Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Soutěže a pravidla vzpírání

Světová vzpěračská federace vydává a aktualizuje pravidla vzpírání, která jsou pro jednotlivé členské federace a svazy závazná. Aktuální pravidla (včetně závodních hmotnostních kategorií) najdete na odkaze: http://www.iwf.net/downloads/.

Úprava hmotnostních kategorií od 1.10.2018

Mezinárodní vzpěračská Federace IWF na svém kongresu konaného 8.-11.7.2018 v Taškentu ustanovila nové závodní hmotnostní kategorie platné pro kvalifikační systém na Olympijské hry v Tokiu 2020 a také ostatní soutěže IWF. Na kongresu byla také schválena změna systému přepočítávání srovnávacích bodů mezi kategoriemi z původních Sinclairových bodů, které zohledňovaly především aktuální tělesnou hmotnost, na nové tzv. Robiho body, které přepočítávají dosažený výsledek v soutěži vzhledem ke světovému rekordu v dané hmotnostní kategorii. Odkaz na přepočet Robiho bodů: https://www.iwf.net/robi-points/.

Nové hmotnostní kategorie pro JUNIORY A DOSPĚLÉ:

MUŽI ŽENY
SOUTĚŽE IWF OLYMPIJSKÉ SOUTĚŽE IWF OLYMPIJSKÉ
55 61 45 49
61 67 49 55
67 73 55 59
73 81 59 64
81 96 64 76
89 109 71 87
96 +109 76 +87
102
81
109
87
+109
+87

Nové hmotnostní kategorie pro MLÁDĚŽ (13–17 let):

CHLAPCI DÍVKY
49 40
55 45
61 49
67 55
73 59
81 64
89 71
96 76
102 81
+102 +81

Úvod do pravidel vzpírání

Vzpírání je olympijským sportem, ve kterém se vzpěrač snaží zvednout činku s nejvyšší hmotností nad hlavu. Soutěž ve vzpírání je složena ze dvou disciplín, z trhu a nadhozu. Závodníci jsou v soutěži rozděleni do několika kategorií podle tělesné hmotnosti. Mužské soutěže jsou rozděleny do hmotnostních kategorií do 56 kg, do 62 kg, do 69 kg, do 77 kg, do 85 kg, do 94 kg, do 105 kg a nad 105 kg. Ženské soutěže jsou rozděleny do hmotnostních kategorií do 48 kg, do 53 kg, do 58 kg, do 63 kg, do 69 kg, do 75 kg, do 90 kg a nad 90 kg. Na světových mistrovských soutěžích může startovat z každé země maximálně 8 mužů a 8 žen, přičemž v každé kategorii mohou být maximálně dva z nich. Každý závodník má v soutěži 3 pokusy v trhu a 3 v nadhozu. Po nezdařeném pokusu může závodník tuto hmotnost opakovat nebo ji zvýšit. Hmotnost činky lze zvýšit nejméně o jeden kilogram. Během jakékoliv soutěže smí závodník startovat pouze v jedné hmotnostní kategorii.

Mezinárodní světovou organizací zastřešující vzpírání je světová vzpěračská federace (IWF – International weightlifting federation). Technická a soutěžní pravidla vzpírání najdeme na oficiálních stránkách IWF: http://www.iwf.net/downloads/?category=23. Federace vzpírání zastřešující evropské soutěže je Evropská vzpěračská federace (EWF – European weightlifting federation). Technická a soutěžní pravidla EWF jsou ke stažení zde: http://ewfed.com/cat.php?id=1&akid=33. Výjimkou v EWF pravidlech jsou Mistrovství Evropy ve vzpírání do 23 let (European under 23 weightlifting championships), která se konají každoročně společně s mistrovstvím Evropy juniorů (do 20 let). Na této soutěži mohou startovat pouze vzpěrači od 21 do 23 let včetně. Druhou výjimkou jsou Mistrovství Evropy mládeže do 15 let (European youth under 15 championships), která se konají každoročně společně s Mistrovstvím Evropy mládeže do 17 let kromě roku, ve kterém se konají olympijské hry mládeže pro vzpěrače od 13 do 15 let včetně. Váhové kategorie pro závodníky do 15 let jsou pro muže do 45 kg, do 50 kg, do 56 kg, do 62 kg, do 69 kg, do 77 kg, do 85 kg a nad 85 kg. Pro ženy do 40 kg, do 44 kg, do 48 kg, do 53 kg, do 58 kg, do 63 kg a nad 63 kg.

Vzpírání v České republice zastřešuje Český svaz vzpírání (ČSV), který se řídí technickými a soutěžními pravidly dle IWF.

