LICT101K Teorie a metoda práva ICT

Právnická fakulta
podzim 2024
Rozsah
6/0/0. 7 kr. Ukončení: k.
Vyučující
JUDr. Mgr. Jakub Harašta, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Josef Kotásek, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Tereza Kyselovská, Ph.D. (přednášející)
doc. JUDr. Matěj Myška, Ph.D. (přednášející)
prof. JUDr. Radim Polčák, Ph.D. (přednášející)
JUDr. Jiří Čermák (pomocník)
Garance
prof. JUDr. Radim Polčák, Ph.D.
Kontaktní osoba: Bc. Marcela Šlesová
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Právo informačních technologií je rozmanitý a dynamický obor, který vzhledem k významu IT v moderní společnosti postupně prakticky obsáhl i domény mnohem starších právnických disciplín. Přes tuto někdy až turbulentní dynamiku však má relativně robustní a stabilní metodologii a jednotný ontologický, gnoseologický a axiologický základ, jejichž pochopení otevírá cestu ke všem jeho specifickým oblastem. Výklad v tomto kursu začíná exkurzem do filozofické kybernetiky, která je také označována jako filozofie života a odhaluje podstatu informace, její funkci a význam technologií, které usnadňují její tvorbu a šíření. Následuje diskuse dvou základních problémů platnosti práva na internetu, a to role definičních autorit (resp. poskytovatelů služeb informační společnosti) a teritoriálního charakteru státní suverenity. Za užití pragmatické metody pak jsou ve vzájemných souvislostech diskutovány základní virtualizované právní axiomy, a to člověk, stát, majetek, bezpečnost a odpovědnost.
Výstupy z učení
Po absolvování modulu by měli být účastníci schopni:
- porozumět povaze, struktuře a fungování základních institutů práva ICT se zaměřením na informační práva člověka (včetně informačního sebeurčení, vlastnictví dat aj.) a veřejný zájem státu (včetně informační bezpečnosti a informační suverenity).
- volit, aplikovat a argumentovat adekvátní metody k řešení obtížných právních otázek práva ICT
- analyzovat komplexní právní otázky související s existencí informační společnosti a s virtualizací realizačních forem práva
Osnova
  • pojem a podstata informace (základy teoretické kybernetiky a informační filozofie, fundamentální hodnoty informační společnosti)
  • právo jako informační systém (základy právní informatiky, informační procesy v právu, informační problém promulgace práva a právního jazyka)
  • metodologie práva ICT (základní metodologické instrumentárium a kritéria pro volbu adekvátních metod k řešení hard cases v oboru ICT práva)
  • působnost práva na internetu (problém místní působnosti v delokalizovaném prostředí)
  • organizační struktura a definiční autority internetu (právní reflexe fenoménu poskytovatelů služeb informační společnosti, základní paradigmata jejich odpovědnosti za jednání uživatelů)
  • distributivní informační práva (zejm. informační reflexe duševního vlastnictví a informačního sebeurčení člověka)
  • nedistributivní informační práva (zejm. fenomén bezpečnosti informační společnosti a její rezistence vůči manipulaci)
  • virtualizace práva (se zaměřením na základní metodologické otázky nasazení ICT v justici)
Literatura
    doporučená literatura
  • Brown, I., Marsden, C. Regulating Code – Good Governance and Better Regulation in the Information Age, MIT Press, 2013.
  • ZittrainI, J. The Future of the Internet and How to Stop It, Yale University Press, 2008.
  • KETTEMANN, Matthias C. The normative order of the Internet : a theory of rule and regulation online. First edition published. Oxford: Oxford University Press, 2020, xxxvii, 34. ISBN 9780198865995. info
  • POLČÁK, Radim a Dan Jerker B. SVANTESSON. Information sovereignty : data privacy, sovereign powers and the rule of law. Cheltenham: Edward Elgar Publishing, 2017, 1 online. ISBN 9781786439222. URL info
  • POLČÁK, Radim. Internet a proměny práva. 1. vyd. Praha: Auditorium, 2012, 388 s. edite Téma. ISBN 978-80-87284-22-3. info
  • REED, Chris. Making laws for cyberspace. 1st pub. ed. Oxford: Oxford University Press, 2012, xxi, 249. ISBN 9780199657612. info
Výukové metody
Přímá výuka
Metody hodnocení
V těch kurzech, které jsou ukončeny kolokviem, je účastník, mimo 100% docházku, povinen splnit podmínky kolokvia, a to vždy nejpozději do předposledního pátku v měsíci. Obsahem kolokvia je samostatné vypracování tematického plnění (případové studie/odpovědníku), a to ve třetí fázi kurzu, která se uskutečňuje po prezenční výuce. Následuje povinná diskuze tohoto plnění ve čtvrté fázi, která předpokládá online účast na závěrečné konzultaci a v rámci ní probrání souvisejících otázek.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2022, podzim 2023.
  • Statistika zápisu (nejnovější)
  • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/law/podzim2024/LICT101K