Ochrana IS MU proti přetěžování

Informačně přínosné | 2 | 2
Novinky

Používání Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) podléhá stanoveným pravidlům. Jedním z nich je zákaz přetěžování systému operacemi, které jsou četnější než obvyklá zátěž vygenerovaná ručním klikáním. Nejčastěji dochází k použití automatického strojového klikání ze strany studentů při registraci předmětů či přihlašování seminárních skupin/zkušebních termínů ve snaze získat výhodu před ostatními. Při zjištění takového chování je uživateli zablokován přístup do systému na omezenou dobu.

Nyní představuje Vývojový tým IS MU nový způsob ochrany proti přetěžování uživatelskými automaty. Pokud IS zjistí nadlimitní počet operací jednoho uživatele ve sledovaných aplikacích, zablokuje mu přístup a požádá ho o opsání textu z obrázku, čímž ověří, zda operace opravdu generuje sám uživatel, nikoli stroj. Současně systém uživateli pošle automaticky generovaný e-mail.

Obr. 1: Zablokování systému.

Po zadání kontrolního kódu dojde k vynulování všech čítačů operací.

Obr. 2: Odblokování vložením kódu.

Počty provedených operací i přesný popis mechanismu ochrany lze najít v Osobní administrativa → Systém → Užívání .. Počty provedených operací, antiscraping (autentizováno).

13. května 2014

« Soutěž o 5miliardtý klik v IS MU (7. 4. 2014 13:18) | Výherci soutěže o 5miliardtý klik » (15. 5. 2014 13:38)