EN

Nové stroje iMac v počítačové hale - CVT FI - Blogy

CVT FI

RSS

Novinky a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu
23. 10.
2017

Nové stroje iMac v počítačové hale

  • RSS
Zajímavé | 11 | 11
Mgr. Jiří Novosad (CVT FI MU), učo 99288
unix
V pátek 20. 10. jsme v hale nahradili starší stroje Apple iMac.

Původní stroje iMac pořízené v roce 2010 jsme nahradili nejnovějšími modely s 8 GiB operační paměti typu DDR4 a 4 jádrovým procesorem o frekvenci 3,4 GHz.

S ohledem na vysoké pořizovací náklady těchto zařízení překračující limity na běžné nákupy byla tato koupě možná až letos. Počet strojů jsme redukovali s přihlédnutím k jejich využití studenty. Stále se však snažíme poskytovat možnost vyzkoušet si širší škálu hardware a software.

Zajímavou technologií je tzv. Fusion Drive, spojení klasického magnetického disku s SSD. Rychlejší flash disk slouží pro uložení dat, ke kterým se častěji přistupuje, ale také pro zápis dat nových. Operační systém provádí automatickou migraci mezi oběma disky a Fusion Drive se v uživatelském rozhraní tváří jako jeden disk.

Nadstandardně jsou stroje vybaveny v oblasti zobrazovací technologie, disponují 27" Retina displejem o rozlišení 5K (5120 × 2880 pixelů) a jasu 500 nitů (běžné monitory mají jas 200 až 400 nitů).

Původní myši jsme nahradili běžnými PC modely. Apple Mouse měly problém se zanášením nečistot do scrollovacího kolečka, což způsobovalo jeho nefunkčnost.

Operační systém je nejnovější macOS 10.13 High Sierra. Pro autentizaci používáme Kerberos, autorizace a jednotné síťové prostředí je zajištěno protokolem LDAP. Domovské adresáře jsou sdílené s ostatními unixovými stroji protokolem NFS. Dá se říct, že vše funguje stejně jako na linuxových stanicích, i když samozřejmě tento systém klade administrátorům poněkud větší odpor.

Požadavky na instalaci software nebo případné problémy prosím hlaste na adrese unix@fi.muni.cz.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Nový zaměstnanecký server Anxur (18. 10. 2017 11:35) | Rozšíření funkcionality GitLab FI » (30. 1. 2018 13:48)

Zatím žádné komentáře.