Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 107 »
17. 6.
2024

Katalog předmětů se představuje v responzivní verzi

Zajímavé | 2 | 2
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) pokračuje s úpravou aplikací do nového responzivního designu pro podporu mobilních zařízení. Tentokrát byl upraven rozcestník Katalog předmětů a také samotná editace předmětů.

Katalog předmětů je nově rozdělen do tří kategorií v rámci aplikačního menu. Pomocí aplikačního menu je možné se rychle pohybovat mezi vyhledáváním předmětů, aplikacemi spojenými s (vybranými) předměty a aplikacemi vztahujícími se k obdobím/semestrům.

Obr. 1: Kategorie rozcestníku v aplikačním menu

Velkou změnou prošla aplikace pro založení nebo editaci předmětů. Editační formulář je rozdělen do kategorií podle typu údajů, což zvyšuje přehlednost při manipulaci s předmětem. Ve formuláři je také zvýrazněna informace o počtu studentů, kteří mají předmět zapsaný.

Při tvorbě nového předmětu je nutné nejdříve vyplnit povinná pole. Po založení předmětu je možné upravovat další oblasti formuláře. Je tedy možné rozdělit práci tak, že pověřená osoba založí předmět a například garant předmětu, nebo jiná osoba, doplní další podrobnosti.

Inovována byla také sekce pro editaci vyučujících, zadané osoby se řadí automaticky na základě jejich jména a role, v případě potřeby je možné pořadí snadno změnit přetažením položky myší.

Obr. 2: Editační formulář předmětu

V pravé části formuláře je pohyblivý panel, přes který je možné rychle přecházet mezi oblastmi nebo uložit provedené změny. Další používané operace s předmětem, jako například zrušení předmětu, odkazy na Záznamník učitele nebo úpravu doplňujících informací, jsou k dispozici po kliknutí na ikonu tří teček.

O předchozích změnách v aplikaci Katalog předmětů jsme informovali v novince Vyhledávejte, třiďte a filtrujte v inovovaném Katalogu předmětů.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
2. 5.
2024

Možnost nahlášení závadného obsahu v IS MU

Zajímavé | 5 | 6
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) implementoval aplikaci, prostřednictvím které je možné nahlásit závadný obsah, který je v rozporu se zákony a nařízeními (nejedná se o nesouhlas s názorem). Vývojový tým tak reagoval na Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2065 ze dne 19. října 2022 o jednotném trhu digitálních služeb a o změně směrnice 2000/31/ES, nařízení o digitálních službách, na základě kterého je Masarykova univerzita jako provozovatel odpovědná za obsah, který je v rozporu se zákonem.

Jedná se o obdobný mechanismus, který musí mít k dispozici např. Facebook nebo Novinky.cz, kde provozovatel je povinen učinit rozhodnutí, zda ohlašovatelem nahlášený a uživatelem vložený obsah je protizákonný. Na straně provozovatelů zpravidla první rozhodnutí provede automat, a pokud vyhodnotí obsah jako závadný, automaticky jej smaže.

Odkaz na nahlašování závadného obsahu v IS MU naleznou uživatelé v Diskusních fórech, na Vývěsce, ve Správci souborů a v aplikaci Lidé.

Obr. 1: Odkaz pro nahlášení závadného obsahu v agendě Vývěska

Obr. 2: Aplikace pro nahlášení závadného obsahu

Požadovaný mechanismus nahlašování zahrnuje i zaslání potvrzení o nahlášení závadného obsahu a možnost odvolání proti zamítavému rozhodnutí dle evropského nařízení.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
2. 5.
2024

Školení bezpečného chování v předmětech tělesné výchovy

Dosud nehodnoceno.
Novinky

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) se prostřednictvím svých aplikací snaží uživatelům zpřehlednit a ulehčit organizaci některých procesů. Tentokrát došlo ke změnám v souvislosti s předměty povinné tělesné výchovy.

Nově je po studentech povinné tělesné výchovy vyžadováno online splnění školení pravidel bezpečného chování v hodinách povinné tělesné výchovy. Školení se liší dle kategorie sportu.

Školení je u předmětů TV nastaveno formou prerekvizity. Studentům se předepíše druhý den po registraci předmětů. O předepsaném školení jsou studenti informováni automatickým e-mailem a školení naleznou v příslušné aplikaci Školení bezpečnosti práce. Lhůta na splnění školení se liší dle termínu, ve kterém si studenti předměty zaregistrují. Pokud studenti školení nesplní do dané lhůty, je jim předmět automaticky zrušen z registrace. Tento mechanismus zabraňuje zablokování kapacit předmětů.

Po absolvování školení je prerekvizita u předmětu splněna a student si může předmět zapsat.

