FSS:ZUR369 Podcasting/audio žurnalistika - Informace o předmětu
ZUR369 Podcasting (audio žurnalistika)
Fakulta sociálních studiíjaro 2013
- Rozsah
- 0/2. 4 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- Mgr. Jan Souček (přednášející)
- Garance
- prof. PhDr. Jiří Pavelka, CSc.
Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: Ing. Bc. Pavlína Brabcová
Dodavatelské pracoviště: Katedra mediálních studií a žurnalistiky – Fakulta sociálních studií - Rozvrh
- každé liché pondělí 16:00–19:40 Střižna 531
- Předpoklady
- !NOW( ZUR370a Radio R )&&( ZUR367 Audio a video || ZUR271 Úvod do rozhlas. žurnalistiky )
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Předmět si smí zapsat nejvýše 12 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/12, pouze zareg.: 0/12 - Mateřské obory/plány
- předmět má 25 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Kurz zprostředkovává praktickou formou základní informace o obsahu práce rozhlasového žurnalisty, včetně zvládnutí nezbytných technických dovedností (záznam a editace zvuku), rozdělení úloh mezi jednotlivými redakčními pozicemi i základních informací o funkční stavbě programu rozhlasové stanice a provázanosti s ostatními složkami média (mediální společnosti). Prostřednictvím stručné základní teorie, ukázek z profesionální práce a vlastní práce studentů (jak pod vedením vyučujícího v hodinách, tak samostatně formou plnění zadaných úkolů) předmět seznamuje se specifiky zvukového zpravodajství a publicistiky. Kurz je určen pro studenty ovládající na dostatečné úrovni znalosti obecné žurnalistiky (pro ně bude přínosný právě pro aplikaci těchto obecných poznatků v odlišných formách zvukových „výstupů“) i pro úplné začátečníky v oboru.
- Osnova
- Úvod do rozhlasové žurnalistiky (základní znaky, zásadní rozdíly mezi psanou a „zvukovou“ žurnalistikou, jednotlivé formáty a žánry rozhlasové žurnalistiky).
- Hlasový projev redaktora a respondenta (rozdíly mezi psaným a mluveným projevem obecně a v rozhlasovém zpravodajství), příprava hlasového profesionála, komunikace s respondentem („umění vést rozhovor“).
- Práce s mikrofonem a přenosným záznamovým zařízením (typy a vlastnosti zařízení, základní pravidla a úskalí pořizování primárního záznamu ve studiu, běžné místnosti a plenéru).
- Střih a další zpracování zvuku (v záznamovém zařízení, v PC), možnosti a praktické použití, etika rozhlasového střihu, verifikace a autorizace.
- Zpráva (čtená, autorský monolog, se zvukem, zvukový „balíček“, minireportáž).
- Předtočený rozhovor (ve studiu, v terénu).
- Živé vysílání (živý vstup v roli reportéra i moderátora, beseda, moderování zpravodajských relací – s využitím školního rozhlasového studia).
- Reportáž – typy reportáží (dějová, popisná, investigativní, fiktivní), příprava, techniky nabírání zvukového materiálu, zpracování.
- Komplexní využití zpravodajských a publicistických forem (tematický pořad) – s využitím školního rozhlasového studia.
- Rozhlasové zpravodajství jako celek a v kontextu formátu konkrétní stanice (forma zakomponování zpravodajství do vysílání), tvorba plánu pro aktuální zpravodajské relace a cesta příspěvku od autora k posluchači (funkce zprávaře, směnaře, editora-vedoucího vydání, vedoucího redakce, šéfredaktora, dodatečná úprava hotového materiálu, propojování jednotlivých příspěvků do celků v rámci jedné relace i celodenního vysílání).
- Exkurze v rozhlasových stanicích (veřejnoprávní a soukromá stanice).
- Literatura
- Strahl, Vlastimil: Novinář před mikrofonem. Univerzita Karlova – vydavatelství Karolinum, Praha 1993
- GARRIGUS, Scott R. Dokonalé nahrávky s programem Sound Forge. Vyd. 1. Brno: CP Books, 2005, 294 s. ISBN 8072268953. info
- MARŠÍK, Josef. Výběrový slovníček termínů slovesné rozhlasové tvorby. Praha: Sdružení pro rozhlasovou tvorbu, 1999, 60 s. info
- Příručka zvukaře a fonoamatéra. Translated by Karel Kubát. Vyd. 1. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, 1990, 453 s. info
- Metody hodnocení
- Kombinace semináře a praktických cvičení. Společná práce i plnění samostatných úkolů – průběžných i dlouhodobého – samostatná reportáž či jiná obdobně náročná rozhlasová forma. Zápočet bude udělen na základě znalostí a aktivity během celého kurzu a na základě úrovně samostatných průběžných i závěrečného úkolu.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován každý semestr.
- Statistika zápisu (jaro 2013, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2013/ZUR369