Vlákno: Studium na MU/
Anna Jančíková
3. 7. 2016 16:15nové
Studium dvou oborů současně

Dobrý den,

mám podobný dotaz jako slečna Matonohová. Dostala jsem se na dva obory, jeden na ESF a druhý na FSS, nicméně oba jsou v kombinované formě, abych mohla i nadále pracovat. Myslíte, že je nějaká možnost, že lze skloubit studium dvou oborů na různých fakultách dálkově? Stojím hodně o oba dva, ale netuším, jesti je vůbec nějaká šance, že se to bude dát rozvrhově zvládnout. Také nevím, jak by to bylo s poplatky, je mi už 25 let a nějaké tam určitě budou, minimálně po 26 roce.

Mockrát děkuji za odpověď.
3. 7. 2016 19:24nové

Dobrý den,

poplatky jsou spojené se studiem, ne s věkem.
Věk nemá na poplatky žádný vliv (ale je to oblíbená legenda, nejste v tom sama).
Po dosažení 26. roku věku vzniká pouze povinnost hradit si odvody na zdravotní - ale za vás to předpokládám stejně hradí zaměstnavatel.
Pokud jste doposud studovala řádně, a nemáte ve své studijní historii žádné neuspěšné studium (nedokončené), nebudete při řádném studiu na MU platit nic.

Kombi forma na ESF probíhá formou přednášek (tzn. nepovinná účast) primárně v soboty/pátky, pár setkání během semestru.
Obdobně to je i na FSS.

Takže byste to mohla zvládnout.
4. 7. 2016 06:28nové
pres semestr to nebude problem, ale ten muze nastat ve zkouskovem = zkousky jednak nemusi byt o vikendu a take nemusi mit dost terminu, aby bylo snadne je vsechny stihnout (to, ze se prekryvaji terminy ve dvou studiích, neni duvodem k vypsani dalsiho)... zvazil bych, jestli prace umoznuje v lednu a cervnu nejaky volnejsi rezim
Anna Jančíková
12. 7. 2016 09:43nové

Moc děkuji za reakce na můj dotaz! Hlavně tedy za vyvedení z mylného přesvědčení o vlivu věku na poplatky. Přesto jsem ale někde slyšela, že za studium dvou "stejných titulů" nějaké poplatky jsou, je tomu tak?

Co se týče mého zaměstnání, moje nadřízená je velmi ochotná a v dalším studiu mě plně podporuje, takže si myslím, že bych neměla problém s volnějším režimem v lednu/červnu. Spíše abych tedy potom neměla problém se souběhem zkoušek, jak říkáte no... Jediné, co mě děsí, by byly dvoje státnice zároveň, to tedy nevím, jak bych zvládala, ale přinejhorším si mohu jeden obor o půl roku prodloužit, ne? Jde o to, že jsem doufala v přijetí alespoň na jeden z oborů a když se mi to podařilo na oba dva, nedokážu si moc vybrat, chtěla bych studovat obojí :-D
12. 7. 2016 11:37nové
Ani v případě suběžného studia nejsou žádné poplatky vyměřovány.
Poplatek "za stejný titul" může být tzv. poplatek za další studium. Ten nastupuje v případě, když už jeden titul máte a studujete ve stejném typu studia (tzn. je to kvaifikováno jako "dalši studium").
Poplatek za další studium je na MU v nulové výši (výjimkou je pouze LF, kde je tento poplatek ve výši 2400,-Kč/ak. rok).
Karolína Tomšů
26. 6. 2016 15:24nové
Počet kreditů - mezifakultní studium
Dobrý den,
jsem přijatá na mezifakultní studium mezinárodní vztahy (FSS) a anglický jazyk a literatura (FF). Chtěla bych se zeptat, zda musím mít za bakalářské studium splněno 180 kreditů pro každý obor, dohromady tedy 360, nebo zda musím mít 180 kreditů dohromady?
Děkuji
26. 6. 2016 15:29nové
Jedno dvouoborové studium = jeden zápis, jeden diplom, min. 180 kr.
Dvě jednooborová studia = dva zápisy, dva diplomy, min. 2*180 kr.
27. 6. 2016 08:42nové
Ukončení studia
Dobrý den,
momentálně jsem student na Přírodovědecké fakultě (obor Statistika a analýza dat), ale dostala sem se na PdF. Chtěla sem se zeptat jak ukončit studium? Stačí v ISU podat žádost o ukončení a zanechání studia na fakultě? A zůstane mi UČO stejně i pro studium na PdF?
Děkuji za radu,
Nikola Jančíková
27. 6. 2016 08:47nové