Obr. 1: Aplikace BOZP

Drobné vylepšení bylo přidáno i do registrace předmětů TV. Nově již není možné si více předmětů označených patřičným atributem pro TV nejen zapsat, ale ani zaregistrovat. Tímto krokem byla odstraněna kolize, kterou registrace více takových předmětů způsobovala a zablokovala zapsání jakéhokoliv předmětu tělesné výchovy.

Obr. 2: Registrace TV a nesplněné BOZP

O elektronizaci školení Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a Požární ochrany (PO) jsme již dříve informovali v novince Školení elektronicky.

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
29. 12.
2023

Nahlédněte pod pokličku

Vtipné | 10 | 10
Novinky

Věděli jste, že je teď populární nechat psát umělou inteligenci závěrečné bilance a shrnutí na konci roku? Nebo třeba haiku a rýmované pour féliciter pro následující rok? Po prvních pár pokusech o veršování na téma legračních formulářů na stipendia a šachových partiích s rozvrhy jsme raději okno konverzace s LLM modely roku 2023 zavřeli a ušetřili tím planetě nemalé množství emisí CO2 (vizte články odkazované níže). Za svitu svíček a prostým lidským přičiněním vznikl následující text, který Vás nechá nahlédnout vývojářům pod ruce.

Co se v Informačním systému chystá pro rok 2024?

  1. V aplikaci Manažerská data naši programátoři pracují na přehledném a krásně barevném zobrazení stále dalších a dalších dat. Jistě tím přispíváme k mnohem barevnějším a živějším nočním můrám některých garantů programů, kteří s nervozitou sledují před spaním grafy průběhu studií.

    Obr. 1: Neúspěšná studia barevně a přehledně

  2. Našli jste si prázdnou místnost v rozvrhu a rezervovali si ji pro tajné večírky, ranní cvičení jógy za zvuku jazzu nebo pro nacvičování těch nejlepších ostrovtipů pro studenty s plyšákem v první řadě prázdné přednáškové místnosti? Tak vězte, že s tím teď bude konec. Nový vzhled aplikace pro rezervaci místností bude už natolik přehledný a jednoduchý, že vás každý předběhne a rezervuje si místnost pro sebe.

    Obr. 2: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro rezervaci místností.

  3. Pamatuje si ještě dobu, kdy proškolení zaměstnanců znamenalo pěkný výlet městskou hromadnou dopravou? Dobu, kdy byl marný každý pokus o šlofík na dřevěných nepohodlných studentských židlích za monotónního vyprávění školicí osoby? A ty čokolády, co se dávaly ochotným kamarádům, kteří vás podepsali na prezenční listinu? Tak tomu již také odzvonilo. Po fenomenálním úspěchu elektronického školení BOZP zažívají boom další elektronická školení pro zaměstnance. Naši programátoři připravují lepší správu těchto školení, možnosti vkládání videozáznamů i poskytování zpětné vazby v hodnoticím testu.

  4. Umělá inteligence vrací studenty do lavic. Minimálně na zkoušky a testy. V době, kdy má každý student v mobilním telefonu po ruce génia, který do minuty zodpoví správně většinu zapeklitých otázek, se z online vzdáleného zkoušení stal pomalu, ale jistě ohrožený druh. Svým studentům důvěřuj, ale prověřuj! A tak studenti píšou písemky i testy v místnosti bez svých mobilů a chytrých hodinek a bez přístupu k internetu a dostavují se na ústní zkoušky osobně. Naši vývojáři pilně připravují bezpečné přijímací zkoušky na tabletech a pracují na hezkém rozhraní pro tvorbu testových otázek. To, aby měli učitelé ty vygenerované otázky od umělé inteligence kam vkládat.

    Obr. 3: Jeden z prvních koncepčních návrhů nového vzhledu aplikace pro zadávání testových otázek.

Děkujeme všem uživatelům za každou zpětnou vazbu a hlášení neoptimálností či toho, co je v systému trápí. Doufáme, že Vás práce s vylepšenými aplikacemi bude bavit i přesto (a nebo právě proto), že je vytváří lidé a umělou inteligenci jsme do party zatím nepřizvali.


Zdroj informací o uhlíkové stopě umělé inteligence:
1. Umělé inteligence spotřebují až dvakrát tolik energie co Česko, varuje výzkum. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-spotrebuji-az-dvakrat-tolik-energie-co-cesko-varuje-vyzkum-1231
2. Umělé inteligence mají obří uhlíkovou stopu. Vytvoření jednoho obrázku spotřebuje stejně elektřiny jako dobití mobilu. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/veda/umele-inteligence-maji-obri-uhlikovou-stopu-vytvoreni-jednoho-obrazku-spotrebuje-stejne-elektriny-ja-343897

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11  ... 107 »