JARKOVSKÁ, Lucie and Kateřina LIŠKOVÁ. Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli (Becoming a feminist. The fast and furious companion). Praha: Universum, 2023, 232 pp. První vydání. ISBN 978-80-242-8740-9.
Other formats:   BibTeX LaTeX RIS
Basic information
Original name Feministkou snadno a rychle: Příručka argumentů pro debaty s rodinou a přáteli
Name (in English) Becoming a feminist. The fast and furious companion
Authors JARKOVSKÁ, Lucie (203 Czech Republic, guarantor, belonging to the institution) and Kateřina LIŠKOVÁ (203 Czech Republic).
Edition Praha, 232 pp. První vydání, 2023.
Publisher Universum
Other information
Original language Czech
Type of outcome Popularizing texts and activities
Field of Study 50403 Social topics
Country of publisher Czech Republic
Confidentiality degree is not subject to a state or trade secret
RIV identification code RIV/00216224:14410/23:00130706
Organization unit Faculty of Education
ISBN 978-80-242-8740-9
Keywords (in Czech) feminizmus; gender; rovnost; humor; odolnost
Keywords in English feminism; gender; equality; humor; resilience
Tags age, body, classroom, Czech Republic, disinformation, Education, equal opportunities, feminism, gender, gender equality, gender identity
Tags Reviewed
Changed by Changed by: doc. Mgr. Lucie Jarkovská, Ph.D., učo 21642. Changed: 21/3/2024 10:49.
Abstract
Feministky řeší nesmysly jako je pouštění žen do dveří. Ženy by měly mít děti. Mělas prostě říct ne. To jsou jen některé z mnoha poznámek, s nimiž se každý během rozhovorů o feminismu a právech žen dříve či později setká. Dávat neustále dohromady argumenty a nabízet jinou perspektivu je přinejmenším únavné. Socioložky Lucie Jarkovská a Kateřina Lišková alias Duo docentky proto napsaly knihu, která vám v tomto boji může ušetřit čas a energii. Nabízí vtipné a trefné příspěvky do debat s rodinou i přáteli, jež vám pomůžou zůstat nad věcí a stát se odolnějšími ve společnosti, která je stále únavně nerovná. Dočtete se například o odvrácené straně romantické lásky, o tom, že studijní materiály od základek po vysoké mají k genderové vyváženosti daleko nebo že ne každý kompliment je ve skutečnosti komplimentem. Knihu ilustracemi a komiksovými stripy podle předlohy autorek doprovodila výtvarnice Leny Vítková.
Abstract (in English)
You should have children. You should lean in. You should have just said no. You should smile more. These are just a few of the many comments that everyone encounters sooner or later in conversations about feminism and women's rights. Endlessly assembling arguments and offering a different perspective is tiresome at best. Sociologists Lucie Jarkovská and Kateřina Lišková, a.k.a. Duo Docents, have written a book that can save you time and energy in this struggle. It offers witty and pertinent contributions to debates with family and friends that will help you stay on top of things and perhaps even offer you new food for thought. You'll read about the flip side of romantic love, how study materials from primary school to college are far from gender balanced, and how not every compliment is complimentary. The book is accompanied by illustrations and comic strips by artist Leny Vítková, based on the authors' designs.
Links
LX22NPO5101, research and development projectName: Národní institut pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (Acronym: SYRI)
Investor: Ministry of Education, Youth and Sports of the CR, 5.1 EXCELES
PrintDisplayed: 19/6/2024 01:59