Se zveřejněním pokročilé verze ChatGPT v listopadu 2022 se nedlouho poté začaly objevovat i první nástroje pro detekci, zda je autorem textu člověk, nebo stroj. Samotná OpenAI společnost, která vytvořila nástroj ChatGPT, jeden takový nabízí k vyzkoušení (https://platform.openai.com/ai-text-classifier5). Bohužel, v únoru 2023 byla úspěšnost její detekce pouhých 26 % a počet tzv. false pozitive případů (tedy případů, kdy byla práce označena, že je s jistotou napsána umělou inteligencí, a přitom ji sepsal člověk) dokonce celých 9 %. Nástroj lze použít pouze na anglicky psané texty, které mají více než 1 000 znaků.
Dalším nástrojem je GPTZero (https://gptzero.me), který vytvořil student Edward Tian z Princtonské univerzity a udává jeho úspěšnost na 98 %. Lze vkládat texty jen v anglickém jazyce a o rozsahu méně než 5 000 znaků.
AI Writing Check (https://aiwritingcheck.org) je dalším z nástrojů, které se objevily. Autory udávaná úspěšnost je mezi 80–90 %.
Použití pro detekci textů, které jsou napsány jazykovým modelem a ne člověkem, zatím doporučit nelze. Příliš vysoké procento false positive případů u AI Text Classifieru a chybějící robustní testovací data od jiných nástrojů a jejich procento false pozitive případů by mohlo vést k případům, že budou nespravedlivě osočeni studenti, kteří své práce napsali sami.
Navíc je zatím možné takto kontrolovat pouze anglicky psané texty. Česky generované texty nástroje zatím nerozpoznají, AI generované české texty přeložené např. s pomocí překladače DeepL systémy zatím za AI generované neoznačují, nehledě na situace, kdy si studenti mohou texty vygenerovat v ChatGPT právě v angličtině a za pomoci překladače DeepL přeložit do pěkné češtiny.
ChatGPT Feb 13 Version zatím neumí citovat zdroje svých tvrzení. Lze tedy dočasně požadovat po svých studentech, aby řádně citovali zdroje, ze kterých čerpají. V tomto případě jim aktuálně jazykový model ChatGPT nepomůže. Již ale byla oznámena verze ChatGPT integrována do vyhledávače Bing od Microsoftu, která má přístup k internetu a cituje své zdroje6.
5 KIRCHNER, J. Hendrik. Lama,AHMAD. Scott AARONSON. Jan LEIKE. New AI classifier for indicating AI-written text. OpenAI Blog. [online] 2023-01-31 [vid. 16.2.2023] Dostupné z: https://openai.com/blog/new-ai-classifier-for-indicating-ai-written-text/
6 BLATNÝ, J. Zapomeňte na Google, je tu Bing. Vyzkoušeli jsme budoucnost vyhledávání poháněnou umělou inteligencí. CzechCrunch.cz [online]. 2023-02-14 [vid. 16.2.2023]
Dostupné z: https://cc.cz/zapomente-na-google-je-tu-bing-vyzkouseli-jsme-budoucnost-vyhledavani-pohanenou-umelou-inteligenci/