v zmysle ze data su orientacne ale aj to ze nie je mozne vediet rozmiestnenie niektorych predmetov ktore blokuju sirenie signalu vyraznejsie nez ine (napr. velke kvetiny, zelezne vystuze v stenach a pod.). Neskor tu este pribudne mapa pomeru signalu k ruseniu (Signal-To-Interference), ktoru nie je mozne momentalne korektne zobrazit kvoli chybe v programe ktorym boli zbierane data (jedna sa o problem toho ze vysielame 2 siete z jedneho AP na rovnakom kanali, co sposobuje simulacnemu programu problem rozlisit ci sa jedna o skoro 100% rusenie alebo ziadany stav). Az budu data dostupne tak sa tu objavia.

Simulacia a realny stav sily signalu

Silu signalu je mozne vnimat ako realne "pocutelny" signal iduci z AP. Prakticky je toto mozne vnimat ako "pocet paliciek" na telefone/notebooku aky ma wifi siet.

Pri pripojenie telefonom je realne potrebne mat silu signalu aspon -65dBm aby bolo spojenie stabilne (na mape je to zelena az modra farba). Notebooky typicky zvladnu aj silu signalu od -75dBm vzhladom na velkost a umiestnenie anteny v notebooku (na mape je to zlta az modra farba).simulacia signalu rozpetie farieb signalov realny stav signalu

Simulacia a realny stav rychlosti linkovej vrstvy

Dalsou dolezitou zlozkou je rychlost linkovej vrstvy ktora urcuje ake rychlosti je mozne na danom pripojeni dosahovat. Realne dosahovane rychlosti pri stahovani suborov su realne oproti linkovej rychlost tretinove, takze linkova rychlost 90Mbit/s realne prinasa rychlosti okolo 30Mbit/s. Testovanim (v oblasti s dobrymi podmienkami) sa doslo k maximalnej priepustnosti priblizne 50Mbit/s co zhruba odpoveda predpokladom. Starsia technologia 802.11g ktora je zatial najrozsirenejsia na fakulte dosahuje maximalnej linkovej rychlosti 54Mbit/s co zodpoveda zelenej farbe v mapke.simulacia linkovej rychlosti rozpatie linkovych rychlosti realny stav linkovej rychlosti

Pouzite mapove materialy su zo stranky maps.muni.cz