Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Chirurgie nosu a PND

Funkční endonazální chirurgie

Operace prováděné endoskopicky pomocí specielního instrumentaria. Operace jsou méně radikální ve srovnání s klasickou chirurgií, jsou ovšem technicky náročnější. Je snaha o podporu a zachování fyziologických mechanismů (mukociliární transport). V současnosti má význam především při terapii zánětů, omezeně také u tumorů.

Terminologie:

Používané zkratky: v odborné literatuře se používají následující zkratky a termíny, jejichž praktický význam je téměř shodný:

• FES (functional endonasal surgery)- funkční endonasální chirurgie
  • FESS (functional endonasal sinus surgery)- funkční endonasální chirurgie PND
  • EES (endoskopic endonasal surgery)- endoskopická endonasální chirurgie

Septorinoplastika

• Septoplastika (plastika nosní přepážky): provádí se při deformitách nosní přepážky obvykle po ukončení růstu (16 let), dříve pouze Výjimečně. Principem operace je odstranění deformované části chrupavčitého nebo také kostěnného skeletu septa s navrácením části chrupavky.
  • Rinoplastika (plastika zevního nosu): při deformitách zevního nosu z kosmetických důvodů
prof. MUDr. Ivo Šlapák, CSc. |
MUDr. Dalibor Janeček, Ph.D., MUDr. Lukáš Lavička |
Klinika dětské ORL Lékařské fakulty MU a Fakultní Nemocnice Brno |