EN

FF:CJVR2BM Ruština pro ak. účely II - Informace o předmětu

CJVR2BM Ruský jazyk pro akademické účely II

Filozofická fakulta
jaro 2019
Rozsah
0/2/0. 4 kr. Ukončení: zk.
Vyučující
Mgr. Monika Ševečková, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Dana Plíšková (pomocník)
Mgr. Martina Šindelářová Skupeňová (pomocník)
Garance
Mgr. Monika Ševečková, Ph.D.
Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Filozofické fakultě - Centrum jazykového vzdělávání
Kontaktní osoba: Mgr. Dana Plíšková
Dodavatelské pracoviště: Oddělení Centra jazykového vzdělávání na Filozofické fakultě - Centrum jazykového vzdělávání
Rozvrh
Čt 10:00–11:40 K33
Předpoklady
(( FAKULTA ( FF ))&&( TYP_STUDIA ( BMN ))&&(! OBOR ( RJ )&&! OBOR ( RJFP )&&! OBOR ( PRJ )&&! OBOR ( RJU )))||( OBOR ( MUSFF ))
Tento kurz je určen pro studenty bakalářského studia s pokročilou nebo středně pokročilou znalostí ruštiny denní formy studia (FF). Ruský jazyk CJV2BM je určen studentům nerusistům.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je otevřen studentům libovolného oboru.
Předmět si smí zapsat nejvýše 30 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 24/30, pouze zareg.: 0/30, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/30
Jiné omezení: Předmět není určen začátečníkům. Nutno ovládat azbuku slovem i písmem, znalost základní gramatiky
Cíle předmětu
Kurz prednaznačen dlja studentov neprofilnych specialnostej i napravlen na uglublenije lingvističeskih i akademičeskih znanij s učjotom na specializaciju studenta. Obučenije sosredotočeno na uglublenie sledujuščih znanij:
1)Čtenije akademičeskih i specialnyh tekstov. Student sposoben ponjat kak osnovnyje položenija, tak i dalnejšije punkty složnyh tekstov, kasajuščiesja konkretnyh i abstraktnyh tem, sposoben ponimat naučnyj/specialnyj tekst ne tolko po svoej specialnosti, no i v rodstvennyh specialnostjah.
2)Pismennoje i ustnoje izloženije na akademičeskije/specialnyje temy. Student umeet v jasnoj/čjotkoj forme, kak pismenno, tak i ustno, vyrazit svojo otnošenije k konkretnym problemam, vyrazit glavnyje položenija soderžanija akademičeskogo/specialnogo teksta, lekcii ili diskussiji.Umet logičeski obosnovat svoju poziciju. V tečenije prezentaciji na akademičeski-specialnuju temu (8-10 minut) ispolzuet vsevozmožnyje jazykovyje sredstva i kommunikativnyje sposobnosti. Sposoben vesti kratkuju i effektivnuju diskussiju so slušateljami.
3)Pri proslušivanii teksta v čužom jazyke student sposoben bez osobyh problem ponjat teksty akademičeski-naučnogo haraktera. V tečenije ego sposoben vesti zapisi, na osnove kotoryh tekst možno bez osobyh ošibok reproducirovat. V slučaje autentičeskyh zapisej/materiala ponimaet osnovnyje punkty soderžanija.
Kurz je určen studentům neprofilových specializací a je zaměřen na prohloubení lingvistických a akademických znalostí s přihlédnutím k oboru studenta.
Cílem kurzu je dosažení úrovně B2 ERR (Evropského referenčního rámce).
Výstupy z učení
Student po absolvování kurzu dokáže sledovat s porozuměním vysílání médií, dokumentárních pořadů, rozhovorů naživo, filmů ve spisovném jazyce.
Porozumí delším promluvám a přednáškám i jiným formám akademických a profesních prezentací, které jsou jazykově a propozičně složité. Porozumí monologickému i dialogickému projevu všeobecného charakteru na aktuální téma, běžné komunikační sféry a základním tématům studijního zaměření. Má schopnost vybrat podstatné informace potřebné pro pochopení textu a následnému řešení úloh. Spolehlivě rozumí pokynům a vzkazům týkajícím se konkrétních i abstraktních témat pronášených normální rychlostí ve spisovném jazyce. Dokáže jazyk užívat plynule, přesně a účinně.
Dokáže komunikovat spontánně, gramaticky správně a vytvořit koherentní promluvu. Dokáže podat jasný a systematicky rozvinutý popis a prezentaci, zvýraznit hlavní myšlenky a uvést potřebné podrobnosti. Dokáže vysvětlit svůj pohled na aktuální téma a uvést výhody a nevýhody různých přístupů. Dokáže vytvořit rozsáhlejší podrobný text (300-400 slov) na rozličné téma z profesního života s použitým typických větných spojení a specifických frází pro daný komunikát.
