Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Old posts
Category
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
18. 3.
2009

X. výročí Informačního systému Masarykovy univerzity

Interesting | 1 | 1
Novinky

Masarykova univerzita oslavila v březnu 2009 desetileté výročí Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU). Za mimořádný přínos k rozvoji informační podpory akademických činností a správy na Masarykově univerzitě obdržel vývojový tým IS MU pamětní list jako poděkování od rektora prof. PhDr. Petra Fialy, Ph.D., LL.M. a doc. Ing. Michal Brandejs, CSc., vedoucí projektu, převzal za osobní přispění k rozvoji univerzity bronzovou medaili s univerzitní listinou.

Obr. 1: Pamětní list, bronzová medaile a univerzitní listina.

Trocha historie

Po nástupu profesora Jiřího Zlatušky do funkce rektora MU v září 1998 se vedení univerzity rozhodlo nabídnout svým studentům "prostupné a kreditové studium na MU", vzpomíná na začátky doc. Ing. Michal Brandejs, CSc. vedoucí projektu IS MU. Tato vize mohla být uskutečněna pouze díky celouniverzitnímu informačnímu systému. Do té doby žádná z vysokých škol a univerzit ještě neuměla využít více oborů mezi fakultami k tomu, aby si studenti mohli rozšiřovat vzdělání i o předměty z dalších oborů jiných fakult. Systém byl uveden do provozu za necelé čtyři měsíce v březnu 1999 a je stále vyvíjen Centrem výpočetní techniky Fakulty informatiky MU. "Z relativně skromného systému pro evidenci studia se rozšířil do dnešní podoby zahrnující komplexní podporu elektronické výuky (e-learning), internetové obchodní centrum pro prodej vzdělávání, absolventskou síť pro své absolventy a řadu dalších služeb pro komunikaci nebo nástrojů se sociálními prvky", vzpomíná na začátky prorektorka pro informační technologie Ivana Černá. Elektronickou podporu výuky integrovala MU do systému již v roce 2004.

Od počátku byl systém průlomový díky originálním programátorským úvahám. Jednou z nejdůležitějších zásad se stalo, že nabízí služby v první řadě svým zákazníkům - studentům. Studenti nemusejí čekat v dlouhých frontách u okének studijních oddělení, mohou vyřizovat své studijní záležitosti vzdáleně a nemusejí dojíždět kvůli registraci nebo zápisu ke studiu, kvůli neschopence ve zhoršeném zdravotním stavu nebo výsledku ze zkoušek či zápisu známky apod. Dostupnost systému - z práce, domovů, z internetových kaváren i odjinud nesmírně podpořilo rozhodnutí použít webový prohlížeč pro přístup do systému, ačkoli v roce 1999 nešlo o jednoznačnou volbu. Nebylo ani obvyklé, aby každý uživatel nesl odpovědnost za svá data sám, vkládal a udržoval si je v systému, nebo aby do systému zadával známky přímo učitel. Představa, že systém zcela nahradí indexy a student bude moci rodičům nebo prarodičům zpřístupnit či ukázat své studijní výsledky na monitoru počítače, patřila před deseti lety úplně mezi sci-fi.

Život papírových přihlášek ke studiu na MU ukončila e-přihláška

Masarykova univerzita jako první škola v ČR zavedla úplnou elektronickou přihlášku ke studiu v roce 2002 a zároveň jako první zrušila povinnost dokládat ji písemným potvrzením. Od roku 2008 mohou uchazeči hradit přijímací poplatek platební kartou a díky tomu cizinci ušetří vysoký poplatek za zahraniční platební příkaz.

Sledujete Elportál, viděli jste Dril?

Podobně MU integrovala jako první do systému kompletní elektronickou podporu výuky (e-learning) v roce 2004. Od roku 2005 na stránkách Elportálu (E-learningového portálu MU), který je k dispozici od roku 2006 všem učitelům a MU i veřejnosti, se lze inspirovat tvorbou e-learningu na MU. Možnost uplatnění nalézají nástroje IS MU v elektronické podpoře výuky. Do ostrého provozu byla spuštěna e-learningová aplikace Dril pro výuku s využitím principu tzv. opakování s prodlevami (spaced repetition), který kombinuje všechny zmíněné oblasti (text, obraz, zvuk). K dispozici jsou nejen učebnice běžně žádaných jazyků, ale též japonštiny, nebo dokonce využití drilu Lékařskou fakultou MU k výuce latinských názvů v anatomii. Připravují se učebnice pro drilování chemických vzorců, matematických definic, historických událostí a znalostí z oblasti informačních technologií.

