CVT FI

Novinky, zajímavosti a změny v provozu počítačů, počítačové sítě, prezentační a další techniky na FI MU. Další informace jsou dostupné v Technických informacích na webu fakulty.

Pro hlášení problémů prosím kontaktujte příslušnou sekci CVT FI.

Informace o aktuálních problémech naleznete na stránce o výpadcích.

Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Vlastníci blogu: FI:unix@fi, FI:CVT FI
Právo číst: kdokoliv v Internetu
Právo komentovat: kdokoliv přihlášený v ISu

Novinky z unix@fi za 12/2019

Informačně přínosné | 10 | 10
Mgr. Tomáš Szaniszlo (CVT FI MU), učo 359894
unix
Jemné vyhadzovanie z PC miestností, bezheslové prihlasovanie do GitLabu, koniec pomalších Nymf a iné.

Infraštruktúra a hardvér

Nové Wi-Fi access pointy sme nasadili i v C4 a C5, čím je dokončená výmena v budove C.

Nastavenie band steering zmieňované v novinkách 11/2019 sme z rovnomerného rozloženia medzi 2.4 a 5 GHz zmenili na preferenciu 5 GHz. Z údajov o vyťažení vysielacích kanálov sa zdá, že sa nám podarilo dosiahnuť reálne rovnomernejšie rozloženie klientov medzi kanálmi (podpora pásma 5 GHz zariadeniami je totiž o niečo nižšia a zároveň toto pásmo poskytuje viac kanálov), čo by sa malo prejaviť na lepšej kvalite pripojenia Wi-Fi.

Zaujíma vás, ako je to na FI s IPv6, alebo máte záujem používať IPv6? Spísali sme o tom dokumentáciu do technických informácií.

V dôsledku nedávnych úprav konfigurácie STP na switchoch FI mohlo občas, predovšetkým na Wi-Fi, dochádzať ku krátkodobým degradáciám interaktivity a latencie (napr. pri práci s SSH cca niekoľkokrát za hodinu) spôsobeným nárazovými ARP broadcastami. Tento problém sa nám už podarilo eliminovať, takže by latencia na Wi-Fi mala byť opäť v rozumnom stave.

Linuxové stanice Nymfe

Aby sme vám zjednodušili proces odchodu z FI v neskorých večerných hodinách, kedy sa zatvára počítačová hala a učebne, prihláseným používateľom sa pred zatváračkou zobrazí pekné grafické upozornenie i s prebiehajúcim odpočtom.

Správa o zatváračke

Vďaka neobvykle pomalému príkazu module add ghc na Nymfe67 sa nám po istom úsilí podarilo zistiť, že to je vinou chybnej kabeláže, čo následne spôsobovalo zníženie linkovej rýchlosti z 1 Gbps na 100 Mbps. Toto sme napravili a odhalili takto podobný problém aj na Nymfe65.

V zmysle hesla keď vidíš jeden bug, hľadaj v okolí ďalšie podobné sme pre Nymfy i Luny vyrobili automatickú kontrolu, ktorá nás na takéto problémy bude upozorňovať i v budúcnosti.

Na pár strojoch sme nahradili neporiadne funkčné klávesnice (zle funkčná klávesa) či myši. Budeme radi, ak nám takéto problémy nahlásite, aby sme ich mohli odstrániť.

Softvérové vybavenie a prostredie

V rámci systému modulov sme nainštalovali a sprístupnili novšiu verziu MatLabu (2019a): module add matlab. Pre zaujímavosť, tento modul sa s veľkosťou 22 GB stal hneď modulom využívajúcim najviac miesta.

V stredu 04.12. sa nám nedopatrením podarilo pri údržbe modulov odstrániť nutnú závislosť systému modulov (knižnicu TCL, tiež realizovanú formou modulu), vďaka čomu ste sa pri prihlásení (kedy sa inicializuje systém modulov) alebo pri pridávaní modulu mohli stretnúť so správou /packages/run/modules-3.1.6/bin/modulecmd: error while loading shared libraries: libtcl8.4.so: cannot open shared object file: No such file or directory. Z toho pre nás vyplynulo niekoľko poučení, takže s podobným stavom sa už snáď nestretnete.

Služby

Na Nymfách, Aise a iných strojoch, kam sa prihlasujete fakultnými prihlasovacími údajmi, sme sprístupnili bezheslové prihlasovanie do GitLabu ako v prehliadačoch, tak i v termináli.

Vzhľadom na rozsiahlosť tejto služby a teda i jej dokumentácie sme je rozčlenili na niekoľko stránok.

Pôvodný ručne udržovaný zoznam dostupných obrazov v našom GitLab CI sme automatizovali, čím sa vyhneme neaktuálnostiam.

V rámci povýšenia fakultnej virtualizácie Stratus.FI na novšiu verziu je možný live update kontextu.

Na rozvrhovom paneli pred posluchárňami D sme opravili chybu spôsobujúcu, že sa niektoré rezervácie nezobrazovali.

Web a technická dokumentácia

Do informácií pre učiteľov sme doplnili informáciu o skúškových prostrediach. Túto službu už poskytujeme pomerne dlho, ale týmto krokom sme napravili jej chýbajúcu dokumentáciu/propagáciu.

Vedeli ste, že…

… existuje stránka s informáciami o výpadkoch (dostupná z neautentizovaného rozcestníka Fadmin), kde informujeme o plánovaných výpadkoch a v prípade neplánovaných problémov sa v daný alebo nasledujúci deň snažíme informovať, čo sa stalo?

… stoličky v B130 majú na kolieskach blesk? :-) Ide totiž o antistatické prevedenie koliesok (ESD Chair Caster Wheels), užitočné hlavne v týchto zimných dňoch. (Príbeh pred koncom: Že to môže byť vcelku užitočné ukazuje dávnejšia príhoda z roku 2014, kedy mali novododané PC nečakaný problém. Zrejme vinou dodávateľa sa pri skladaní zostáv neuzemnil predný panel s USB portami. V praxi sa teda stačilo v zime vo vhodnej obuvi “pošuchtať” po koberci (voliteľný krok) a vložiť USB kľúč do predného panelu. Počítač na to reagoval okamžitým resetom… Problém sme vtedy vyriešili reklamáciou, kedy technici dodávateľa dorazili na FI a u každého stroja v PC učebniach museli toto uzemnenie dodatočne dopĺňať.)

Záverom

Máte pripomienky, návrh na vylepšenie alebo jednoducho potrebu pochváliť nás? :-) Napíšte nám e-mail či využite IT ideas.

« Novinky z unix@fi za 11/2019 (5. 12. 2019 09:48) | Novinky z unix@fi za 01/2020 » (10. 2. 2020 10:17)