Váhové kategorie jsou jednou za čas pozměňovány. Důvodů je několik, naposledy se váhové kategorie měnily na rok 2017, kdy přibyla ženám jedna kategorie do 90 kg a tím i nad 90 kg. Za oficiální důvod se uvádělo zrovnoprávnění žen, tzn. aby měly stejný počet kategorií jako muži. Daná změna vede ke zvýšenému počtu startujících, který je bohužel problematický pro pořadatele olympijských her. Z těchto důvodů se uvažuje o snížení jedné mužské a jedné ženské kategorie tak, aby počet kategorií byl stejný pro muže i ženy, ale celkový počet startujících byl nižší. Vzhledem k měnícím kategoriím lze najít aktuální platné kategorie na stránkách EWF nebo IWF.

Technické podmínky a průběh soutěží

Soutěže v ČR

Soutěže jednotlivců

Věkové kategorie

Soutěže jednotlivců

Tituly a ceny

Za vítězství ve dvojboji (čtyřboji u mladších žáků) v jednotlivých hmotnostních kategoriích na mistrovství ČR jednotlivců jakékoliv věkové kategorie získává závodník titul „Mistr ČR ve vzpírání“. Závodníci na prvních třech místech v každé hmotnostní kategorii obdrží medaile.

Soutěže družstev

Věkové kategorie

Soutěže družstev

Tituly a ceny

Vítěznému družstvu v mistrovství ČR družstev jakékoliv věkové kategorie náleží titul „Mistr ČR ve vzpírání družstev“. Členové vítězného družstva a členové družstev na 2. a 3. místě obdrží medaile.

Soutěže v Evropě a ve světě, OH

Vážení

Vážení každé kategorie začíná dvě hodiny před začátkem soutěže a trvá jednu hodinu. Jakmile je závodník zvážen do příslušné hmotnostní kategorie, doprovázející člen týmu musí obdržet povolení pro vstup do rozcvičovny.

Prezentace

Soutěž oficiálně začíná představením závodníků. Poté co byli závodníci představeni a před představením technických činovníků je zahájen odpočet 10 minut. Závodníci kategorie nebo skupiny jsou představeni dle svých startovních čísel. Jestliže se závodník nedostaví na formální představování, bude požádán, aby svou nepřítomnost vysvětlil jury, která rozhodne o varování nebo dalším projednání.

Průběh soutěže

Činka je nakládána postupně, závodník s nahlášenou nejnižší hmotností činky začíná jako první. Jestliže je jednou oznámená váha naložena na činku a čas začal běžet, nemůže být váha snížena. Z tohoto důvodu musí závodníci nebo jejich trenéři sledovat postup nakládání a být připraveni k provedení pokusu na hmotnosti, kterou si zvolili. Hmotnost činky musí být vždy násobkem 1 kg. Automatické zvýšení po úspěšném pokusu u jednoho závodníka musí být minimálně jeden (1) kg. Po nezdařeném pokusu se hmotnost činky nemění. Minimální hmotnost, kterou je možno na soutěži vzpírat, je u mužů 26 kg, tj. osa (20 kg) a uzávěry s kotouči o hmotnosti 0,5k g. Minimální hmotnost pro ženy je 21 kg, tj. osa (15 kg) a uzávěry s kotouči o hmotnosti 0,5 kg. Součet základních pokusů v trhu a nadhozu nesmí být u mužů i u žen nižší než 20 kg pod nahlášeným dvojbojem. Jestliže toto pravidlo „20 kg“ (v angličtině „20 kg Rule“) není dodrženo, jury vyloučí závodníka ze soutěže.

Příklad:

Vzpěrač vstupuje do soutěže s nahlášeným dvojbojem 255 kg. Součet jeho prvních/základních pokusů v trhu a nadhozu nesmí být v žádném případě nižší než 235 kg (95 kg a 140 kg, 104 kg a 131 kg nebo jakákoli další kombinace).

Pořadí při vyvolávání

Při vyvolávání závodníka na činku jsou brány v úvahu 4 faktory v následujícím pořadí:

  1. hmotnost činky (nejdříve nižší váhy)
  2. číslo pokusu (nižší číslo první)
  3. pořadí předchozího (-zích) pokusu (-ů) – závodník, který vzpíral dříve, jde první
  4. startovní číslo závodníka.