Nový trend - Obchodní centrum v IS MU

Internetové Obchodní centrum představuje v univerzitním prostředí zcela nový trend. Vedle poplatků za přijímací řízení nabízí internetové obchodní centrum MU od roku 2007 prodej vzdělávacích služeb a po prvním roce provozu dosáhlo obratu přes 30 mil. Kč. Velký zájem o nákup v Obchodním centru MU tvoří poptávka po kurzech celoživotního vzdělávání. Využíváno je také ke koupi přípravných kurzů, konferencí, poplatků za promoce, kurzů Jazykové školy, Univerzity třetího věku a knížek Nakladatelství MU a Právnické fakulty. Celkem se prodává 171 různých vzdělávacích služeb.

MU bojuje proti plagiátům, už není sama!

Originální řešení pro odhalování plagiátů integrované do systému v roce 2006 se zasloužilo o to, aby se později sdružilo více než 20 vysokých škol v projektu Theses.cz v boji proti plagiátorství mezi závěrečnými a seminárními pracemi.

Blízká budoucnost

"Budoucnost Informačního systému MU vidíme mj. právě v rozvoji aplikací se sociálními prvky a doplnění informací o obrazovou a zvukovou informaci. Jde o prostředky, které umožňují sdílet nejen zájmy, ale v tomto akademickém prostředí především odborné znalosti a oborové zkušenosti," říká doc. Ing. Michal Brandejs, CSc. vedoucí projektu IS MU a dodává: "Výměna informací je jen díky autentizovanému (neanonymnímu) prostředí důvěryhodná a korektní."

Vývojáři si však uvědomují, že desetileté výročí znamená i určitou povinnost vůči úplně původním aplikacím, které v dnešní době vyžadují modernější technologické zpracování. Těm se chtějí věnovat v letošním roce. Nadále však vznikají nové aplikace a nové funkce starších aplikací. Např. prostřednictvím aplikace Události si mohou studenti nechat zasílat informace o nových zkušebních termínech, vypsaných seminárních skupinách nebo nových studijních materiálech.

Uživatelům IS MU byla nedávno navýšena kapacita Úschovny, sloužící ke krátkodobému uložení velkých souborů na 5 GB, a kapacita e-mailových schránek v IS MU na 200 MB, přičemž velikost jedné zprávy může být až 20 MB. Každý uživatel si nově může sám přizpůsobit svůj spam filtr ve své univerzitní schránce.

Rekordy

V systému je v současnosti zavedeno přes 230 tisíc osob včetně absolventů od vzniku univerzity v roce 1919 a téměř 44 tisíc osob je aktivních, tzn. studentů, zaměstnanců MU, či jiných uživatelů IS MU. Nejvíce uživatelů přihlášených v jednom dni bylo 31 076 dne 9. 2. 2009, týden před zahájením výuky (přehled starších rekordů naleznete v novince Magická hranice 30 tisíc uživatelů v jeden den překročena). Uživatelé v tento jediný den klikli v systému 2 879 879 krát. Nejvíce se o toto číslo zasloužili uživatelé z Filozofické fakulty.

Jsme rádi, že...

IS MU obdržel prestižní ocenění EUNIS ELITE AWARD 2005 za vynikající implementaci univerzitního informačního systému a jako uznání vedoucího postavení v používání informačních technologií v rámci vysokého školství.

Elektronický archiv závěrečných prací Masarykovy univerzity v IS MU, který byl veřejnosti zpřístupněn v září 2006, získal jako jeden z nejvýznamnějších počinů v oblasti elektronických zdrojů prestižní cenu Inforum 2007.

Systém je provozován pro další vysoké školy.

