Orientační běh v současnosti není olympijským sportem, a tak je nejvýznamnějším závodem Mistrovství světa, které se koná jednou za dva roky. Pro české závodníky je to dále Mistrovství Evropy a Akademické mistrovství světa. V České republice je vrcholem mistrovství republiky. V současné době se běhá mistrovství na krátké trati, klasické trati a mistrovství štafet a klubů. Za nejprestižnější titul můžeme považovat titul z klasické trati. Na všechny tyto závody je nutné se kvalifikovat, buď umístěním v Rankingu nebo výsledkem z oblastních závodů. Např. v kategorii H21 je nutné být v Rankingu do dvoustého místa, abychom se mohli zúčastnit mistrovství republiky na klasické trati. Výjimkou jsou pouze veteránské kategorie, kde se může zúčastnit každý závodník příslušného věku.
Dalšími závody jsou tzv. áčka a béčka, což jsou závody v české a moravské oblasti. Na krajské úrovni se běhají oblastní žebříčky. Na všech těchto závodech mohou startovat i nečlenové ČSOS, platí většinou dvojnásobné startovné. Pro začátečníky bývá vypsaná kategorie Příchozí, do které se dá většinou přihlásit i na místě u prezentace. Jinak pořadatelé vyžadují přihlášky dopředu, a to hlavně kvůli tisku map.
Velmi populární jsou také prázdninové vícedenní závody. Obvykle trvají tři až pět dní, kdy každý den bývá jeden závod. U nás se koná přibližně 10–12 závodů, mezi nejznámější patří např. Czech 5 days O (navazují na původní pětidenní), Grand Prix Silesia nebo H.S.H. Vysočina cup. Ve světě jsou nejznámějšími vícedenními závody O-Ringen ve Švédsku.
Určitým specifickým závodem jsou štafety, které se na rozdíl od ostatních závodů startují hromadným startem. Proto je nutné na trati vytvořit nějaká větvení (farsty), aby neměli všichni závodníci stejnou trať. Štafetu tvoří při mistrovských závodech tři závodníci stejné kategorie. Velmi důležité je správné předání štafety a výměna mapy. Zejména v severských zemích jsou štafety velmi populární a mezi nejznámější závody ve světě patří finské sedmičlenné štafety Jukola a desetičlenné Tiomila, které se běží přes noc. Např. na Jukole 2010 startovalo přes 1500 mužských štafet.
![]() Hromadný start |
![]() Správné předání štafety |
Ranking je v podstatě žebříček českých závodníků podle výsledku v 10 nejlepších závodech za posledních 12 měsíců. Je počítám v kategoriích H21 a D21. Podle rankingu se kvalifikují závodníci na mistrovství republiky, na dalších republikových závodech (áčka, béčka) se podle něj nasazují závodníci do jednotlivých podkategorií (např. H21E, H21A, H21B, H21C). Výpočet rankingu je poměrně složitý a je zdrojem neustálých debat mezi orientačními běžci. Vše o rankingu naleznete na http://klobouk.fsv.cvut.cz/~hora/web/ranking.htm.