FSS:MVE131 Hospodářská a měnová unie - Informace o předmětu
MVE131 Hospodářská a měnová unie
Fakulta sociálních studiíjaro 2002
- Rozsah
- 1/1/0. 4 kr. Ukončení: z.
- Vyučující
- PhDr. Zdeněk Sychra, Ph.D. (přednášející)
- Garance
- doc. PhDr. Markéta Pitrová, Ph.D.
Katedra politologie – Fakulta sociálních studií
Kontaktní osoba: PhDr. Zdeněk Sychra, Ph.D. - Předpoklady
- MVE102 Evropská integrace
- Omezení zápisu do předmětu
- Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
- Mateřské obory/plány
- Mezinárodní vztahy a evropská studia (program FSS, B-HS)
- Mezinárodní vztahy a evropská studia (program FSS, B-MS)
- Cíle předmětu
- Základním cílem kurzu je představit studentům komplexní problematiku Hospodářské a měnové unie EU, jakožto specifického a svým významem ojedinělého projektu v rámci Společenství. Vedle seznámení se s klíčovými momenty historického vývoje v této oblasti, bude hlavní pozornost věnována procesu vzniku a realizace HMU. Analyzovány budou rovněž odlišné koncepce přístupu jednotlivých členských států.
- Osnova
- 1. Vymezení pozice měnové politiky ve struktuře EU - definice, koncepce. 2. Historicko-politický úvod, proces formování měnové politiky v zakládajících smlouvách. Haagský summit - nový mezník z hlediska integračních snah v měnové oblasti. 3. Wernerova zpráva, měnový had a jejich důsledky. Ekonomická stagnace, první ropná krize a jejich vliv na další vývoj. 4. Založení EMS. Koncepce a strategie členských států vůči projektu HMU v 70. a 80. letech (Německo, Francie, Velká Británie). 5. Delorsova zpráva. Smlouva o EU - zakotvení HMU v primárním právu ES 6. Časový harmonogram vzniku HMU, charakteristika jednotlivých fází. 7. Hospodářské sbližování členských států, konvergenční kritéria, Pakt stability a růstu. 8. Rozhodovací postup a jeho realizace. 9. Institucionální struktura - ESCB, ECB, otázka rozsahu jejich pravomocí. 10. Výhody a nevýhody HMU, reflexe na aktuální vývoj. 11. Postavení nezúčastněných zemí, problém "dvourychlostní Evropy". 12. Srovnání přístupu jednotlivých členských zemí (vliv veřejného mínění, podpora projektu, specifická situace v jednotlivých státech). 13. Zápočtový test.
- Literatura
- Texty umístěné v elektronické studovně MVES
- Metody hodnocení
- Kurz probíhá ve formě přednášek a seminářů, je ukončen zápočtem. Podmínkou udělení zápočtu je vypracování seminární práce na jedno z vybraných témat a úspěšné absolvování závěrečného testu na konci semestru.
- Další komentáře
- Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
V případě zájmu studentů z jiných oborů, kteří neabsolvovali kurs MVE102, je po zvláštní dohodě z vyučujícím možné udělení výjimky.
- Statistika zápisu (jaro 2002, nejnovější)
- Permalink: https://is.muni.cz/predmet/fss/jaro2002/MVE131