CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 03/2020

Zajímavé | 6 | 6
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix

Možnosti vzdialeného prístupu, známy problém v accountingu Stratus.FI, Let’s Encrypt cez DNS.

Infraštruktúra a hardvér

Možnosti vzdialeného prístupu: V rozcestníku technických informácií sme na úvod pridali prehľad možností, ktoré sa vám v prípade vzdialenej práce môžu hodiť.

Linuxové stanice Nymfe

Prihlásenia na Nymfách: Do mapy PC miestností sme pridali zoznam miest, kam ste aktuálne prihlásení. To sa môže hodiť hlavne v prípadoch, keď sa niekde zabudnete odhlásiť a zostane vám tam bežať Firefox, ktorý následne blokuje jeho používanie na inom stroji.

Softvérové vybavenie a prostredie

Lepší mail o prekročení kvóty: Do mailu o prekročení kvóty sme pre lepšiu pohodlnosť doplnili výpis aktuálneho stavu kvóty a vylepšili jeho predmet, aby bol o niečo informatívnejší.

Služby

Vylepšenia prehľadu obsadenia: Aj v tejto aplikácii, ktorá sa zobrazuje na obrazovke pri PC hale, sme odstránili nejaké nedostatky: občas nesprávne počty obsadených strojov (v prípade lokálneho a vzdialeného prihlásenia súčasne), vylepšili sme dizajn a zobrazovanie opravili tak, že prehľad miestností by už na obrazovke pri výťahoch nemal pretekať a tým skrývať posledný riadok.

Vylepšenia mapy miestností: Aplikáciu s mapou miestností sme previedli do angličtiny (lepšia prístupnosť česky nehovoriacim študentom/zamestnancom, pričom zároveň odpadá réžia spojená s udržovaním dvoch verzií) a pridali možnosť vyhľadávať stroj i v iných miestnostiach, než v práve zobrazenej.

Chyby v accountingu Stratus.FI: Zistili sme, že v niektorých prípadoch môže OpenNebula používaná v našom cloude nesprávne počítať využívané prostriedky (napríklad RUNNING_CPU), čo môže vzhľadom na uplatňované kvóty (viď záložka Quotas v nastaveniach Stratus.FI) spôsobiť, že sa vám nepodarí spustiť virtuálny stroj. Očakávame, že tento problém by mal byť vyriešený pri najbližšom povýšení verzie OpenNebuly. Ak by vám však toto spôsobovalo aktuálne problémy, dajte nám prosím vedieť.

Lepšia dostupnosť Stratus.FI pri údržbe: Pri údržbe a aktualizáciách fakultného databázového servera sme si všimli, že OpenNebula nenesie dobre i krátky výpadok databázy (v ráde minúty či dvoch), čo spôsobovalo nefunkčnosť webového rozhrania Stratus.FI. Samozrejme, pri takýchto operáciách venujeme zvýšenú pozornosť prípadným problémom s nadväznosťami, na ktoré nás upozorňuje i náš monitoring, takže sme boli podobné situácie schopní opraviť do cca 15 minút. Najlepšie je však tieto problémy neriešiť vôbec a vďaka vylepšeniu nastavení ohľadne zotavenia v rámci systemd jednotky zodpovedajúcej služby na Stratus.FI by takáto operácia mala prebehnúť s ešte menším výpadkom maximálne malých jednotiek minút.

Odkazy na konkrétne podnety v IT ideas: Doplnili sme možnosť odkazovať na jednotlivé podnety v rámci našej podnetovne IT ideas.

Let’s Encrypt s validáciou cez DNS: Využívate v doméne fi.muni.cz nejakú službu, kde by ste ocenili SSL certifikát (a nechcete využívať certifikáty od TCS CESNETu), ale na danom serveri vám nebeží web server? Po novom poskytujeme vedľa doterajšej verifikácie žiadosti o certifikát cez web (HTTP-01) aj verifikáciu cez DNS (DNS-01).

Web a technická dokumentácia

Sledujeme problémy na doménach pod fi.muni.cz: V rámci možností, ktoré nám poskytuje Google Search Console, sa snažíme pomáhať vylepšovať aj vaše weby v rámci domény fi.muni.cz preposielaním upozornení na vážnejšie nezrovnalosti zistené pri crawlingu botom Google. Príkladom takto vyriešeného problému môže byť zacyklenie v presmerovaniach.

Alternatívne URL pre automatické preklady webu: Na podnet od jedného z editorov webu sme doplnili pre HTML značky odkazu (<a href=...>) možnosť špecifikovať alternatívne URL, ktoré sa namiesto pôvodného doplní v automaticky preloženej verzii. Vďaka tomu je možné využívať výhody automatického prekladu a zároveň smerovať cudzojazyčného návštevníka webu priamo na anglickú verziu odkazovaných informácií.

Vylepšenie zobrazovania aktualít: V archíve aktualít sme pre sprehľadnenie zrušili zobrazovanie textu správy a v anglickej verzii správ doplnili chýbajúce formátovanie správ.

Potešenie pre nočných editorov wiki: Pokiaľ patríte medzi poctivých editorov webu FI, ktorí s ním pracujú občas i do neskorých večerov, mohlo sa vám v takýchto chvíľach občas stať, že vybavenie požiadavky poslanej na wiki trvalo neúmerne dlho (mnoho minút). Tento problém sa nám podarilo identifikovať ako problém so zamykaním tabuliek počas pravidelného zálohovania databázy a pre zmenšenie dopadu sme zálohovanie presunuli na ešte menej ľudský nočný čas.

Vedeli ste, že…

na požiadanie vieme vytvoriť unixovú skupinu (v LDAPe) na riadenie prístupu napríklad na Aise, Anxurovi a pod.? Viď napríklad aisa$ getent group staff. Tieto skupiny môžu byť buď naviazané na už existujúce mailové či iné skupiny vo Fadmine, prípade vytvorené podľa vašich požiadaviek s možnosťou ručnej správy či synchronizácie voči ISu.

… pokiaľ potrebujete krátky odkaz, napríklad na fakultné URL, priamo v rámci FI takúto službu neposkytujeme, ale môžete využiť skracovača odkazov poskytovaný ISom?

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám e-mail či využite IT ideas.

« Novinky z unix@fi za 02/2020 (6. 3. 2020 10:18) | Novinky z unix@fi za 04/2020 » (11. 5. 2020 11:39)