Dobrý den,

podejte oznámení o zanechání studia. Pokud to vaše fakulta umžňuje přímo přes IS, máte to snažší.
UČO, heslo, ISIC, fotografie... všechno vám zůstane.
27. 6. 2016 09:17nové
Moc děkuji, Nikola Jančíková
Tereza Gabrielová
13. 7. 2016 09:00nové
Seminární skupiny

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat kdy budou vypsány seminární skupiny pro pedagogickou fakultu ? Mám několik zaregistrovaných seminářů, ale nejsou u toho žádné seminární skupiny. Je možné, že budou zveřejněny později ?
13. 7. 2016 09:31nové

Ahoj,

najdeš to v ISu -> Studium -> Přehled harmonogramů období fakult -> tam si zvolíš semestr a fakultu.
PdF má zveřejnění rozvrhu 1.8. a zápis do seminárních skupin 2.8. v 17:00.
Tereza Gabrielová
13. 7. 2016 22:00nové
Aha takže je pouze zápis a né registrace jak bylo tedka od července na předměty ? Díky
13. 7. 2016 22:11nové

Ono je několik fází.
Chronologicky:

1. registrace předmětů - student si sám aktivně zaregistruje jakýkoliv předmět, o který má zájem. Pokud je tentokapacitně omezen, přihlíží se na časovou známku registrace = přednost má prvních XY (do kapacity předmětu)

2. zápis předmětů - probíhá automaticky, přes IS. Systém sám zapíše všechny "bezproblémové" registrace (tzn. ty, kde jsou splněny přerekvizity pro zápis, student je v požadované kapacitě etc.) Tyto jsou zapsané a pro studenta závazné. Předměty, kde je nějaký "problém" (typicky je student nad kapacitní limit), zůstanou pouze zaregistrované.

Během celé doby je totiž možné předměty z registrace/zápisu rušit, tzn. se posouvá i pořadí.

3. přihlašování do seminárních skupin (někdy označováno také jako zápis nebo registrace = proto to zmatení pojmů) - student se sám aktivně musí přihlásit do určité seminární skupiny (pokud je předmět má vypsané). Toto je ta typická "klikací soutěž" - seminární skupiny tvoří páteř povinné části rozvrhu, proto je o ně boj (kvůli časům výuky a také vyučujícím)

V harmonogramu je toto všechno samostatně popsáno. Pod tabulkou, na kterou odkazuje sl. Doležalová, jsou vysvětlivky jednotlivých období :)
Daniela Havlišová
13. 7. 2016 16:50nové
zkouskove obdobi

Dobrý den,

byla jsem přijata na kombinované NMgr.studium sociální práce na FSS, jsem ale v jiném stavu a termín porodu mi zasahuje do zkouškového období. Proto bych se s Vámi chtěla poradit, zdali je možné si zkouškové období nějak prodloužit nebo jít na zkoušky dříve..nevím teď jak to řešit a nerada bych se studia vzdala.

Předem děkuji za odpověď
13. 7. 2016 18:03nové
To bude podléhat individuální dohodě s vyučujícími (předpokládám, že ve většině případů to problém nebude, ale ani bych nečekal úplně automatický přístup). Formálně vzato na to studijní řád pamatuje prodloužením termínů plnění povinností (ale vyučujícím nevzniká povinnost vypsat nové termíny zkoušek), popř. možností přerušení studia.
změněno 13. 7. 2016 20:52 nové
Jen abych to doplnil o zdroje a jinou doporučenou četbu:
Metodika PedF (FSS bude postupovat obdobně, jde o stručnost a jasnost popisu):
http://www.ped.muni.cz/studium/casto-kladene-dotazy/faq-studentu/uznana-doba-rodicovstvi
Metodika RMU (méně srozumitelné, ale autoritativní):
http://is.muni.cz/do/rect/metodika/stud/BcMgrstud/mp/Metodicky_pokyn_2a_2b_2013_novela_ZVS_verze_na_fakulty.doc
Lucie Ožanová
15. 7. 2016 13:22nové
Kombinované studium PA
Dobrý den, byla jsem přijata na kombinované studium PA. Mám doma 1,5 roční dceru. Je nějaká možnost dočasného hlídání v době výuky? A ještě by mě zajímalo, jak je to s odbornou praxí, když mám předchozí zdravotnické vzdělání (zdravotní asistent). A poslední otázka ohledně praxe, když jsem z Moravskoslezského kraje? Musím praxi vykonávat pouze v Brně nebo lze po domluvě do jiné nemocnice v Ostravě nebo poblíž? Moc děkuji za odpověď
15. 7. 2016 13:46nové

