Bi2323s Histologie a embryologie pro antropology seminář

Přírodovědecká fakulta
jaro 2025
Rozsah
0/2/0. 3 kr. Ukončení: z.
Vyučováno kontaktně
Vyučující
Mgr. Adela Hupková (přednášející)
Mgr. Martin Čuta, Ph.D. (přednášející)
Garance
Mgr. Martin Čuta, Ph.D.
Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Adela Hupková
Dodavatelské pracoviště: Ústav antropologie – Biologická sekce – Přírodovědecká fakulta
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Hlavním cílem kurzu je prakticky procvičit a diskutovat znalosti o tkáních lidského těla a o jejich embryonálním vývoji, získané v předmětu Bi2323 Histologie a embryologie pro antropology. Studenti se pod vedením cvičícího s využitím multimediálních studijních materiálů - digitalizovaných tkáňových řezů - v praktické a samostatné práci seznámí se stavbou lidských tkání a jejich vývojem na mikroskopické úrovni. Praktické mikroskopování histologických preparátů kostních a zubních výbrusů a trichologických preparátů s ohledem na aplikaci v různých metodách antropologie. Specifikem předmětu je jeho zacílení na studenty antropologie a využití získaných poznatků v dalším studiu antropologie a v praxi antropologa.
Výstupy z učení
Na konci tohoto kurzu by měl být student schopen orientovat se v základním dělení tkání lidského těla a tyto tkáně by měl být schopen definovat a identifikovat na digitalizovaném tkáňovém řezu. Měl by být schopen popsat mikroskopické struktury lidského těla na různých úrovních rozlišení - na buněčné úrovni by měl být schopen popsat základní charakteristiky buněčných struktur a ultrastruktur a celkovou stavbu buňky a dále popsat základní typy buněk lidského těla; na tkáňové úrovni bude v obecné rovině schopen identifikovat a popsat tkáně lidského těla; v detailnější rovině bude schopen popsat charakteristiky pojivových tkání, zejména kostní tkáně, a také tvrdých zubních tkání, tkáně svalové, kůži, kožní orgány a zrohovatělé deriváty epidermis. Student bude schopen popsat genezi lidských pohlavních buněk a charakterizovat jejich vývojová stádia. Bude schopen charakterizovat jednotlivá období prenatálního vývoje.
Osnova
  • Úvod do studia tkáňových preparátů. Mikroskopovací technika
  • Stavba buňky a charakteristika buněčných struktur
  • Buněčné dělení, gametogeneze a charakteristika pohlavních buněk
  • Popis charakteristik základních tkání lidského těla
  • Mikroskopické studium pojivových tkání, vazivo, chrupavka, kost, histogeneze kostní tkáně
  • Mikroskopické studium stavby kostní dřeně, hematopoéza a krev
  • Mikroskopické studium svalové tkáně
  • Mikrostruktura kůže a jejích derivátů
  • Mikrostruktura tvrdých zubních tkání
Literatura
Výukové metody
Po krátkém úvodním teoretickém vhledu s demonstrací preparátů a komentovaném vyobrazení struktur následuje samostatné nebo skupinové praktické cvičení prostřednictvím virtuálních studijních materiálů s mikroskopickým hodnocením histologických preparátů pod vedením vyučujícího. Docházka je povinná, studenti do výuky přicházejí připraveni na látku, která se bude prakticky probírat, v návaznosti na přednášku. Připravenost na hodinu se kontroluje testem formou KvISu nebo odpovědníku v ISu na začátku každé hodiny.
Metody hodnocení
Kurz je ukončen zápočtem. Zápočet se udílí na základě splněné aktivní účasti a odevzdání vypracovaných úkolů (je povolena jedna neomluvená absence s dodatečným splněním úkolu a odevzdáním protokolu).
Další komentáře
Předmět je vyučován každoročně.
Výuka probíhá každý týden.
Nachází se v prerekvizitách jiných předmětů
Předmět je zařazen také v obdobích jaro 2024.