CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Pípajúci orchester Fakulty informatiky

Vtipné | 37 | 37
Mgr. Roman Lacko (CVT FI MU), učo 396157
unix
V pondelok 1. apríla mal na FI premiéru novozaložený pípajúci orchester, zložený z fakultných počítačov Nymfe. Účelom tohoto netradičného hudobného zoskupenia bolo "spríjemniť" študentom čakanie na začiatok vyučovacej hodiny alebo štúdium v počítačovej hale.

Ako sa počítače učia polyfóniu

Originály skladieb, ktoré sme použili, sú uložené vo formáte MIDI, ktorý udržuje informácie o jednotlivých nástrojoch, tempe skladby a stopách, ktoré nástroje hrajú.

Zabudovaný reproduktor počítača (angl. PC speaker) však dokáže naraz hrať len jednu notu, preto bolo nutné MIDI súbor rozobrať a rozložiť noty v stopách tak, aby každý počítač hral v každom čase maximálne jednu notu. Pre jednoduchosť sa relatívny časovací mechanizmus MIDI (údery, angl. ticks), ktorý sa môže počas skladby meniť napr. zmenou tempa, zároveň previedol na absolútny čas v μs od začiatku skladby.

Keďže na zabudovanom reproduktore nie je možné rozlíšiť, aký nástroj práve hrá, násobné noty v jednej stope sa tak môžu rozdistribuovať medzi iné stopy, ktoré v tom čase nič nehrajú. Takto sa vo výsledku obvykle zníži počet potrebných počítačov.

Posledným problémom, ktorý bolo potrebné vyriešiť, je synchronizácia a výber skladby. Príkaz na hranie skladby vydáva skript na centrálnom počítači, ktorý sa pripojí na všetky Nymfe vo vybranej učebni. Zároveň im pošle informáciu o názve skladby a plánovanom začiatku.

V ďalšom kroku si každý počítač prečíta textový súbor pre vybranú stopu a pripraví zoznam nôt, ktoré bude hrať. Tento krok musí byť hotový ešte pred plánovaným začiatkom skladby, inak by čítanie textového súboru z disku (hoci aj SSD) spôsobovalo výrazné spomalenie nôt hrajúcich rýchlo po sebe. Na meranie času sa používajú hodiny s vysokou presnosťou, rádovo μs. Vďaka absolútnemu časovaniu nôt od začiatku skladby sa tak dosiahne veľmi presná synchronizácia stôp skladby.

Zdrojové kódy sú dostupné vo fakultnom GitLabe.

Premiérový program

V počítačových učebniach hrali počítače vždy tak, aby skončili tesne pred začiatkom hodiny a zdvihli študentom náladu pred hodinou, ktorá ich čakala. V počítačovej hale hrali skladby každú celú hodinu.

10:00 AC/DC - Thunderstruck
14:00 小田部 羊 - Super Mario Overworld Theme
16:00 Antonio Vivaldi - Four Seasons, Summer
10:00 Antonín Dvořák - Humoresque 7
12:00 Scott Joplin - The Entertainer
14:00 ABBA - Dancing Queen
16:00 Michael Jackson - Smooth Criminal
PC Hala
10:00 Lou Bega - Mambo No. 5
11:00 Wolfgang A. Mozart - Rondo Alla Turca
12:00 Domenico Scarlatti - Sonata K. 1
13:00 Queen - We Will Rock You
14:00 Richard Wagner - Ride of the Valkyries
15:00 John Williams - Imperial March (Darth Vader's Theme)
16:00 Johann S. Bach - Toccata and Fugue BWV 565
17:00 Johann S. Bach - Brandenburg Concerto No. 1, 1st mov.
18:00 Village People - Y.M.C.A.
19:00 Rick Astley - Never Gonna Give You Up

Hudba budúcnosti

Orchester po premiére oznámil rozpad kvôli názorovým nezhodám. Nevylučujeme však, že sa čas od času pripomenie krátkou skladbou, aby "spríjemnil" študentom v hale posledné hodiny pred deadline domácich úloh.

« Upgrade fakultního PHP na Aise (20. 3. 2019 16:32) | Výpadek chlazení datacentra 26. dubna » (30. 4. 2019 17:02)