Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
This blog is written by
PhotographsFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Blog owners: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Right to read: anyone on the Internet, a specific group of users: FI:CVT FI
Right to post comments: a specific group of users: FI:CVT FI
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 153 »
7. 6.
2023

Manipulace s obrázky ve Správci souborů

Interesting | 2 | 2
Novinky – e-learning

Agenda Správce souborů patří mezi jednu z nejpoužívanějších v Informačním systému Masarykovy univerzity (IS MU) a to zejména ve výuce, jelikož slouží jak pro vystavování studijních materiálů, tak pro sběr úkolů a prací studentů.

Nově Vývojový tým IS MU upravil Prohlížeč obrázků ve Správci souborů tak, aby bylo možné s vloženými obrázky manipulovat, např. si obrázek přiblížit či otočit. Tato nová funkce je přínosná zejména pro učitele matematických předmětů, kteří kontrolují vypracované příklady vyfocené a nahrané studenty do Odevzdávárny, v případě, že je text hůře čitelný nebo je fotografie špatně otočená. Panel s tlačítky pro manipulaci je dostupný přímo pod obrázkem.

Kromě tlačítek lze použít také klávesové zkratky, které jsou uvedené přímo v popiscích jednotlivých tlačítek. Tato funkce je užitečná např. při procházení složky s odevzdanými pracemi, kdy učitel může mezi jednotlivými obrázky přecházet pomocí šipek a jen si pomocí kláves přibližovat obrázky, aniž by se musel posouvat myší.

Další novinkou je uvedení jména vlastníka souboru přímo pod obrázkem. Tuto vlastnost ocení vyučující např. pokud listuje složkou s úkoly a přímo vidí, čí obrázek je, aniž by se musel vracet do složky.

O Správci souborů jsme již dříve informovali např. v novince Kompletní proměna aplikace Správce souborů.

Not read yet0 commentspermalink
7. 6.
2023

Nový algoritmus vyhledávání podobností získal cenu MUNI Innovation Award 2023

Interesting | 2 | 4
Novinky – plagiáty

Ocenění MUNI Innovation Award 2023 za vývoj algoritmu pro hledání podobností v textových dokumentech za účelem odhalování plagiátů převzal dne 26. 4. 2023 RNDr. Jan Kasprzak, Ph.D. z Vývojového týmu Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU). Cenu MUNI Innovation Award 2023 získaly nejvýznamnější inovační počiny na MU za poslední dva roky.

Obr. 1: Předání ceny (Zdroj: www.muni.cz - tiskové zprávy, Centrum pro transfer technologií MU)

Více informací naleznete v článku Masarykova univerzita ocenila 11 inovačních počinů cenou MUNI Innovation Award.

O vývoji nového algoritmu vyhledávání podobností jsme průběžně informovali v novinkách Novinky v systémech na odhalování plagiátůNový algoritmus vyhledávání podobností.

Not read yet0 commentspermalink
7. 6.
2023

13. ročník Open space konference se blíží

Not rated yet.

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) právě připravuje tradiční Open space konferenci o e-learningu IS MU. Letošní ročník se opět uskuteční pod záštitou rektora MU a proběhne v klasické prezenční formě. Na konferenci jsou srdečně zváni všichni vyučující a doktorští studenti Masarykovy univerzity. Zastřešujícím tématem 13. ročníku konference jsou Moderní trendy e-learningu a jejich stinné stránky.

Přednáškové bloky nabídnou bohatý program věnující se různorodým tématům z oblasti využívání moderních technologií ve výuce. Posluchači se mohou těšit na představení nového algoritmu v nástroji pro odhalování plagiátů či možností, které nabízí výuka v simulačním centru. Řeč bude o ochraně osobních údajů při využívání známých aplikací pro ozvláštnění výuky i tvorbě výukových podcastů. Nebude opomenuto ani velice aktuální téma umělé inteligence - jejích přínosů pro výuku i rizik, která mohou být s jejím používáním spojena. Doprovodný program bude zahrnovat tradiční stánky pro konzultace a sběr podnětů i oblíbenou soutěž o ceny.

Termín: 13. září 2023
Místo: Fakulta informatiky Masarykovy univerzity
Web konference: http://elportal.cz/osk2023/

Konference si i v tomto ročníku zachová tradiční formát otevřeného prostoru a znovu bude příležitostí k vzájemné inspiraci a setkání s kolegy. Přihlášení na konferenci je pro akademiky MU zdarma a probíhá prostřednictvím registračního formuláře (https://is.muni.cz/auth/obchod/baleni/304570).

Na Vaši účast se již nyní těší tým Informačního systému Masarykovy univerzity.

Not read yet0 commentspermalink
18. 4.
2023

Informační systém MU v tmavém designu

Informative | 4 | 4
Novinky

Uživatelé Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) si mohou již několik let zvolit motiv IS MU a zpříjemnit si tak práci se systémem. Kromě řady stálých motivů je dostupný například automatický motiv, který se v průběhu roku mění. V letošním roce Vývojový tým IS MU vyslyšel žádosti uživatelů a poskytl k dispozici také tmavý motiv systému. Vývoj tmavého motivu trval téměř rok a bylo nutné překonat řadu překážek. Informační systém je velmi rozsáhlý a komplexní systém, který čítá přes 2 000 aplikací. Před zveřejněním tmavého motivu bylo nutné zajistit, aby jeho vlivem nedošlo k problémům s používáním systému, dvojnásob pak u kritických aplikací, jako je např. udělování známek, vyplácení stipendií, správa studia a dalších.

Tmavý motiv prozatím běží v režimu beta verze, neboť ačkoliv je dostupný ve většině aplikací, na několika místech je jeho použití určitým kompromisem a v některých aplikacích není dostupný vůbec. Jedná se zejména o aplikace s uživatelským autorským obsahem jako jsou Interaktivní osnovy, či specializované aplikace, kde to není žádoucí – např. Odpovědníky, probíhající KvIS, Jednání, školení BOZP a další. Tým IS MU se důsledně věnuje připomínkám uživatelů a hlášení problémů se zobrazením.

Obr. 1: Titulní stránka IS MU v tmavém motivu

Obr. 2: Agenda Student

Obr. 3: Agenda Vývěska v tmavém motivu

Používání tmavých motivů je v posledních letech stále více oblíbenější. Tmavé pozadí je vhodnější pro oči, protože obrazovka vyzařuje méně modrého světla, což snižuje únavu očí, zejména při slabším osvětlení místnosti, či večer a v noci. Popularitu tmavého motivu dokazuje i množství uživatelů, které si jej od spuštění zapnulo, k 11. 4. 2023 používalo tmavý motiv 1 406 uživatelů. Pro srovnání nejoblíbenější motiv Vesmír má zvoleno 2 660 uživatelů.

Uživatelé si mohou tmavý motiv zapnout na titulní straně IS MU ozubeným kolečkem vpravo nahoře a výběrem motivu "Tmavý (beta)" nebo pomocí odkazu Informační systém -> Systém -> Nastavení systému -> Design .. Volba grafického motivu.

Not read yet0 commentspermalink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 153 »