Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
« 1  ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 »
2. 2.
2009

Dril - "opakujme méně, vybavme si více"

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

V závěru minulého roku byla v IS MU spuštěna nová e-learningová agenda, tzv. Dril. Jedná se o agendu experimentální, která nemá v nám známých univerzitních e-learningových systémech přímou obdobu.

Učí-li se člověk novou disciplínu, je zpravidla potřebné osvojit si sadu úvodních poznatků, bez kterých se nelze dostat dále, ke složitějším strukturám a vztahům. Typické je to při učení se slovní zásoby cizího jazyka. Existují různé přístupy, jak tyto "nesmysluplné" jednotky znalostí, které je potřeba se naučit zpaměti, dostat do dlouhodobé paměti. Záměrem agendy Dril je využít počítač k tomu, aby každému uživateli u každého jeho slovíčka počítal a operativně vyhodnocoval, kdy si uživatel má dané slovíčko zopakovat: abychom nemuseli opakovat příliš brzy (slovíčka, které nám relativně "jdou") a abychom neopakovali těžké slovíčko pozdě (až už jsme ho zapomněli).

Počítač předkládá uživateli kartičky, ten se zamyslí např. nad překladem a po jeho zobrazení (zobrazení správné odpovědi) vyznačí, jak dobře odpověd věděl.

Jedná se o variantu algoritmu pro učení s prodlevami, tzv. spaced repetition. Principy rodiny těchto algoritmů jsou známé nejméně desítky let, ale teprve rozvoj počítačů umožňuje jejich pohodlné využití.

Obr.: Graf tzv. učení s prodlevami znázorňuje, jak účinkuje opakování (drilování) na vaši paměť. Pokud si na 'kartičku' vzpomínáte zhruba na 90 %, je vhodné si ji zopakovat.

Implementace v IS MU posouvá celý nápad ještě dál: na univerzitě jsou totiž desítky i stovky osob, které mají zájem se učit podobný okruh, např. podobnou jazykovou učebnici. Protože se na MU velmi rutinně využívá Informační systém MU ke každodenní práci, je pro uživatele pohodlné drilovat přímo v IS MU, který ovládají, ve kterém mohou diskutovat s dalšími studijícími dané učebnice, reportovat autorovi chyby či navrhovat zlepšení.

Při pilotním spuštění byly do drilové aplikace v rámci e-learningového projektu naplněny dvě jazykové oblasti - tři učebnice angličtiny a jedna učebnice latiny pro mediky. Agenda je nicméně k dispozici celé uživatelské veřejnosti a spontánně vznikají další učebnice: nepravidelná anglická slovesa, francouzština, němčina, španělština, norština. Učebnice mohou být doplňkem univerzitní výuky, ale i nemusí (např. němčina pro samouky).

Systém je, jak už je v IS MU zvykem, navržen poměrně obecně - umožňuje na kartičku přidat např. i přehrání zvuku (využito v učebnicích AJ) či zobrazení obrázku (studenty připravovaná učebnice japonských Kanji).

K plánovaným funkcím patří zejména podpora spolupráce učících se uživatelů: lidé si například na kartičky vepisují své poznámky, příkladové věty, rozlišení synonym atd. a tyto velmi hodnotné poznámky mohou zveřejnit ostatním, kteří je mohou převzít na své kartičky. Je-li provozování učebnice moderováno vyučujícím, může je tento přímo zařadit do "oficiálního" znění kartiček, bude-li chtít.

Agendu Dril mohou využívat všichni uživatelé Informačního systému MU, tj. i například stále rostoucí obec absolventů, kteří letos oživují svůj záznam v IS MU a kontaktují se se svými spolužáky.

Podrobnosti a další zajímavosti či časté otázky ke drilu se nacházejí v Průvodci.

