CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 10/2019

Informačně přínosné | 10 | 10
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix

V rámci unix@fi pre vás priebežne spravujeme, vylepšujeme či zavádzame nové služby. Aby ste sa o týchto zmenách dozvedeli, začneme vám prinášať v blogových príspevkoch ich súhrn.

Infraštruktúra a hardvér

V B130 sme v spolupráci s technikmi odstránili problém s krátkymi výpadkami obrazu projektora pri projekcii z počítača nymfe31. Problém spôsobovala poškodená HDMI kabeláž.

Linuxové stanice Nymfe

Na prihlasovaciu obrazovku sme pridali možnosť výberu rozloženia klávesnice a zároveň samozrejme i zobrazovania aktuálneho rozloženia.

Pripravili sme niekoľko opatrení, ktoré by mali eliminovať zbytočné reštarty strojov študentmi:

• Nevypíname monitory, čo by malo odradiť tých, ktorí siahajú po zapínacom alebo resetovacom tlačítku automaticky pri príchode k stroju bez toho, aby si overili, že stroj v skutočnosti beží.
  • Na tlačítko resetu sme pridali červenú pásku na vizuálne odradenie od jeho používania.
  • Nastavili sme automatické ranné zapínanie strojov s Windows v PC hale, keďže táto nekonzistencia mohla viesť k nežiadúcim reštartom.

Našou motiváciou aktívneho sledovania a zamedzovania reštartov je snaha objaviť prípadné problémy so strojmi a riešiť ich systémovo. Takto sme napríklad objavili nefunkčné klávesy na klávesniciach či celé nefunkčné klávesnice. Tiež sme vďaka tomu do textových konzol (Ctrl+Alt+Fn) doplnili krátky návod pre návrat do grafickej konzoly v prípade, že sa tam niekto dostane nedopatrením a nevie si potom rady.

V rámci tejto snahy sme tiež odhalili pomerne rozšírený problém s perifériami. Po zavedení monitoringu a nejakej dobe sledovania a vyhodnocovania sme začali reklamovať klávesnice, ktoré občas samovoľne prestanú fungovať (prestanú komunikovať po USB zbernici a nereagujú na žiadne klávesy). Takto to občas dopadá, keď sa súťaží a nakupuje na najnižšiu cenu.

Softvérové vybavenie a prostredie

Na Nymfe sme na žiadosť študentov či vyučujúcich doinštalovali IDE Visual Studio Code a editor Atom. Ďalej sme doplnili balíčky openjdk-8-source, python-qt4 pre Python 2 a flake8 pre Python 3.

Na Aise sme obdobne doplnili tieto balíčky pre Python: pandas, conda, matplotlib.

V rámci systému modulov sme nainštalovali v novej verzii CLion 2019.2.4 (module add clion-2019.2.4), OpenJDK 13 (module add jdk-13) a do Pythonu 3 sme ešte doplnili knižnicu keras (module add python3-3.7.3).

Na študentský podnet sme doplnili podporu pre systém modulov i v Z shelli.

Vzhľadom na prakticky nulovú používanosť a nepodporu systému modulov sme zrušili možnosť nastavenia tcsh a ksh ako fakultných prihlasovacích shellov. Tieto shelly však zostávajú naďalej nainštalované a použiteľné.

Služby

Na Aise sme sprístupnili možnosť použitia Mobile shellu (Mosh), ktorý sa prezentuje ako náhrada/nadstavba SSH riešiaca problémy s latenciou či IP mobilitou pri interaktívnej práci. Pre viac info viď jeho predstavenie na serveri root.cz. Použitie v skratke:

# byť pripojený niekde v sieti FI alebo MU
    sudo apt install mosh
    mosh xlogin@aisa.fi.muni.cz

Vo fakultnej virtualizácii Stratus.FI sme sprístupnili predpripravené obrazy virtuálov pre nedávno vydaný CentOS 8 a Fedoru 31.

Aktualizovali sme obrazy v GitLab CI.

V aplikácii s mapou využitia PC miestností sme začali zobrazovať stroje so zamknutými sedeniami. To by malo priniesť presnejšiu predstavu o obsadení, keďže takéto prípady často predstavujú v skutočnosti voľné stroje s neodhláseným sedením, kde je jednoducho možné prepnúť sa do nového sedenia.

Web a technická dokumentácia

Vzhľadom na problém so získavaním spätnej väzby a hlásení problémov používateľmi sme pripravili aplikáciu IT ideas (https://www.fi.muni.cz/it-ideas), kde nám môžete (i anonymne) zasielať podnety v prípade, že nepreferujete naše štandardné kontaktné mailové adresy.

Do dokumentácie fakultnej tlače sme v sekcii Linux doplnili užitočné informácie k voľbám tlače pri použití príkazu lpr.

Za pomoci člena laboratória NLP sme sprístupnili návod na konfiguráciu prihlasovania cez fakultný LDAP na fakultných strojoch, t.j. možnosti prihlasovať sa na fakultných/labových strojoch fakultnými prihlasovacími údajmi.

Vytlačený manuál k učiteľským počítačom v B130 (nymfe31) a A219 (nymfe105) sme pridali i na web do návodu pre učiteľov.

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám e-mail či využite IT ideas.

« Nové AP na FI (22. 10. 2019 12:00) | Upgrade diskového pole » (18. 11. 2019 16:10)