Dobrý den,

prosím, dotazy položte přímo studijnímu oddělení LF.
Jan Butula
10. 8. 2016 08:15nové
dotaz ohledně tělesne vychovy
Dobry den, chtěl bych se zeptat, kdyz budu studovat specialni biologii na Přf a trenerstvi na Fsps, tak zda musim mit zapsany a splnenou dochazku u tělocviku na Přf.
10. 8. 2016 11:24nové

Dobrý den,

máte dvě saostatná studia, pro každé platí určitá pravidla.
Pro PřF musíte mít splněn tělocvik.
Anna Jančíková
10. 8. 2016 21:42nové
Zahájení studia, rozvrhy

Dobrý den,

potřebovala bych se zeptat na pár informací ohledně začátku navazujícího
magisterského studia. Jsem přijata na dva obory, jeden na ekonomicko-správní
fakultě (veřejná politika a správa) a druhý na fakultě sociálních studií
(veřejná politika a lidské zdroje). Rozhoduji se, zda vzhledem ke kombinované
formě u obou oborů, půjde skloubit studium obojího dohromady. Nemám u sebe teď
bohužel dopisy s rozhodnutím o přijetí, kde je napsán termín zápisu, nicméně na
ekon. fakultě jsem se dočetla, že je možné se zapsat až do 18.9. Na fakultě
sociálních studií jsem našla harmonogram pouze na loňský rok.

Chtěla bych se zeptat, zda už náhodou nejsou sestaveny rozvrhy pro dálkaře,
abych si mohla lépe rozmyslet, zda bych tyto dva obory mohla dohromady
zvládnout, případně kdy budou k dispozici, jestli si to budu moci prohlédnout
ještě před zápisem. Také bych se chtěla zeptat, zda jsou někde k nahlédnutí tyto
rozvrhy z loňska.

Dále bych se chtěla zeptat, zda jako student kombinovaného navazujícího
magisterského studia budu mít status studenta a tedy případné slevy na dani.
Vím, že je to často probírané téma, ale já bych se potřebovala ujistit.

Mockrát děkuji za váš čas a odpovědi.
Jančíková
11. 8. 2016 09:33nové

FSS standardně do kombinovaného studia zapisuje na konci srpna, lze si vyžádat i náhradní termín v půlce září

rozvrh kombinovaného studia FSS je zveřejňován na webu (vždy pouze aktuální semestr, ale pro všechny ročníky): http://www.fss.muni.cz/students/bachelor_and_master_studies/schedule_and_timetable

slevy na dani závisí na více faktorech (věk, zaměstnání, atd.), ale po zápisu do kombinovaného studia na VŠ budeš považována za studenta
Anna Jančíková
11. 8. 2016 11:06nové

Mockrát děkuji za odpověď a hlavně za odkaz na rozvrh na FSS :-)

Náhodou podobný odkaz na ekonomicko-správní fakultu neexistuje? Jde mi o to, hlavně zjistit, zda by se mi překrývaly dny, datumy apod.

S tím statusem studenta je to tedy i na kombinované formě studia v pohodě, jestli to dobře chápu. Budu mít normálně nárok na potvrzení o studiu, Isic, slevu na dani pro rodiče, slevu na MHD apod. Jde o to, že spousta lidí tvrdí, že dálkaři status studenta nemají.
11. 8. 2016 12:21nové

Ne, žádný "status studenta" oproti rozšířené představě vlastně neexistuje.

Každá ze zmíněných výhod se řídí vlastními pravidly.
Např. MU nepřiznává kombinovaným nárok na studentskou licenci ISIC.
Sleva na MHD se řídí pravidly příslušného dopravce... stejně jako všechny slevy třetích stran, atd.
Na potvrzení o studiu by teoreticky mělo být napsáno, že jde o kombinované studium, a ten kdo ho žádá, se tím bude řídit.