2. února 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
9. 1.
2009

Autorský zákon - použití děl jiných autorů ve výuce

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

E-learning je v mnoha směrech v terciálním vzdělání stále považován za novou formu učení, kde vyvstává mnoho otázek. Problematika autorských práv, užití děl ve výuce, tvoří jejich významnou část, se kterou se učitelé potýkají při přípravě svých výukových materiálů. Mezi nejčastější otázky, které pak řeší, patří: zda mohou zpřístupnit audio vizuální nahrávky svým studentům v e-learningovém kurzu, zpřístupnění studijních materiálů v digitální podobě (naskenované části knih, článků z časopisů, plné texty článků stažených z elektronických zdrojů) uvnitř Informačního systému MU. Mezi další časté dotazy se řadí, jakým způsobem lze legálně užít cizí dílo pro potřeby výuky, a s tím samozřejmě často vyvstává otázka poplatků spojených s užitím díla, či pořizováním rozmnoženin. Samostatnou kapitolou je okruh otázek souvisejících s užitím a úpravou díla pro potřeby studentů se specifickými nároky na jejich studium – nejčastěji jsou to zrakově hendikepovaní studenti.

Na základě podnětů učitelů a e-techniků vznikla iniciativa, aby se tato problematika uceleněji zpracovala a byla včleněna na Elportál, který je univerzitním prostorem pro inspiraci učitelům, zpřístupnění informací a podporuje rozvoj e-learningu na univerzitě. Proto zde byl následně umístěn dokument „Autorský zákon – použití děl jiných autorů ve výuce“. Dokument objasňující užití tzv. „autorského zákona“ vznikl ve spolupráci s Právním odborem RMU a je v souladu se Zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

„Autorský zákon – použití děl jiných autorů ve výuce“ se zabývá převážně těmi pasážemi zákona, které bezprostředně souvisí s přípravou a zveřejňování výukových materiálů. Definuje „dílo“, obecně platné zásady užití děl a řeší problematiku volného užití díla nebo bezúplatných zákonných licencí. Součástí je i tzv. FAQ (často kladené dotazy), kde mohou zájemci o tuto problematiku najít odpovědi na nejčastěji kladené otázky spojené s užitím díla ve výuce, a video záznam semináře o autorském právu s JUDr. Radimem Polčákem, Ph.D. z PrF MU.

Obr. 1: Na Elportálu lze nalézt odpovědi na nejčastější otázky.

Obr. 2: Seminář o autorském právu byl rozdělen do několika kapitol, které lze shlédnout jako jednotlivé video záznamy.

9. ledna 2009

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
20. 12.
2008

Ohlédnutí za sérií fakultních prezentací o e-learningu a Obchodním centru

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

V době od 22. září do 29. října 2008 probíhala série prezentací o e-learningu, multimédiích a Obchodním centru MU, na níž jsme zvali již v této novince Fakultní prezentace pro vyučující o e-learningu a Obchodním centru. Prezentace byly cíleně pořádané na jednotlivých fakultách nejen proto, aby k nim posluchači měli blízko, co se týče místa konání, ale také tematicky, neboť prezentované ukázky byly vybírány pečlivě a na míru požadavkům vyučujících dané fakulty.

Posluchači se nejprve dozvěděli o možnostech e-learningu a tvorby multimediálních pomůcek s pomocí týmu e-techniků a s-techniků, ale především se mohli nechat inspirovat ukázkami děl svých kolegů přímo z fakulty nebo vyučujících z jiných fakult. Ukázky byly velmi pestré - od animací, rozsáhlých webů, videozáznamů až po interaktivní tutoriály, multimediální odpovědníky či možnosti digitalizace a úpravy dokumentů. Příklady hotových zakázek Servisního střediska můžete také vidět na stránce Zakázky střediska v praxi.

Obr. 1: Ne všichni Servisní středisko znali, proto na úvod nechybělo jeho stručné představení. Obr. 2: S-technici ukazovali možnosti e-learningu a multimédií přímo na zpracovaných dílech.

Následující prezentace změřená na Obchodní centrum MU vyučujícím ukázala možnosti jeho využití, zazněly i informace o chystaných novinkách a nabídkách dané fakulty. Posluchači zjistili, že prodávat kurzy nebo knihy přes Obchodní centrum není těžké, zmíněna byla i možnost vybíraní poplatků z konferencí či poplatků spojených se studiem.