Závodník má jednu minutu (60 sekund) k tomu, aby od vyvolání svého jména započal pokus. Po 30 sekundách zazní zvukový signál. Pokud závodník nastupuje na dva pokusy za sebou, má 2 minuty na provedení následujícího pokusu od doby, kdy je zahlášeno, že činka je připravena (tj. naložena dle nahlášených kilogramů). Třicet (30) sekund po začátku vymezeného času a třicet (30) sekund před koncem vymezeného času zazní varovný signál. Jestliže na konci stanoveného času závodník nezvedl činku z pódia k provedení pokusu, jeho pokus je hodnocen jako neplatný všemi třemi rozhodčími. Započetí časového limitu nastává okamžikem, kdy hlasatel skončil hlášení v angličtině nebo po skončení nakládání činky, záleží, co skončilo později.

V případě, že změna závodníka, jenž nastupuje na dva pokusy po sobě, mění pořadí na čince a je vyvolán další závodník, jemuž začíná běžet čas, ale on/ona se také rozhodne pro změnu, nastupuje opět závodník č. 1 (původně volaný) a má pouze jednu minutu.

Hmotnost oznámená hlasatelem musí být ihned zobrazena na tabuli pokusů.

Pokud chce závodník zvýšit nebo snížit původně nahlášenou hmotnost činky, musí to závodník nebo jeho/její trenér nahlásit „maršálům“ před konečným vyvoláním.

Konečným vyvoláním se rozumí signál, který dají hodiny třicet (30) sekund před uplynutím vymezeného času.

Před prvním pokusem nebo mezi dvěma pokusy musí trenéři/závodníci nahlásit a podepsat následující pokus na kartě závodníka a změnu mohou provést dvakrát. Jestliže to trenér/závodník nestihne před konečným vyvoláním (30 sekund), nastupuje závodník na další pokus dle automatického zvýšení. Pokud závodník nastupuje na po sobě jdoucí pokusy (2 minuty vymezeného času), musí trenér nebo závodník ohlásit další pokus během prvních 30 sekund, i když jde o automatické zvýšení. Pokud tak neučiní, přijde o dvě povolené změny. Závodník pak bude muset nastoupit dle automatického zvýšení.

Pokud závodník žádá o zvýšení hmotnosti a zůstává v pořadí na činku, jsou hodiny po dobu úpravy činky zastaveny. Po dokončení úpravy běží hodiny dál, až do uplynutí určeného limitu. Pokud závodník žádá o zvýšení, a mezitím nastoupí jiný závodník, dostává pak k provedení pokusu řádný limit jedné minuty.

Jestliže závodník hodlá odstoupit ze soutěže, musí podepsat on nebo člen týmu kartu závodníka. Závodníci nesmí změnit svá rozhodnutí o odstoupení ze soutěže, pokud již bylo oficiálně oznámeno.

Během jakékoliv soutěže se nesmí na závodišti pohybovat kromě členů jury, rozhodčích, hlasatelů, nominovaných technických činovníků, oprávněných funkcionářů týmu a závodníků nikdo další.

Maximálně 3 členové týmu mohou být ve vyhrazeném prostoru před pódiem /jevištěm.

Přestávka

Po soutěži v trhu následuje desetiminutová přestávka, aby měli závodníci možnost rozcvičit se pro nadhoz.

Jury může po zvážení přestávku zkrátit nebo prodloužit. Musí však být učiněno příslušné ohlášení.

Klasifikace závodníků a družstev

Za vítězství v jednotlivých disciplínách trhu, nadhozu a taktéž ve dvojboji (součet nejlepšího trhu a nadhozu) je udělován titul mistra. Závodníci, kteří dosáhli prvního, druhého a třetího místa v jednotlivých disciplínách a ve dvojboji, v oficiální soutěži dle pravidel IWF, jsou oceňováni zlatou, stříbrnou a bronzovou medailí. Výjimku tvoří OH, kde se medaile udělují pouze za dvojboj, nikoliv dále za trh a nadhoz zvlášť.

K výpočtu konečného hodnocení závodníka v trhu a nadhozu musí být zváženy následující faktory v tomto pořadí:

  1. nejlepší výsledek – s nejvyšším je první, pokud je výsledek stejný, rozhoduje:
  2. číslo pokusu u nejlepšího výsledku – nejnižší číslo pokusu znamená první, pokud je číslo pokusu stejné, rozhoduje:
  3. číslo předchozí pokus (-y) – nejnižší číslo pokusu znamená první, pokud je číslo stejné:
  4. číslo losu – nižší první.

K výpočtu konečného hodnocení závodníka ve dvojboji musí být zváženy následující faktory v tomto pořadí:

  1. nejlepší výsledek – s nejvyšším je první, pokud je výsledek stejný, rozhoduje:
  2. nejlepší dosažený výsledek v nadhozu – nejnižší je první, pakliže je stejný:
  3. číslo pokusu nejlepšího výsledku v nadhozu – menší číslo první, pokud je stejné:
  4. předchozí pokus (-y) – menší první, pakliže je stejné:
  5. číslo losu – nižší první.