U příležitosti desetiletého výročí IS MU se konala tisková konference a tiskovou zprávu si můžete přečíst.

Na počest desetileté spolupráce s kolegy ze všech fakult a pracovišť MU proběhla výroční akce zachycena neformálně dokumentačními fotografiemi.

Bylo vytvořeno speciální logo ISu na počest X. výročí.

Obr. 2: Logo IS MU k X. výročí zasazené do designů IS MU (autor Tomáš Obšívač).

Po určitou omezenou dobu byly zveřejněny funkční ukázky předchozích verzí systému od roku 1997 do roku 2005.

Obr. 3: Předchozí verze systému z roku 1997, 1998, 1999 a demoverze z roku 2005.

18. března 2009

Not read yet0 commentspermalink
18. 3.
2009

Události: informace, co se kde ve studiu šustne

Not rated yet.
Novinky

Začátkem roku byla spuštěna v Informačním systému Masarykovy univerzity (dále jen IS MU) nová aplikace Události. Umožňuje uživatelům pohodlně sledovat změny v Informačním systému MU a případně se o nich nechat informovat e-mailem. Vývojový tým IS MU tak odpověděl na četné žádosti a podněty studentů, kteří volali po tom, aby je systém o důležitých změnách aktivně informoval.

Nová aplikace sleduje některé události v IS a sestavuje jejich seznam v chronologické posloupnosti tak, jak nastaly. V současné době je seznam sledovaných událostí omezen na změny zkušebních termínů (vypisování nových, úpravy a rušení) a změny v poznámkových blocích studentů, které vyučující využívají například ke komentování studentských prací či bodování úloh.

Obr. 1: Zobrazení záznamů událostí.

Upozornění na změny je možné si nechat zasílat e-mailem, a to v několika různých intervalech. Nastavení časového rozpětí mezi dvěma informačními e-maily má za cíl především zamezit zahlcení uživatelů poštou. Uživatelé si rovněž mohou vybrat mezi zasíláním stručného a úplného sdělení.

Obr. 2: Nastavení zasílání informačního e-mailu.

Jak nová aplikace v praxi funguje?
Představme si následující situaci. Vyučující vypíše nový zkušební termín. Student následně obdrží e-mail, ve kterém ho systém o této události informuje. E-mail obsahuje přímý odkaz do aplikace, kde je možné se ke zkušebnímu termínu přihlásit a v případě, že má student nastaven režim úplného sdělení, ihned se dozví detaily termínu (například počet volných míst, datum a čas konání zkoušky).

Tuto službu zcela jistě ocení uživatelé, kteří si nastavili příchozí oznámení o nové poště na mobilní telefon. V budoucnu se plánuje rozšíření sledování událostí i z dalších aplikací, u kterých uživatel uvítá, že se k němu daná informace dostane co nejdříve.

18. března 2009

Not read yet0 commentspermalink
18. 3.
2009

Nová verze spamového filtru na mail.muni.cz

Not rated yet.
Novinky

Ve druhé polovině listopadu byla všem uživatelům Informačního systému Masarykovy univerzity zprovozněna nová verze antispamového filtru, která má za úkol efektivněji ochránit uživatele před nevyžádanou poštou. V případě ochrany proti spamům jde o stále nekončící práci vývojářů, protože se útočníci pokoušejí o stále nové způsoby, jak uživateli nevyžádanou poštu vnutit. Proto, aby tento antispamový filtr co nejlépe fungoval, je třeba i aktivní spolupráce každého uživatele.

Odlišná je funkce tlačítek "Nahlásit jako nerozpoznaný SPAM" a "Nahlásit jako chybně rozpoznaný ne-SPAM". Po použití těchto tlačítek je ihned obsah zprávy promítnut do spamového filtru konkrétního uživatele. Každý si tudíž sám určuje, co pro něho je a co není spam. Proto je zapotřebí spamovému filtru říct, které maily považujete za spam a které ne. Jinými slovy, je třeba používat tlačítka "Nahlásit jako nerozpoznaný SPAM" a "Nahlásit jako chybně rozpoznaný ne-SPAM". S každou nahlášenou zprávou se Vám tak zvýší kvalita spamového filtru, tedy pravděpodobnost rozpoznání spamu.

