Geriatrie

Dekubity

Definice: ischemické poškození tkáně s následnou nekrózou tkáně způsobené intenzivním nebo protrahovaným působením tlaku.

Etiologie: věk – a s ním spojené změny kožního tělního krytu vytváří příhodnější podmínky pro vznik dekubitů. V epidermis dochází k oploštění dermo-epidermální junkce, mění se vlastností keratinocytů, snižuje se počet melanocytů,  dermis atrofuje, snižuje se její celularita a vaskularizace, degenerují elastinová vlákna, snižuje se počet fibroblastů, mastocytů a nervových zakončení, která mají i změněnou strukturu. V podkoží se snižuje množství a mění se distribuce podkožního tuku.

Celkově tyto kožní změny znamenají zpomalené obnovování buněk epidermis, snížení bariérové funkce kůže, zpomalené hojení ran, sníženou imunologickou odpověď, nižší produkci vitaminu D, méně účinnou termoregulaci a sníženou mechanickou odolnost vůči nárazům a tlaku, snižuje se i schopnost perkutánní resorpce léků. Dále se podílí stav výživy – katabolismus, nízká hladina albuminu, vitaminu C, vitaminu D, vitaminu B2, zinku přispívají k rychlejšímu rozvoji dekubitů.  Povaha základního onemocnění má rozhodující vliv na vývoj dekubitů – komatózní a delirantní nemocní, nemocní s parézami a plegiemi, s Parkinsonovou chorobou s inkontinencí moči a stolice, nemocní léčení steroidy a kuřáci. Vnitřní rizikové faktory shrnuje tabulka:

Vnitřní faktory podporující vznik dekubitů