CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Nové AP na FI

Informačně přínosné | 14 | 14
Mgr. Simona Oravecová (abs FI MU), učo 468920
wifi
V rámci modernizácie a zvýšenia kvality WiFi siete na Fakulte informatiky boli zakúpené nové access pointy.

Predstavenie starého HW

Na vysielanie WiFi signálu sme donedávna využívali dva modely AP, a to MikroTik RouterBOARD RB435G a MikroTik RouterBOARD RB433AH so samostatnými anténami. Pre porovnanie uvediem konfiguráciu oboch modelov:

RB435G
680 MHz CPU
256 MB RAM
3x Gigabit Ethernet
5x Mini PCI
2x USB
RB433AH
680 MHz CPU
128 MB RAM
3x Ethernet
3x Mini PCI

Keďže nemali vlastné rádio, tak sme ku každému kusu AP pridávali dva kusy WiFi kariet Ubiquity SR71-A. Tieto karty podporovali štandardy 802.11a/b/g/n. Ešte bolo nutné primontovať anténu – konkrétne sme používali HP J9659A, ktorá vysielala signál všesmerovo a mala zisk 2.5 dBi na 2.4 GHz pásme a 5.9 dBi na 5 GHz pásme. Ako systém sa využíval projekt OpenWrt, ktorý je postavený na operačnom systéme Linux.

Nový HW: UniFi AP HD

Oproti týmto starším modelom, ktoré vyžadovali PoE, naše nové AP potrebujú PoE+. Najväčším rozdielom medzi PoE a PoE+ je maximálny možný príkon – pri PoE ide o 13 W, pričom pri PoE+ ide o 25 W. UniFi HD ponúkajú okrem iného dva Gigabit Ethernet porty a jeden USB-C port.

UniFi AP HD

Ide o AP, ktoré podporujú 802.11ac Wave 2 MU-MIMO technológiu, ktorá umožňuje komunikovať s viacerými klientmi naraz, čím sa zvýši celková kvalita signálu na strane klienta. Jedno AP zvládne viac ako 500+ klientov, pričom dokáže teoreticky prepustiť 2533 Mbps (na 2.4 GHz pásme 800 Mbps a na 5 GHz pásme 1733 Mbps). To znie samozrejme pekne, avšak podľa našich meraní sa momentálne rýchlosť na strane klienta pohybuje v rozmedzí 100 – 200 Mbps pri optimálnych podmienkach. Taktiež podporujú technológie ako beamforming – namiesto vysielania signálu rovnomerne do všetkých smerov ho sústreďujú ku klientovi (viď obrázok) a band steering – rieši problém viac vyťaženého 2.4 GHz pásma a to tak, že zariadenia, ktoré sa dokážu pripojiť na 5 GHz pásmo, sa automaticky pripoja na 5 GHz pásmo, aby 2.4 GHz pásmo zostalo relatívne voľné pre zariadenia, ktoré sa na 5 GHz pásmo nevedia pripojiť.

beamforming

Management AP

Všetky AP sú riadené jednou Java aplikáciou – UniFi Controller. Nejedná sa o single point of failure (SPoF) – ak dôjde k výpadku, AP zostávajú plne funkčné. Nielenže dané AP spravuje, taktiež ponúka monitoring, samostatný kompas pre hľadanie umiestnenia AP v budove, topológiu jednotlivých AP s klientmi a meranie kvality WiFi, ktoré môže hlásiť rôzne problémy – chyby pri asociáci, autentizácii či DHCP timeout.

Narozdiel od zdĺhavého inštalačného procesu starých AP, nové sú pripravené na montáž behom 15-20 minút – AP sa len pripojí na kontrolér, z ktorého si stiahne všetko potrebné. Vďaka tomuto je nasadzovanie rýchly proces (rekord namontovaných AP behom jedného dňa je 9 ks).

Nasadzovanie

Nasadzovanie začalo začiatkom jesenného semestra, pričom momentálne máme nasadených 33 kusov, a to v celej budove B a pár kusov v budove C. Môžete ich rozpoznať podľa jasného modrého svetla, ktoré vyžarujú v strede tela. Nové AP budú nasadené všade okrem budovy S, pretože boli kupované zo zákazky určenej k zlepšeniu výuky pre študentov.

Taktiež máme v pláne rozšíriť pokrytie fakulty, a to zvýšením sily signálu a pridaním AP na viacero miest, na ktorých momentálne WiFi signál nie je práve najlepší. Jedná sa o dvor, predzáhradku, garáže, schody, toalety a strojovne.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

UniFi AP HD defaultne nepodporujú štandard 802.11b vzhľadom na jeho nízku rýchlosť a skutočnosť, že zariadenie, ktoré je pripojené pomocou štandardu 802.11b, bude spomaľovať ostatné zariadenia v sieti – svojou pomalou komunikáciou zahltia komunikačný priestor a zariadenia s novším štandardom sú nútené dlhšie čakať na odpoveď. Kvôli tejto vlastnosti sa niektoré staršie zariadenia nevedia/nebudú vedieť pripojiť k WiFi na FI. Ak sa teda viete pripojiť v budove A, kde sú zatiaľ staré kusy, ale v budove B vám WiFi už nefunguje, s najväčšou pravdepodobnosťou si budete musieť aktualizovať sieťový ovládač, aby sa vaše zariadenie pripájalo pomocou štandardu 802.11g a lepšie.

Ak by ste zaregistrovali nejaké problémy s WiFi sieťou, mali nejaké pripomienky, napríklad pre nové miesta na pokrytie WiFi signálom a podobne, neváhajte sa ozvať na wifi@fi.

« Nová aplikácia prehľadu miestností (17. 9. 2019 10:06) | Novinky z unix@fi za 10/2019 » (12. 11. 2019 15:21)