ZS1BP_IVZ3 a ZS1BK_IVZ3 Integrovaný vědní základ pro výuku o přírodě a společnosti 3

1. Využívání neživých přírodnin

V pravěku byly využívány takové kameny, které se dobře opracovávaly štípáním a používaly se na výrobu nástrojů (např. pazourek, rohovec), případně kameny, kterými se pravěcí lidé zdobili (např. různé odrůdy křemene).

1.1 Rudní suroviny

Velmi významnou skupinou používaných neživých přírodnin jsou RUDY, neboli RUDNÍ SUROVINY. Minerály obsahující kovové prvky jako je např. železo, cín, měď, olovo, stříbro a zlato. Z počátku se rudní suroviny získávaly především na druhotných lokalitách, kam se tyto minerály dostaly díky zvětrávání. Takto lze najít např. zlato v některých řekách. Později se rudní suroviny záměrně těžily, což bylo s primitivními nástroji velmi namáhavé a navíc také nebezpečné. Na našem území se mnoho rudních surovin nenachází, naleziště jsou malá a ve světovém měřítku bezvýznamná. Ve středověku se v českých zemích těžilo např. stříbro v okolí Kutné Hory, po druhé světové válce jsme byli významnými dodavateli uranu.

Pro zájemce o problematiku rudních surovin doporučuji navštívit webové stránky Vysoké školy báňské v Ostravě - http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/rudni_suroviny.html

 

1.2 Nerudní suroviny

Mnohem větší skupinou jsou NERUDNÍ SUROVINY, krátce NERUDY. Jedná se o suroviny, které neobsahují minerály kovů. Patří sem materiály využívané ve stavebnictví jako vápenec, pískovec, písek, štěrk, jíly, stavební kámen, pokrývačská břidlice. Dále pak dekorační kameny, mezi které patří především žula, mramor a pískovec. Kromě stavebnictví sem patří také materiály využívané různými průmyslovými odvětvími, jako jsou křemenné písky pro sklářství, kaolin pro výrobu porcelánu apod.

Speciální skupinou jsou drahé kameny. Na našem území se jich mnoho nenachází, pro naši republiku jsou specifická naleziště českého granátu (pyropu) a vltavínů.

Více opět na webu VSB - http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/nerudni_stavebni_suroviny.html

1.3 Energetické suroviny

Z hlediska využívání člověkem nejmladší, ale strategicky významné jsou ENERGETICKÉ SUROVINY.

Nejdéle je využíváno uhlí. To dělíme podle stáří a stupně zuhelnatění na hnědé, černé a antracit. Uhlí se používá nejčastěji k výrobě elektrické energie spalováním. Dříve se z hnědého uhlí vyráběl svítiplyn, který byl postupně nahrazen nejedovatým zemním plynem. Z černého uhlí se vyrábí koks pro použití v hutnictví. Také odpadní látky vznikající při zpracování uhlí jsou dále využívány v chemickém průmyslu, jsou to např. toulen, benzen, dehet, naftalen.

Více na http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/vyuziti_uhli.html

Ropa, přesněji produkty jejího zpracování, se používá především pro spalovací motory v dopravě, dále také pro výrobu některých hnojiv, plastů, mazacích olejů a asfaltu.

Zemní plyn se nejčastěji využívá jako zdroj tepla. Snadno se dopravuje do jednotlivých domácností a při jeho spalování vzniká nejméně škodlivých látek a oxidu uhličité. Lze jej využít k ohřevu vody, do spalovacích motorů i na výrobu elektrické energie.

Více na http://geologie.vsb.cz/loziska/suroviny/vyuziti_ropy.html

 1.4 Druhotné suroviny a recyklace

Při většině lidských činností vznikají odpady. Netříděný odpad je většinou odvezen na skládku kde je uložen bez dalšího využití, případně odvezen do spalovny, kde je jeho spalováním ve speciálních pecích získáno teplo, které je dále využito pro vytápění domácností. Pro efektivní využití odpadů je důležité jeho třídění a jeho další využití - recyklace. Jedná se tedy o dva samostatné kroky, tříděný odpad bohužel nemusí být vždy zrecyklován.

Ke třídění odpadu by mělo docházet ideálně v místě jejich vzniku, tedy v domácnosti. Pro sběr tříděného domovního odpadu jsou určeny barevné kontejnery, které jsou opatřeny informacemi, co je, případně není možné do nich vhazovat. O počtu a rozmístění těchto kontejnerů rozhoduje obecní úřad, konkrétně odbor životního prostředí.

Třídění skla – sklo se nejčastěji třídí na čiré (bílý kontejner) a barevné (zelený kontejner). Vzhledem ke svým vlastnostem lze sklo recyklovat stále dokola.

Jakým způsobem se dále zpracovává roztříděné sklo a které výrobky se z něj vyrábí se dozvíte na následujícím odkazu

http://www.jaktridit.cz/cz/co-se-deje-s-odpadem/recyklace-a-vyuziti-skla

Třídění plastů – pojmem plasty označuje poměrně širokou škálu materiálů. V některých případech se do žlutých kontejnerů mohou vhazovat rozmanité obaly počínaje igelitovými fóliemi, sáčky, PET-láhve, obaly od CD disků a další. V některých obcích je se třídí pouze PET-láhve.

Co se děje s plastem a které výrobky vznikají při jeho recyklaci se dozvíte na následujícím odkazu -

http://www.jaktridit.cz/cz/co-se-deje-s-odpadem/recyklace-a-vyuziti-plastu

Třídění papíru – třídit lze veškerý běžný papír, který není znečištěný potravinami nebo barvami. Do kontejnerů modré barvy je možné vhazovat také lepenku, nikoliv však kartony, voskovaný papír, tetrapakové krabice a dětské pleny.

Co se děje dále s papírem a jaké výrobky získáváme jeho recyklací se dozvíte na následujícím odkazu

http://www.jaktridit.cz/cz/co-se-deje-s-odpadem/recyklace-a-vyuziti-papiru

Třídění nápojových kartonů – nejméně často se dosud třídí tetrapakové obaly od trvanlivého mléka a nápojů.  O dalším využití nápojových kartonů se dozvíte na následujícím odkazu http://www.jaktridit.cz/cz/co-se-deje-s-odpadem/recyklace-a-vyuziti-napojovych-kartonu

 

Nyní si můžete sami vyzkoušet, zda umíte správně třídit odpad -

http://www.jaktridit.cz/cz/trideni/virtualni-trideni