Zvládá základní útvary formálního písemného projevu jako: životopis, žádost, motivační dopis, pojednání, zpráva, popis, esej, recenze odborné knihy, e-mail.
Osnova
 • 1. Film, umění. Esej, abstrakt, prezentace.
 • 2. Člověk ve 21. století, sport. Hovorový jazyk, dialog.
 • 3. Stravování. Dopis, reklama.
 • 4. Rusko, mentalita Slovanů. Hledání práce, odborný jazyk.
 • 5. Volný čas, cestování. Média, žurnalistika.
 • 6. Tisková konference. Stylistika. Komunikace.
Literatura
  povinná literatura
 • Učebnice současné ruštiny : vhodné i pro samouky. 2. díl + mp3 / Adam Janek, Julija Mamonova
 • JANEK, Adam a Julija MAMONOVA. Učebnice současné ruštiny : vhodné i pro samouky. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2011. 410 s. ISBN 9788025128589. info
  doporučená literatura
 • Čitajem teksty po specialnosti. Gumanitarnyje nauki. (2011)
 • IVANOVA, Marija a Michal FRANTA. Ruština : otázky & odpovědi : nejen k maturitě. 2. vyd. Dubicko: INFOA, 2010. 183 s. ISBN 9788072406081. info
 • KAGUŠEVA, Maria a Julija MAMONOVA. Cvičebnice ruštiny : gramatika, konverzace, slovní zásoba. Vyd. 1. Brno: Computer Press, 2007. 214 s. ISBN 9788025118351. info
 • MEŠKO, Dušan, Dušan KATUŠČÁK a Ján FINDRA. Akademická příručka. České, upr. vyd. Martin: Osveta, 2006. 481 s. ISBN 8080632197. info
 • BARNET, Vladimír. Ruština pro pokročilé. 4., upr. vyd. Praha: Leda, 2003. 384 s. ISBN 8073350130. info
 • FIŠER, Zbyněk. Tvůrčí psaní : malá učebnice technik tvůrčího psaní. Brno: Paido, 2001. 164 s. ISBN 8085931990. info
 • BALCAR, Milan. Ruská gramatika v kostce. Praha: LEDA, 1999. 125 stran. ISBN 808592756X. info
  neurčeno
 • Palitra stilej. (2009)
Výukové metody
Jedno dvouhodinové cvičení týdně. Pravidelný praktický nácvik ústního i písemného projevu. Doplňovací cvičení. Rozšiřování slovní zásoby - překlad, diskuse. Rozšiřování znalostí reálií - formou referátu.
Metody hodnocení
Tip obučenija: Seminarnyje zanjatija.
Kurs zakončen ekzamenom, kotoryj sostoit iz pismennogo testa, bazirujuščegosja na seminarnych materialach. Ustnaja čast prochodit v forme akademičeskich prezentacij na specialnyje temy v gruppe. Objazatelnoje posescenije seminarov (min. 70 %).
Vyučovací jazyk
Ruština
Informace učitele
Pro splnění kurzu je potřeba:
- 70% účast,
- 100% plnění domácích úkolů (např. aktuality),
- přečtení 1 knihy od libovolného ruského spisovatele nebo shlédnutí filmu v ruštině a odevzdání recenze,
- prezentace,
- abstrakt k prezentaci,
Klíčové lekce učebnice (Janek - Mamonova, Učebnice současné RJ II.): L 1-6.
Studenti kombinované formy studia nemají povinnou docházky, na základě konzultace plní část z povinných úkolů.
Zkoušku je možné skládat pouze během zkouškového období.
Dopustí-li se student u zkoušky nedovoleného jednání (tj. používání nedovolených pomůcek, taháků, komunikačních prostředků, focení testů mobilními telefony, domlouvání se s jinými studenty během zkoušky), přeruší učitel zkoušku a podle závažnosti přestupku udělí klasifikaci do ISu F, nebo FF, případně i FFF.
Informace o uznávání: předmět bude uznán studentům, kteří již jazykovou zkoušku složili na jiné univerzitě nebo fakultě během studia oboru, jež byl příbuzný aktuálně studovanému oboru a dosáhli úrovně B2 ERR.
Student předloží doklady o absolvování zkoušky nebo potvrzení o vykonaných a uznaných předmětech/index a vyplněnou žádost. Žádosti vyřizuje garant ruského jazyka, avšak výhradně během úředních/konzultačních hodin.
Podmínky pro uznání zkoušky z ruštiny pro FF a FSS najdete na webových stránkách CJV na FF.
Další komentáře
Poznámka k ukončení předmětu: Požaduje se 70% účast na seminářích
Předmět je vyučován každý semestr.
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2008, jaro 2009, jaro 2010, jaro 2011, jaro 2012, jaro 2013, podzim 2013, jaro 2014, podzim 2014, jaro 2015, podzim 2015, jaro 2016, podzim 2016, jaro 2017, podzim 2017, jaro 2018, podzim 2018.
 • Statistika zápisu (nejnovější)
 • Permalink: https://is.muni.cz/predmet/phil/jaro2019/CJVR2BM