rapový korpus

 
 

Návody

Zpracování přebalů alb (COVERY)

Než začnete pracovat:

Udělení práv do ISu pro náhled skenů a pro vkládání do složek zajistí IS technik pan Marek Stehlík: http://is.muni.cz/do/phil/Pracoviste/URJL/rapcor/lide.html. Nemáte-li přístup ke google dokumentu RapCor-albums a přidělenou zkratku Vašeho jména, obraťte se na doc. Polickou.

Postup:

  1. Podívat se na adrese: https://is.muni.cz/auth/do/phil/Pracoviste/URJL/rapcor/data_alba_fr/skeny/ do příslušných složek interpretů a jejich alb na podobu přebalů (označení „cover“) ve složkách označených „source“ se zdrojovými dokumenty.
  2. Pokud je na přebalu kód mediatéky, je třeba vyhledat na internetu identický přebal o minimálním rozlišení 600x600 (zjistí se přejetím po obrázku v Obrázcích Google nebo po stažení ve vlastnostech souboru v liště „Podrobnosti“) ve formátu jpg.
  3. Pojmenovat obrázek kódem alba a vložit jej ve formátu jpg. do příslušné složky podle začínajícího písmene kódu. https://is.muni.cz/auth/do/phil/Pracoviste/URJL/rapcor/data_alba_fr/covery/
  4. V RapCor - albums zabarvit políčko zelenou barvou a napsat název coveru (kód alba.jpg) do sloupců P a Q zapsat zkratku svého jména a datum změny.

Upozornění:

  1. Pokud oskenovaný přebal nemá přelepku z mediatéky, je třeba ho vyříznout z našich skenů a převést do formátu jpg (mívá lepší kvalitu než obrázky z internetu, jen pozor na případná natočení – vyrovnat pomocí funkce Rotate).
  2. V případě, že na internetu nenajdeme žádný vhodný obrázek, vyřízneme ho z našich skenů i se štítkem z mediatéky. V tomto případě při vkládání do ISu napíšeme do popisu: avec la cote de la médiathèque. V google dokumentu RapCor – albums pak ale nezabarvíme políčko zelenou, ale tyrkysovou barvou a stjeně jako v bode 4) napíšeme název coveru a zaktualizujeme informace ve sloupcích P a Q o poslední změně.

Užitečná rada k vyhledávání:

Můžete si také otevřít Google Obrázky na webu a myší si potáhnout ten obrázek, který se stáhnul, do vyhledávací lišty. Google najde všechny podobné obrázky v různých velikostech i rozlišeních. Po stažení si pak ve vlastnostech obrázku - Podrobnosti zkontrolovat rozměry a rozlišení. Co se týče rozměrů, vždy je asi lepší vybrat i větší než 600x600, pokud je dostupný, pokud ne, tak vyhovuje i 600x600. Pozor ale na obrázky, které nemají stejný poměr, ty se zobrazují zkresleně, proto takovéto covery nebereme.

Cover 1
Cover 2

Odkazy na stránky, kde hledat covery:


Poslední aktualizace: 30. 3. 2020