Obr. 1: Tlačítko pro špatně rozpoznaný SPAM.

Před jeho použitím je třeba pomocí zaškrtávátka označit maily, které chcete jako SPAM označit. Po označení jsou spamy přesunuty do složky "Spamy a viry".

Obr. 2: Tlačítko pro špatně rozpoznaný ne-SPAM.

Před jeho použitím je třeba pomocí zaškrtávátka označit maily, které chcete jako ne-SPAM označit. Po označení jsou korektní e-maily (ne-spamy) přesunuty do složky "Doručená pošta".

Pokud se zprávy správně rozpoznají jako spam, nebo je takto označíte, přesunou se do složky "Spamy a viry". Tato složka je speciální tím, že se maily starší než 14 dní smažou. Aplikace automaticky také maže obsah složky v případě, že je schránka zaplněna doručovanými zprávami a hrozí, že by se vrátila odesílateli kvůli přeplněnosti schránky. Ať je obsah této konkrétní složky jakkoliv velký, jeho zaplnění nezpůsobí, že by byla odmítnuta nová příchozí pošta z důvodu přeplnění schránky.

Víte, jak vzniklo slovo spam?

Má původ ve značce amerických konzerv lunchmeatu SPAM, jež byly ve Velké Británii velmi rozšířené za Druhé světové války. Význam, ve kterém je slovo spam používáno dnes, vychází ze slavného skeče ze seriálu Monty Pythonův létající cirkus - odehrává se v restauraci, ve které je zmiňovaný lunchmeat součástí téměř každého jídla. Zákaznice se snaží najít jídlo, které by spam neobsahovalo. Servírka opakuje slovo "spam", aby vyjádřila jeho množství v daném jídle a skupina vikingů zpívá: "spam, spam, spam, spam, spam, spam, spam, spam, lovely spam! Wonderful spam!" (http://cz.youtube.com/watch?v=anwy2MPT5RE)

18. března 2009

Not read yet0 commentspermalink
18. 3.
2009

Doktorské studium ve spolupráci se zahraniční univerzitou

Not rated yet.
Novinky

Informační systém Masarykovy univerzity (dále jen IS MU) dlouhodobě významně napomáhá Masarykově univerzitě na cestě k širším možnostem spolupráce se zahraničními univerzitami a při dosahování evropských standardů v evidenci studia. Jednou z forem této podpory jsou aplikace pro evidenci doktorského studia na MU, uskutečňovaného ve spolupráci se zahraničními institucemi. Pokud student doktorského programu absolvoval část studia na některé univerzitě v zahraničí, údaje o tomto zahraničním studiu se uvádí i v jeho doktorském diplomu a v dodatku k diplomu (diploma supplement).

Pro účely detailnější evidence takového studia byla nyní v IS vytvořena nová aplikace, ve které lze evidovat název zahraniční univerzity a fakulty, kde studium probíhalo, další titul, který získal student navíc kromě společného titulu Ph.D., a informaci o tom, s jakým zákonem ho získal v souladu. Dřívější možnost evidovat pouze studia splňující podmínky Evropského doktorátu se nově rozšířila o evidenci všech studií na zahraničních univerzitách. Pokud studium navíc splňuje podmínky Evropského doktorátu, lze zaškrtnout tuto informaci přímo v aplikaci.

Obr. 1: Formulář na údaje pro diplom a diploma supplement v případě meziuniverzitního studia mezi MU a zahraniční univerzitou.

Evropský doktorát (European Doctorate), který má platnost v rámci celé EU, může student získat kromě samotného studia, pokud splňuje několik dalších podmínek: na zahraniční vysoké škole studoval nejméně tři měsíce (včetně přípravy dizertační práce), dizertační práce je napsána v cizím jazyce (v angličtině nebo jiném jazyce dle zvyklostí oboru), má nejméně dva zahraniční oponenty dizertační práce (přičemž školitel a oponent nesmí být z jednoho státu) a nejméně jeden člen komise pro obhajobu působí na vysoké škole v jiném evropském státě.

18. března 2009

Not read yet0 commentspermalink