Na světových a kontinentálních mistrovstvích a soutěžích dle pravidel IWF jsou týmy hodnoceny dle součtu bodů jednotlivých závodníků podle následující stupnice: 1. místo – 28 bodů, 2. místo 25 bodů, 3. místo 23 bodů, 4. -25. místo = 22–1 bod.

Na MS a soutěžích dle pravidel IWF jsou body za výsledky v trhu, nadhozu i dvojboji přiděleny každému družstvu pro celkovou klasifikaci.

V případě stejného počtu bodů v soutěži družstev musí být družstvo s větším počtem vyššího umístění hodnoceno jako lepší.

Žádný výkon v trhu nevyřazuje závodníky v pokračování v soutěži v nadhozu. Pokud jsou úspěšní, získávají body pro hodnocení družstev za výkon v nadhozu, nejsou však hodnoceni ve dvojboji. Pokud jsou dávány medaile pouze za dvojboj, vzpěrač, který neuspěl v trhu, je vyřazen ze soutěže, nepokračuje v nadhozu a nezískává body v hodnocení družstev.

Závodník, který byl úspěšný v trhu, avšak nemá žádný výkon v nadhozu, získává body pro družstvo z trhu, nikoliv však za dvojboj.

Vyhlášení vítězů

Na všech soutěžích IWF, na závěr každé hmotnostní kategorie, se koná vyhlášení vítězů podle následujícího postupu:

Soutěžní oblečení a obutí

Vzpěrači se pro trénink i závod specificky oblékají a nosí vzpěračskou obuv. Soutěžním řádem Českého svazu vzpírání je ustanoveno, že závodník je povinen nastoupit k soutěži v předepsaném sportovním úboru. Úbor musí být jednodílný bez límců, jakékoliv barvy a nesmí zakrývat lokty ani kolena. Dle soutěžního řádu IWF je závodníkovi povoleno mít na sobě ponožky, vzpěračský pás, bandáže, náplasti, tejpy, šperky, ozdoby do vlasů a také náboženské pokrývky hlavy. Při soutěži je povoleno míti další doplňky umístěné těsně na těle a které mohou např. zakrývat kolena. Pod dresem je povoleno mít pouze jedno tričko jehož rukávy nezakrývají oblast loktů. Také je povoleno mít pod dresem jedny krátké elastické kalhoty, které musí být těsně upnuté na těle a nesmí zakrývat oblast kolen.

Vzpěračský úbor – závodní (Reprezentační dres ČR)
Obr. 03-01 Vzpěračský úbor – závodní (Reprezentační dres ČR)

Ve vzpírání se používají speciální vzpěračské boty se zvýšenou patou, pevnou stabilní podešví a sníženou možností ohnutí boty. Při soutěži je závodníkova obuv definovaná jako sportovní, nikoli speciální vzpěračská obuv. Lze tedy dle pravidel IWF soutěžit např. i v běžeckých botách.

Speciální vzpěračské boty
Obr. 03-02 Speciální vzpěračské boty

Každý, kdo se věnuje silovému sportu a trénuje, testuje nebo soutěží, by měl zvážit užití zpevňovacího vzpěračského pásu. Je vhodný pro zvýšení kontroly zapojení břišního a stabilizačního svalstva v okolí trupu pro ochranu páteře. Pás se užívá v tréninku při všech typech dřepů, přemístění, nadhozu, pozvedech a mrtvých tazích a podobně. Pás se zpravidla nevyužívá při trhu, protože trajektorie činky prochází při přítrhu těsně u těla a činka by mohla zavadit o pás a způsobit nemalé pohybové potíže. Vzpěračský pás pro použití při vzpěračské soutěži nesmí být dle pravidel IWF širší než 12 centimetrů a nesmí být nošen pod dresem.

Příklad vzpěračského pásu a kolenních bandáží
Obr. 03-03 Příklad vzpěračského pásu a kolenních bandáží

Další velmi používanou pomůckou jsou bandáže. Nejčastěji se používají kolenní a zápěstní bandáže. Ty musí při soutěži splňovat následující kritéria: nesmí být nijak vyztužené (drát, plast, …), ale mohou být použity jak na vnitřní, tak vnější stranu povrchu rukou a být spojené se zápěstím. V oblasti loktů (± 10 cm nahoru a dolů) se bandáže používat nesmějí. Sportovní a kineziologické tejpy jsou při soutěži povoleny, ale jejich nošení je mírně omezeno. Tejp prstů ruky nesmí přesahovat konečky prstů a taktéž nesmí být umístěn v oblasti loktů stejně jako bandáže.

