FF:FJ0B749 Česko-francouzské vztahy - Informace o předmětu
FJ0B749 Vývoj česko-francouzských vztahů
Filozofická fakultapodzim 2010
- Rozsah
- 1/1. 3 kr. (plus 2 za zk). Doporučované ukončení: z. Jiná možná ukončení: zk.
- Vyučující
- PhDr. Zuzana Raková, Ph.D. (přednášející), Mgr. Petr Vurm, Ph.D. (zástupce)
- Garance
- Mgr. Petr Vurm, Ph.D.
Ústav románských jazyků a literatur – Filozofická fakulta - Rozvrh
- Po 13:20–14:55 G25
- Předpoklady
- Podmínkou zápisu do kurzu je znalost francouzštiny. Výuka probíhá ve francouzštině.
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20 - Mateřské obory/plány
- předmět má 15 mateřských oborů, zobrazit
- Cíle předmětu
- Cílem předmětu je seznámit studenty s vývojem česko-francouzských vztahů od středověku po současnost, vývojem vzájemných stereotypů obou národů. Hlavní pozornost bude věnována 19. a 20. století, vývoji frankofonních institucí v českých zemích (Alliances fr. atd.), možnostem výuky francouzštiny u nás i v zahraničí, a několika významným osobnostem francouzsko-českých vztahů (E. Denis, H. Jelínek) a jejich významu pro vzájemné poznání obou kultur.
- Osnova
- Přednáška : 1. vývoj česko-francouzských vztahů od středověku po současnost. 2. vývoj vzájemných stereotypů Čechů a Francouzů pod vlivem kontaktů mezi českou a francouzskou populací. 3. vznik a fungování frankofonních spolků a institucí na českém území od 19. stol. a jejich vliv na šíření francouzského jazyka a kultury mezi českou populací. 4. významné osobnosti pro rozvoj česko-francouzských vztahů (E. Denis, L. Eisenmann). Přednáška bude kombinována se seminární formou práce. V seminární části práce s autentickými texty francouzských cestovatelů do českých zemí (Chateaubriand, Mérimée).
- Literatura
- LENDEROVÁ, Milena: Čechy frankofilské : Alliance française v Čechách v letech 1886-1951 : příspěvek k dějinám česko-francouzských styků, České Budějovice, 1994 (PF), 215 s., habilitační práce.
- REZNIKOW, Stéphane: Francophilie et identité tchèque (1848-1914), Honoré Champion, Paris, 2002.
- LENDEROVÁ, Milena, Paříž českých turistů. Estetika 38, č. 2 - 4, 2002, s. 300-315. Praha, Academia.
- Chateaubriand, François-René de, Mémoires d'outre-tombe. Tome VI ; Paris : Garnier Frères, [18--]. -- 631 s.
- PISTORIUS, Georges: Destin de la culture française dans une démocratie populaire: la présence française en Tchécoslovaquie, Paris, 1957.
- BRAUNSTEIN, Mathieu, et all.: Z historie Francouzského institutu v Praze, Francouzský institut, Praha, 1993
- REZNIKOW, Stéphane. Frankofilství a česká identita 1848-1914. Translated by Alena Lhotová. 1. české vyd. V Praze: Univerzita Karlova, 2008, 561 s. ISBN 9788024614373. info
- Výukové metody
- Přednáška : 1. vývoj česko-francouzských vztahů od středověku po současnost, 2. vývoj vzájemných stereotypů Čechů a Francouzů, 3. vznik a fungování frankofonních spolků a institucí na českém území od 19. stol. (Alliances françaises, Cercles français) a jejich vliv na šíření francouzského jazyka a kultury mezi českou populací, 4. vývoj výuky francouzštiny na českých školách a frankofonního školství v českých zemích 5. významné osobnosti pro rozvoj česko-francouzských vztahů (E. Denis, L. Eisenmann, H. Jelínek atd.) Seminář: Aplikace nabytých teoretických znalostí na autentických textech. Formou prezentace student prokazuje schopnost samostatně propojit své teoretické znalosti při práci s konkrétním textem.
- Metody hodnocení
- Závěrečná písemná zkouška – esej na zadané téma v rozsahu probírané látky. Podmínkou připuštění ke zkoušce je aktivní účast ve výuce (80%). Ústní zkouška (2 kredity navíc) z probraného učiva a diskuse o četbě.
- Vyučovací jazyk
- Francouzština
- Informace učitele
- Výuka probíhá každý týden.
- Další komentáře
- Studijní materiály
Předmět je vyučován jednorázově.
- Statistika zápisu (nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/podzim2010/FJ0B749