Krok 1 Stanovení tématu a definice klíčových slov

Pokud se jedná o stanovení tématu, nejde o nic jiného než o uvědomění si toho, o čem se chystáme psát (např. diplomovou práci, článek aj.). Stěžejním bodem prvního kroku je tak definování klíčových slov, tj. jednotlivých slov nebo slovních spojení, která vyjadřují obsah stanoveného tématu a jejichž pomocí se v databázích, knihovních katalozích, ale i v internetových vyhledávačích vyhledávají informace. Důležité je stanovit taková klíčová slova, která obsah tématu vystihují a jež jsou běžně v příslušném oboru běžně používána. Volbou běžně užívaných klíčových slov totiž zvyšujeme svou šanci, že nalezneme skutečně relevantní informace k našemu tématu.

Jak stanovit klíčová slova

  1. Z tématu vyřadíme předložky, spojky a slovesa, tj. měla by zůstat podstatná jména, přídavná jména, příslovce.

  2. Ze zbylých slov odstraníme ta, která jsou příliš obecná a mnohdy jsou spojována s řadou témat (např. v tématu o Parkinsonově chorobě je zbytečné používat slovo choroba, nemoc apod., je zbytečné vyhledávat podle slov typu postup, metoda, studie atd.). Jinak řečeno: vypustíme ta slova, bez nichž ze zbylých pojmů je stále zřejmé, o čem naše téma je (více příkladů viz příloha tohoto materiálu).

  3. Zbydou nám základní klíčová slova, podle nichž budeme hledat, ale u nichž se rovněž zamyslíme, neexistují-li k nim v daném oboru běžně užívaná synonyma.

Stanovujeme klíčová slova k našemu tématu

Téma: Prevence před zraněním v ledním hokeji

Klíčová slova: prevence, zranění, lední hokej

Synonyma: ochrana, poranění

Při definování klíčových slov jsme odstranili předložky. Protože budeme vyhledávat i v databázích obsahujících zejména anglicky psané publikace, stanovíme si klíčová slova a jejich synonyma i v angličtině.