Prezentace se nesly ve velmi příjemné a přátelské atmosféře, někde vyučující kladli otázky ihned v průběhu jednotlivých výstupů, jinde si počkali na konec prezentace, kde byl vyčleněn dostatečný prostor právě pro dotazy a podněty. Přítomnost členů týmu e-techniků a s-techniků mnozí využili i k domluvě spolupráce na konkrétních zakázkách či pomoci při rozjezdu vlastních e-learningových aktivit.

Obr. 3: Posluchači zjistili více podrobností o Obchodním centru MU.

Obr. 4: Prostor pro dotazy nikdy nezůstal nevyužitý.

Protože termíny prezentací vybírali zástupci jednotlivých fakult, účast na prezentacích byla mnohem větší než na stejně tematicky zaměřené prezentaci v dubnu 2008, která byla ovšem společná pro všechny fakulty.

Obr. 5: Celkově se na fakultní prezentace přišlo podívat 133 osob. Obr. 6: Celkově celouniverzitní prezentaci navštívilo 44 osob.

20. prosince 2008

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
12. 12.
2008

Vyhledávání a kategorie v E-publikacích na Elportále

Dosud nehodnoceno.
Novinky – e-learning

Už více než dva roky mohou vyučující MU vystavovat svá autorská výuková díla na Elportále v sekci E-publikace. Za tu dobu Elportál získal ISSN, uzavřel smlouvu s WebArchivem a zpřístupnil 66 multimediálních elektronických výukových materiálů, ze kterých mohou čerpat při studiu studenti, vyučující MU i veřejnost. Od podzimu 2008 přehlednost aplikace a pohodlí uživatele v této sekci na Elportálu zvýší nové uspořádání dle kategorií a nástroje pro vyhledávání.

Kategorizace podle oborů koresponduje s klasifikací oborů dle číselníku RIVu. Na Elportále se uživatelům obory zobrazují v abecedním pořadí a pouze ty, které jsou přiřazeny k nějaké publikaci vystavené na Elportále. Dále mohou uživatelé publikace prohlížet dle fakult, kde je dílo zpravidla využito v konkrétním předmětu k výuce. Nástroje pro vyhledávání umožňují kombinovat podmínky, zda dílo bylo recenzováno, rok vydání a textové řetězce z názvů, autorů a klíčových slov. Pro orientaci v klíčových slovech navrhli vývojáři Elportálu tzv. mrak klíčových slov. Další novinkou v E-publikacích na Elportále, která si klade za cíl zvýšit komfort uživatele, je automaticky generovaná alternativa citačního záznamu, kterou si uživatel může dle potřeby vytvořit ve formátu pro LaTeX, HTML či text.

Každá publikace, která je vystavena na Elportále, je zavedena do IS MU ( v aplikaci Publikace) a má v rámci Internetu svou jedinečnou adresu. Díky tomu se autorům dílo automaticky objevuje na webové osobní stránce nebo při vyhledávání dle autora. Má-li autor zájem, může si publikační záznam vytvořit sám, může si jej přidat do životopisu a/nebo ho napojit na příslušný výzkumný záměr nebo projekt a přenést do centrální databáze RIV (Registr informací o výsledcích státem podporovaného výzkumu a vývoje). Aplikace poté sama zajistí korektní předání údajů do centrálního registru RIV, které je jednou ze základních podmínek pro poskytnutí institucionálních prostředků na výzkum a vývoj. O novinkách v agendě Publikace jsme již informovali.

Obr. 1: [1] Obory, do kterých jsou publikace zařazeny.
[2] Výběr publikací podle fakult.
[3] Vyhledávací a filtrovací formulář.
[4] Nejnovější vložené publikace.
[5] Mrak klíčových slov. Po kliknutí na příslušné heslo se objeví všechna díla, ve kterých je uvedeno toto heslo jako klíčové slovo.

Obr. 2: Jedinečná ID stránka publikace.

12. prosince 2008

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« 1  ... 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 »