Představení studijního programu
Cítíte příležitost na rychle rostoucím pracovním trhu odborníků na kyberbezpečnost?
Baví vás dívat se počítačovým systémům "pod kůži", dozvědět se co nejvíce o jejich podstatě, vlastnostech a chování? Chcete znát motivace kyberútočníků a orientovat se v právním prostředí IT?
Chcete studovat na prestižní škole disponující vlastním Kybernetickým polygonem a spolupracující se špičkovými firmami a vedoucími institucemi místní, národní i mezinárodní úrovně? Pak je profesní bakalářský program Kyberbezpečnost tou pravou volbou.
V českém prostředí unikátní multidisciplinární tříleté profesní bakalářské studium zahrnuje řízenou odbornou stáž a připravuje studenty pro bezprostřední nástup do praxe, přičemž zájemci mohou pokračovat v navazujícím magisterském studiu.
Studijní plány
Studium
- Cíle
V evropském měřítku je doložen zájem až o stovky tisíc pracovníků schopných vykonávat kyberbezpečnostní profese (obecně až 800 tis neobsazených pozic v IT obecně, z toho do roku 2022 dle Sdělení EK: Odolnost, odrazování a obrana… 450/2017 až 350 tis neobsazených míst v kyberbezpečnosti). Explicitní zájem multidisciplinární profesní vzdělávání je za strany gesčních orgánů v ČR (NÚKIB) a hospodářských svazů. Program naplní rostoucí zájem ze strany jak absolventů středních škol, tak již zaměstnaných uchazečů bez formálního vzdělání v oboru, kteří vykonávají profese, kde se vyžadují a očekávají znalosti a dovednosti z oblasti kyberbezpečnosti (správci systémů, operátoři dohledových center, členové týmů CSIRT, nižší příp. střední management kyberbezpečnosti, příp. softwaroví inženýři bezpečnostně relevantních IT aplikací a systémů, ale i školicí pracovníci pro kyberbezpečnost, asistenti manažerů kyberbezpečnosti).
- Výstupy z učení
Absolvent je po úspěšném ukončení studia schopen:
- bezprostředně nastoupit do praxe a průběžně se adaptovat na měnící se postupy a technologie
- pracovat na pozicích souvisejících s nasazením a provozem bezpečných IT systémů a infrastruktur ve firmách a organizacích různých sektorů jako IT, veřejný sektor, služby, průmysl, zdravotnictví
- poznat, porozumět a rozpoznat příležitosti a rizika inteligentních systémů, jakož i kyberbezpečnostní rizika globálně a v organizaci
- rozumět základním prvkům počítačových systémů jak hardwarových tak softwarových z pohledu spolehlivého fungování a kyberbezpečnosti vč. jejich zranitelností a zvládá instalovat, nastavovat, spravovat a obsluhovat tyto systémy
- objasnit a používat základní techniky a technologie pro zajištění kyberbezpečnosti svěřených IT systémů a infrastruktur
- rozumí etickým a právním principům práce s daty vč. obchodně-důvěrných, vyhrazených a osobních údajů a umí je aplikovat v konkrétních postupech
- popsat základní parametry právního prostředí v kybersvětě, identifikovat legislativní požadavky pro danou činnost organizace a pro příslušné profesní role
- objasnit základní principy analýzy, návrhu, implementace a řízení kvality počítačových systémů a umí je aplikovat
- Uplatnění absolventa
Absolventi se mohou dobře uplatnit jako správci systémů, sítí, operátoři bezpečnostních dohledových center (SOC), členové týmů CSIRT, nižší či střední management kyberbezpečnosti, softwaroví inženýři bezpečných IT aplikací a systémů, ale i jako školicí pracovníci či asistenti manažerů kyberbezpečnosti.
- Pravidla a podmínky pro vytváření studijních plánů
Bakalářské a magisterské studium probíhá podle celouniverzitního kreditního systému, který je v souladu s pravidly European Credit Transfer System (ECTS). Povinně volitelné předměty jsou ve studijním plánu organizovány do jedné čí více skupin; student volí povinně volitelné předměty na základě stanoveného minimálního počtu kreditů v každé skupině.
Na Masarykově univerzitě došlo k celouniverzitnímu konsensu na pravidlech pro tvorbu studijních programů, které zpřesňují pravidla vymezená v metodice Národního akreditačního úřadu Doporučené postupy pro přípravu studijních programů. Pravidla pro tvorbu studijních programů byla schválena ve stejnojmenné směrnici MU (Směrnice MU č. 11/2017: Pravidla pro tvorbu studijních programů) a vymezují šest typů studijních plánů a jejich použití a kombinace v jednotlivých typech studijních programů. Jedná se o
- jednooborový studijní plán,
- studijní plán se specializací,
- hlavní studijní plán (maior),
- vedlejší studijní plán (minor),
- studium podle dvou hlavních studijních plánů,
- plán na dostudování (určen pouze studentům z obdobného studijního oboru, kterému zaniká akreditace).
Premisou pravidel je, že studijní plány umožňují naplnění cílů studia a dosažení profilu absolventa studijního programu. Výjimkou je pouze vedlejší studijní plán, který slouží jako komplementární doplněk hlavního studijního plánu jiného studijního programu. Student nemůže studovat pouze podle vedlejšího studijního plánu.
- Praxe
Během studia vás čeká odborná řízená stáž ve firmách a organizacích, kde v přímém kontaktu s praxí poznáte reálné aspekty provozu bezpečných systémů a naučíte se pracovat v multidisciplinárních týmech.
Zázemí Fakulty informatiky a Masarykovy univerzity s významnými strategickými partnery na národní a mezinárodní úrovni (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) i v regionu, firmy v CERIT Science Parku Fakulty informatiky, průmyslovými partnery fakulty a dalšími subjekty.
- Cíle kvalifikačních prací
U bakalářské práce se očekává, že student prokáže schopnost zvládnout vybranou bezpečnostně relevantní technologii, zabezpečit počítačový systém, implementovat kyberbezpečnostní doporučení, nasadit a nakonfigurovat rozsáhlejší systém, vypracovat základní bezpečnostní analýzu, popsat rizika v organizaci a dokáže své dílo odpovídající formou realizovat v praxi konkrétní organizace.
- Návaznost na další studijní programy
Zájemci mohou pokračovat v navazujícím magisterském studiu programu Řízení softwarových systémů, služeb a kyberbezpečnosti na Fakultě informatiky nebo dalších programech.