Testy svalových disbalancí
Flexory kyčelního kloubu
Vyšetřovaný se posadí na okraji stolu (za kostrč) a jednu ruku si přidržuje skrčenou u těla, pak ho pasivně položíme na záda. Netestovaná DK je u břicha přitažená tak, aby byla vyhlazena bederní lordóza, testovanou pak vyšetřující uvede pasivně do polohy, aby volně visela ze stolu.
Stupeň 0
Nejde o zkrácení – stehno je v horizontále, bérec visí kolmo k zemi, patela je posunuta mírně laterálně, na zevní straně stehna jen mírná prohlubeň. Při tlaku na distální třetinu stehna je možno stlačit stehno pod horizontálu a při tlaku na dolní třetinu bérce je možné zvětšit flexi v kolenním kloubu.
Stupeň 1
Malé zkrácení – v kyčelním kloubu je lehké flekční postavení, bérec trčí šikmo vpřed, stehno je v lehké abdukci a prohlubeň na laterální straně. Při tlaku na stehno je možné dosáhnout horizontály a při tlaku na bérec pak můžeme dosáhnout kolmého postavení bérce, aniž by došlo ke kompenzační flexi v kyčelním kloubu. Dále při tlaku na stehno z laterální strany je možné dosáhnout abdukce bez deviací.
Stupeň 2
Velké zkrácení – v kyčelním kloubu výrazné flekční postavení a není možné ani při tlaku na dolní část stehna dosáhnout horizontálního postavení. Bérec trčí šikmo vpřed, patela vytažená vzhůru. Při tlaku na dolní třetinu bérce lze dosáhnout kolmého postavení jen při kompenzační flexi v kyčelním kloubu. Stehno je v abdukčním postavení s výraznou prohlubní na laterální straně, při tlaku na stehno do addukce ji není možno provést a zvýrazní se prohlubeň na laterální straně.
Testované svaly
- M. Iliopsoas – flexe v kyčelním kloubu
- M. rectus femoris – flexe v kyčelním kloubu
- M. tensor fascie latae