Prostě to, že je člověk studentem, samo o sobě nezaručuje nic než práva a povinnosti vůči škole.
11. 8. 2016 14:24nové
Rozvrh na ESF pro podzim 2016 zatím nebyl vytvořen, tudíž odkaz zatím není k dispozici :)
Anna Jančíková
12. 8. 2016 11:22nové
Dobře, děkuji za odpověď :-)
Dominika Veselá
24. 8. 2016 20:51nové
Kombinované studium Právnická fakulta
Dobrý den,
chtěla bych se Vás zeptat, zda je možné zapsat si tělesnou výchovu nebo nějaký předmět z jiných fakult, i když jsem student kombinovaného oboru. Nechtěla jsem jít kombinovanou formou, ale bohužel obor, který chci studovat se prezenčně nevyučuje.
Moc děkuji za odpoveď.
24. 8. 2016 21:09nové

Ahoj,

povinnou TV si zapsat nemůžeš ta je jen pro prezenční studia, ale můžeš si zapsat placenou TV (a to neomezený počet kurzů - klidně každý semestr) https://is.muni.cz/obchod/fakulta/fsps/placena_tv/
Většina kurzů stojí od 720 do 1000 Kč a mělo by to být na 12-13 lekcí podle týdnů semestru, což nevychází až tak špatně na hodinu a máš za to samozřejmě 1 kredit stejně jako prez. studenti u povinné TV.

Btw. poznámka, k tomu, že tvůj obor je vyučovaný pouze v kombinované formě, pokud je ti méně než 26 let nějaké výhody taky máš. Např. stát za tebe platí zdravotní pojištění do 26 (kdybys třeba měla jen brigádu na DPP), DPMB myslím taky dává slevu na jízdné po předložení potvrzení o studiu, banky, pokud mají poplatky, toto studium taky uznávají. Sice nemáš ISIC, ale potvrzení o studiu ti škola vydá :)
Veronika Hlavatá
9. 9. 2016 08:29nové
Čipová karta

Dobrý den,

prosím Vás o odpověď: mám dotaz ohledně čipové karty. Je možné zakoupit si revalidační přelepku i přes to, že nevlastním ISIC kartu? Posléze jí mít umístěnou na čipové kartě?

Omlouvám se za hloupí dotaz, ale mám problém s tím, že karta je bez data platnosti.

Předem všem děkuji a přeji pěkný den.
10. 9. 2016 00:40nové

přelepka je pouze prodloužením platnosti licence ISIC... karta samotná (bez ohledu na to, zda byla vydána s licencí ISIC na omezenou dobu, anebo např. kombinovaným studentům bez licence ISIC) je platná=funkční po celou dobu studia (přesněji do doby, než ji SO nechá zablokovat)

takže ne, není možné koupit přelepku bez karty s licencí ISIC a ani by to nedávalo smysl

pokud jsi byla kombinovaná a přecházíš do prezenčního studia, bude Ti vydána nová karta s licencí ISIC a stará bude znefunkčněna
Natálie Rybáriková
24. 10. 2016 22:18nové
Kombinované studium - status studenta
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli když bych studovala kombinované studium (konkrétně na Právnické fakultě) mám status studenta? A jestli by mi studijní oddělení vydalo potvrzení o studiu.
Děkuji za odpověď
25. 10. 2016 16:41nové
Tak oni ti potvrzeni o studiu na fakulte vydaji.ale je tam uvedene. Ze studujes v kombinovane forme.
Neni z dotazu poznat. Zda ti jde o to vyzjistit. Zda mas na mysli zajem vyhody pozice studenta v prezencnim studiu (odvody na danich. Zdravotni ppjisteni. Narok na alimenty. ...-jako student komb.studia nemas) nebo se ptas jen kvuli tomu potvrzeni:-))
27. 10. 2016 00:58nové

Status studenta neexistuje, je to lidový pojem zahrnující zpravidla výhody, které se řídí různými, vzájemně nesouvisejícími předpisy.

Jen pro upřesnění předchozího:
Státem poskytované výhody (včetně zdravotního pojištění, atd.) se zpravidla váží na status nezaopatřeného dítěte (tedy zejména věk do 26 let, nebýt zaměstnán, ap.). Na formě studia tedy nezáleží.
Výhody poskytované třetími stranami (různé slevy včetně jízdenek) se řídí pravidly poskytovatele. Zvláště ty jízdenky se obvykle kombinovaným nepřiznávají.
V podobném duchu je i ISIC, na MU kombinovaným přiznáván není (byť na některých jiných VŠ ano).