Se zveřejněním pokročilé verze ChatGPT v listopadu 2022 se nedlouho poté začaly objevovat i první nástroje pro detekci, zda je autorem textu člověk, nebo stroj. Samotná OpenAI společnost, která vytvořila nástroj ChatGPT, jeden takový nabízí k vyzkoušení (https://platform.openai.com/ai-text-classifier5). Bohužel, v únoru 2023 byla úspěšnost její detekce pouhých 26 % a počet tzv. false pozitive případů (tedy případů, kdy byla práce označena, že je s jistotou napsána umělou inteligencí, a přitom ji sepsal člověk) dokonce celých 9 %. Nástroj lze použít pouze na anglicky psané texty, které mají více než 1 000 znaků.
Dalším nástrojem je GPTZero (https://gptzero.me), který vytvořil student Edward Tian z Princtonské univerzity a udává jeho úspěšnost na 98 %. Lze vkládat texty jen v anglickém jazyce a o rozsahu méně než 5 000 znaků.
AI Writing Check (https://aiwritingcheck.org) je dalším z nástrojů, které se objevily. Autory udávaná úspěšnost je mezi 80–90 %.
Použití pro detekci textů, které jsou napsány jazykovým modelem a ne člověkem, zatím doporučit nelze. Příliš vysoké procento false positive případů u AI Text Classifieru a chybějící robustní testovací data od jiných nástrojů a jejich procento false pozitive případů by mohlo vést k případům, že budou nespravedlivě osočeni studenti, kteří své práce napsali sami.
V létě 2023 navíc byla v prestižním časopise MIT Technology Review citována studie mezinárodního týmu, který zkoumal 12 veřejně dostupných nástrojů a dva komerční systémy (Turnitin a PlagiarismCheck) pro detekci textů generovaných umělou inteligencí. Výsledky ukazují, že stávající detekční nástroje nejsou dostatečně přesné a spolehlivé. (Výzkum "Testing of Detection Tools for AI-Generated Text", https://arxiv.org/abs/2306.15666)
Upozornění: Pozor, pokud učitel vloží studentskou práci do některého z volně dostupných detekčních nástrojů, může tímto dojít k porušení osobnostních a autorských práv studenta, který práci napsal. Než učitel vloží text do nějakého externího nástroje, měl by vědět, co se s tím textem dále stane a zda má na takové užití něčího díla právo.
5 KIRCHNER, J. Hendrik. Lama,AHMAD. Scott AARONSON. Jan LEIKE. New AI classifier for indicating AI-written text. OpenAI Blog. [online] 2023-01-31 [vid. 16.2.2023] Dostupné z: https://openai.com/blog/new-ai-classifier-for-indicating-ai-written-text/
6 BLATNÝ, J. Zapomeňte na Google, je tu Bing. Vyzkoušeli jsme budoucnost vyhledávání poháněnou umělou inteligencí. CzechCrunch.cz [online]. 2023-02-14 [vid. 16.2.2023]
Dostupné z: https://cc.cz/zapomente-na-google-je-tu-bing-vyzkouseli-jsme-budoucnost-vyhledavani-pohanenou-umelou-inteligenci/