Zápěstní bandáže
Obr. 03-04 Zápěstní bandáže

Pravidla umožnují závodníkovi použít i rukavice a chrániče dlaní. Rukavice musí být bezprsté, podobné cyklistickým) a mohou zakrývat pouze první článek prstů. Pokud je tejp (náplast) umístěn pod ochrannou rukavicí nebo chráničem dlaní, musí být od nich viditelně oddělen.

Soutěžní prostory a materiální vybavení

Prostory

Prostory pro vzpěračskou soutěž jsou jasně vymezeny pravidly IWF a patří mezi ně závodní pódium a plato, multimediální tabule a rozcvičovna.

Všechny závodní pokusy musí být vykonány na závodním platě (v angličtině „platform“) o rozměrech 4 x 4 m a výšce 10 cm, kde jeden metr od plata je zóna bez jakýchkoliv objektů (i bez kotoučů) pro větší bezpečnost. Kontejner pro magnézium nebo kalafunu je umístěn blízko závodního pódia. Plato je umístěno na vyvýšeném pódiu (v angličtině „stage“).

Závodní plato umístění na pódiu
Obr. 03-05 Závodní plato umístění na pódiu

Rozcvičovna je zpravidla umístěna za stěnou (i provizorní, látkovou) a je blízko závodního plata, respektive vede k němu přímá krátká cesta. V rozcvičovně jsou umístěna tréninková plata a jejich počet je na větších soutěžích vždy pro všechny skupiny stejný. V České republice se počet tréninkových/rozcvičovacích prken liší dle zázemí jednotlivých klubů, ale také počtem závodníků dle soutěžního řádu ČSV. V této místnosti musí být na viditelných místech umístěny tabule, které ukazují: aktuální čas výsledkové tabule, výsledky a pokusy jednotlivých soutěžících.

Rozcvičovna na ME ve Splitu 2017
Obr. 03-06 Rozcvičovna na ME ve Splitu 2017

Další prostory a příslušenství, které mají být v místě, kde soutěž probíhá jsou, např. místnosti pro dopingovou kontrolu, šatny, odpočinkové místnosti s masérskými lehátky, zázemí pro první pomoc a doktora, zasedací a technická místnost, tréninkové prostory (mimo rozcvičovnu), sauna, místnost pro oficiální vážení a zvlášť místnost pro kontrolní vážení.

Materiální vybavení

Ve světě existuje mnoho výrobců činek a kotoučů a dalšího vybavení, nicméně na soutěžích, které jsou uvedené v kalendáři IWF se musí vzpírat na vybavení certifikovaném IWF. Toto omezení se týká především olympijských her, světových a evropských (kontinentálních) šampionátů a světových univerziád. V roce 2017 bylo certifikováno těchto pět výrobců: Shanghai Double Happiness Co. Ltd., Eleiko Sport AB, Uesaka Barbell Company, Werk-San a Zhangkong Barbell Manufacturing Co. Ltd.

Činky se skládají z osy, kotoučů a uzávěrů. V soutěžním vzpírání rozlišujeme pánskou osu a dámskou osu. Pánská osa váží 20 kg, měří 2200 mm, úchopová část má průměr 28 mm a konce osy mají průměr 50 mm. Dámská osa váží 15 kg, měří 2010 mm, úchopová část má průměr 25 mm a konce osy mají průměr 50 mm.

Činka závodní pánská 20 kg a dámská 15 kg v porovnání s tréninkovou technickou osou 5 kg
Obr. 03-07 Činka závodní pánská 20 kg a dámská 15 kg v porovnání s tréninkovou technickou osou 5 kg

Kotouče (disky) jsou opět od certifikovaných výrobců a podléhají přísné specifikaci. Jednou z nich je rozdělení kotoučů dle barvy. Kotouče jsou vždy jednobarevné, ale je na nich povolen znak výrobce a nápis soutěže, pro kterou byly vyrobeny. Barvy kotoučů jsou určeny takto:

Závodní a tréninkové kotouče
Obr. 03-08 Závodní a tréninkové kotouče

Kotouče určené pro trénink nemají striktně určenou barvu. Vnitřní průměr tréninkových i soutěžních kotoučů je 50 mm. Z vnější strany kotoučů jsou při soutěžích vždy přiloženy uzávěry, a to každý z jedné strany. Jeden uzávěr váží 2.5 kg a je stejný pro mužskou i dámskou osu.

Uzávěry soutěžní 2.5 kg
Obr. 03-09 Uzávěry soutěžní 2.5 kg (zdroj: www.eleiko.cz)

Zkratky