Evidence povinného testování studentů v IS MU

Informačně přínosné | 1 | 1
Novinky

Na základě Mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví ČR se od 26. 4. 2021 mohli vrátit ke kontaktní výuce na Masarykově univerzitě studenti posledních ročníků všech studijních programů, které vyžadují klinickou a praktickou výuku a praxe a všechny ročníky vybraných studijních programů. Možnosti zatím využily jen některé fakulty, ostatní fakulty zůstávají v režimu online výuky. Pokud se studenti budou kontaktní výuky účastnit, mají povinnost absolvovat každých 7 dnů test na onemocnění covid-19. Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) proto připravil aplikaci Koronavirus, pomocí které mohou studenti zadat záznam o testování, a která pověřeným osobám poskytuje informace o vložených záznamech.

Studenti mají možnost se otestovat na Veletrzích Brno, kde testování zajišťuje sdružení Podané ruce, které výsledky hromadně předává do aplikace v IS MU. Test na covid-19 mohou studenti také absolvovat na libovolném jiném testovacím místě u poskytovatele zdravotních služeb nebo provést test pomocí samotestovací sady. Pro doložení testování student zadá v aplikaci IS MU výsledek, typ a datum provedení testu a přiloží fotografii či dokument.

V případě jiného testu než samotestu student vyplňuje, zda jde do školy v den data testu (implicitní varianta), v den po dni data testu nebo dva dny po dni data testu.

Obr. 1: Zadání záznamu o testu

Pokud má student výjimku z testování, tedy pokud onemocnění COVID-19 prodělal v posledních 90 dnech, doloží v aplikaci datum pozitivního testu spolu s fotografií či dokumentem. Podobně pak postupuje v případě, že u něj již bylo dokončeno očkování před více než 14 dny.

Obr. 2: Zadání výjimky z testování

Záznam o testování je platný 7 dní od data nástupu do školy. O ukončení platnosti zadaného záznamu je student informován automatickým e-mailem 24 hodin před skončením platnosti.

Aktuálně platný záznam o testování naleznou studenti i na své Osobní stránce, kde jej vidí také pověřené osoby na fakultě.

K evidovaným informacím má na Masarykově univerzitě standardně přístup studijní oddělení, vybrané fakulty se pak rozhodly indikaci stavu studenta zpřístupnit i garantům a vyučujícím předmětů.

Studijní oddělení může vybírat studenty podle jejich aktuálně platných záznamů z testování (pozitivní test/ karanténa, negativní test/výjimka z testování nebo žádný dnes platný záznam) pomocí nové značky v hromadných výběrech. V rozcestníku Koronavirus je studijním oddělením a pověřeným osobám dostupná také aplikace Přehled oznámení, která zobrazuje všechny vložené záznamy aktivních studentů společně s možností jejich exportu a statistiky.

Obr. 3: Aplikace Přehled oznámení

Učitelé, pokud mají k výsledkům přístup, si aktuálně platné záznamy svých studentů mohou vypsat v Záznamníku učitele. V seznamu studentů se nově zobrazuje sloupec Covid test, který barevně vyznačí, pokud student nemá aktuálně platný záznam, má aktuálně platný negativní test nebo výjimku z testování nebo má aktuálně platný pozitivní test.

Obr. 4: Přehled záznamů o testování v Záznamníku učitele

Záznamy o testování se přenáší také do aplikace pro evidenci Státních závěřečných zkoušek (SZZ).

Obr. 5: Evidence SZZ

Více informací o povinném testování studentů naleznete přímo v aplikaci Koronavirus, která je dostupná přímo z titulní stránky autentizované části IS MU nebo na webu https://www.muni.cz/koronavirus.

« Hodnocení doktorských studentů pohledem Oborové rady (4. 5. 2021 10:00) | COVID pas MU v IS MU » (6. 5. 2021 15:50)