CJBB40 Vybrané problémy stylistiky

Filozofická fakulta
jaro 2011
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučující
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D. (přednášející)
Garance
PhDr. Michal Křístek, M.Phil., Ph.D.
Ústav českého jazyka – Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Jaroslava Vybíralová
Rozvrh
Út 14:10–15:45 zruseno D31
Předpoklady
CJA015 Souč. č. j. - stylistika || CJBB94 Styl. češtiny - pro překl. || CJQ027 Stylistika češtiny - Bc.,ciz.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je nabízen i studentům mimo mateřské obory.
Předmět si smí zapsat nejvýše 20 stud.
Momentální stav registrace a zápisu: zapsáno: 0/20, pouze zareg.: 0/20, pouze zareg. s předností (mateřské obory): 0/20
Jiné omezení: V případě zájmu studentů výuka v paralelních skupinách.
Mateřské obory/plány
předmět má 23 mateřských oborů, zobrazit
Cíle předmětu
Cílem kursu je nabídnout studentům rozšíření znalostí a dovedností osvojených v předchozích kursech věnovaných stylistice. Kurs Vybrané problémy stylistiky je zaměřen na práci s typy textů, které nebyly podrobněji rozebírány v základním semináři, nebo s texty, které se nějakým způsobem výrazně odchylují od stylových norem příslušné stylové oblasti (jako např. červená knihovna, sériově vyráběné detektivky a další texty z oblasti tzv. paraliteratury, kýč v literatuře, tzv. inzitní literatura), a také s texty snažícími se o manipulaci s adresátem (reklamy, agitační texty různého druhu apod.). Základní zjištěné rysy těchto textů budou charakterizovány a hodnoceny jak z hlediska typologického, tak funkčního, tedy z hlediska možného účinku na adresáta.
Osnova
  • Osnovu kursu a jeho konkrétní náplň budou moci ovlivnit sami účastníci (viz také rubriky Výukové metody a Metody hodnocení) – kromě textů nabídnutých vyučujícím mají možnost do semináře přinést a kolektivně rozebrat jakékoliv materiály, které v rámci výše uvedených cílů pokládají za relevantní. Základní zjištěné rysy zkoumaných textů budou charakterizovány a hodnoceny jak z hlediska typologického, tak funkčního, tedy z hlediska možného účinku na adresáta.
Literatura
  • ČECHOVÁ, Marie, Marie KRČMOVÁ a Eva MINÁŘOVÁ. Současná stylistika. Vydání první. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2008, 381 stran. ISBN 9788071069614. info
  • Encyklopedický slovník češtiny. Edited by Petr Karlík - Marek Nekula - Jana Pleskalová. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2002, 604 s. ISBN 80-7106-484-X. info
Výukové metody
Kurs probíhá formou seminářů – hlavní metodou práce je kolektivní a individuální práce se zadanými texty, při níž se dále rozvíjejí schopnosti získané v základním kursu stylistiky. Kvůli přehledu o celkové struktuře kursu bude z každého semináře jedním dobrovolníkem nebo vylosovaným účastníkem pořízen stručný zápis, který shrne závěry získané při práci s jednotlivými texty; první zápis pořídí vyučující (konkrétní podoba zápisu bude upřesněna na začátku semestru), dále se účastníci budou střídat. Zápis pak bude zveřejněn v ISu, aby byl k dispozici všem.
Metody hodnocení
Kromě pravidelné účasti ve výuce (min. 75% za semestr) je podmínkou k získání kreditů minimálně jedno samostatně připravené vystoupení každého ze studentů. Ke svému vystoupení každý samostatně vyhledá minimálně jeden odborný text, který s rozebíraným materiálem souvisí (jeden z možných zdrojů informací je k dispozici např. zde: http://bibliografie.ujc.cas.cz/), a ve svém vystoupení budou informovat o tom, k čemu konkrétně byl tento odborný text při práci s rozebíraným materiálem použit; bibliografický údaj příslušného odborného textu je zapotřebí poskytnout ještě před vystoupením ke zveřejnění v ISu.
Informace učitele
Připomínám také, že základní literatura pro tento kurs je shodná s literaturou zadanou k předchozím kursům věnovaným stylistice; další tituly mohou být upřesněny během výuky, v návaznosti na konkrétní rozebírané texty.
Další komentáře
Poznámka k periodicitě výuky: podle zájmu studentů a po dohodě s vyučujícím.
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 1998, podzim 1999, podzim 2000, podzim 2003, jaro 2004, podzim 2005, jaro 2006, jaro 2008, jaro 2009, jaro 2012, jaro 2016, jaro 2018.