Nová generace systému evidence údajů v IS MU

Novinky
Informační systém Masarykovy univerzity vstupuje do nadcházejícího podzimního semestru s novou generací způsobu ukládání dat, která odráží nejmodernější trendy používané dnes ve světě informačních a komunikačních technologií. V rámci těchto změn dochází mimo jiné ke kompletnímu překódování všech údajů evidovaných v jednotlivých částech systému dle standardu Unicode. Nově tak bude například možné evidovat údaje v jiných abecedách než v dosud běžných abecedách pro český a anglický jazyk. Tuto výhodu budou moci uživatelé v nejbližší době ocenit například při komunikaci s kolegy ze zahraničí či v přímé evidenci a zpracování nejrůznějších materialů jako jsou různé studijní texty či materiály pro e-learning.

Tato změna v systému evidence údajů se však projeví také u stávajících aplikací, neboť její součástí je rovněž optimalizace (zrychlení) přístupu k velkému množství dat evidovaných v rámci IS MU. Uživatelé tak budou moci ve zlomcích sekundy přistupovat nejen k aktuálním datům, ale i k historickým záznamům z minulých let, jejichž automatické dohledání mohlo trvat ve srovnání s okamžitou reakcí u aktuálních dat i několik sekund.

Celý proces přechodu na vylepšenou evidenci je komplikovaný a vyžaduje několikaměsíční intenzivní práci na všech úrovních. Nová generace systému však opět potvrdí vedoucí postavení Informačního systému Masarykovy univerzity v rámci systémů pro kompletní zpracování univerzitní agendy, řízení studia, komunikaci a univerzitní integraci.

19. srpna 2005

První pomoc prvákům" (důležité informace pro začínající studenty)

Novinky
Nastupující studenti prvních ročníků se (obvykle) setkají s administrativním systémem IS MU poprvé v životě. Většinou neměli ani možnost poznat systém podobného typu, tím je myšleno systém, který umožňuje nahrazovat velké množství běžných administrativních procesů a úkonů elektronickou cestou. Velké množství aktivit, které mohou, často i musí, v IS MU vykonat, a velké množství pravidel, kterými se přitom musí řídit (protože univerzitní život není jednoduchý a jen Studijní a zkušební řád Masarykovy univerzity v Brně zmiňuje IS MU na 18 místech), se celá řada "prváků" snažila vyřešit intuitivně, zvyklá na triviální pravidla studia na střední škole. Správci IS tak byli v tomto období většinou zasypáni dotazy dezorientovaných uživatelů.

Ale vývoj jde kupředu a letos je potřeba říci, že se situace extrémně zlepšila, e-maily téměř nechodí a je naděje, že to až do nástupu ke studiu v září vydrží. Pomohlo tomu poměrně jednoduché ale účinné administrativní opatření, které nemělo jiný účel, než upozornit studenty, že je vhodné si podle pravidla "dvakrát měř a jednou řež" přečíst nápovědu, než pošlu správci dotaz e-mailem. Každému ze studentů prvních ročníků se na jeho titulní stránce Osobní administrativy objevuje po určitou dobu následující text, který ho uvědomí, jak si může při problému, hledání a získávání informací pomoci většinou sám:

Nový student? Pozor, předejděte studijním problémům:

1. Čtěte Začínáme s is.muni.cz jako studenti
2. Seznamte se s obsahem Nápovědy - nutné! (viz odkaz na titulní stránce)
3. Dotazy ke studiu posílejte na studijní dle http://is.muni.cz/studijni/
4. Neuspějete-li v Nápovědě (!), dotaz k systému pošlete na kontaktni email

IS není složitý. IS je objemný proto, aby za Vás udělal co nejvíce práce!
Na nápovědu si kliklo asi 2800 začínajících studentů, tj. cca 70% z počtu studentů, kteří si již klikli v Informačním systému MU a současně patří mezi letos přijaté ke studiu na Masarykovu univerzitu.

Pro nově nastupující studenty je zvlášť určen text Začínáme s is.muni.cz pro studenty. Využijí také nápovědu Povinnosti a pojmy, Výklad studijního a zkušebního řádu a obsáhlé informace o principech Registrace a zápisu předmětů. Celkově nápověda k IS MU obsahuje 36 kapitol.

22. července 2005

Prezentace Informačního systému MU na konferenci v Austinu

Novinky
Po nedávném úspěchu, kterého dosáhl Informační systém Masarykovy univerzity získáním prestižního ocenění EUNIS Elite Award 2005, proběhne v těchto dnech další mezinárodní prezentace IS MU, tentokrát na vědecké konferenci v americkém Austinu "The 3rd International Conference on Computing, Communications and Control Technologies". Vzhledem k širokému odbornému zaměření konference v oblasti výpočetních, komunikačních a kontrolních technologiích se bude příspěvek věnovat některým důležitým principům tvorby a provozu rozsáhlých systémů se zaměřením na efektivní zpracování dat.

Konference slouží k výměně zkušeností, prezentují se zde systémy, které jsou postaveny na moderních neotřelých principech, a tak vedle reálných služeb, které denně IS MU poskytuje svým uživatelům, se naskytne možnost zúročit zkušenosti a nabídnout způsob řešení vybraných problémů jako inspiraci ke zlepšení kvality služeb i v jiných oblastech nasazení informačních systémů.

Příspěvek RNDr. Miroslava Křipače z Vývojového týmu IS MU se zaměří na víceúrovňové databázové clustery a proběhne v úterý 26. července 2005 v konferenčím centru v Austinu od 9 hodin místního času.

22. července 2005

Informační systém MU obdržel prestižní ocenění EUNIS ELITE AWARD 2005!

Novinky

"EUNIS Elite Award for excellence in implementing Administrative Information Systems for Higher Education" je prestižní evropská cena, která je udělována za nejlepší implementaci univerzitních informačních systémů a jako uznání vedoucího postavení v používání informačních technologií v rámci vysokého školství od roku 1999.

Za zcela ojedinělý studijní informační systém tuto cenu včera převzala Masarykova univerzita v Brně na konferenci EUNIS 2005 v Manchestru.

MU získává cenu EUNIS ELITE AWARD jako první z České republiky a jako první z nových deseti členských států EU.

Celý článek na http://is.muni.cz/clanky/2005_eunis_elite_award.pl.

24. června 2005