Přechod na hlavní menu, Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku
     

4. 5 Vlivy tzv. „velkých staveb“

Na adresu tzv. „velkých staveb komunizmu“ Kettner (1955) napsal: „Každý velký zásah do ustálených přírodních poměrů může vyvolat podstatné změny v přírodě jinde, které mohou nakonec mít i katastrofální ráz“.

Jeho slova se potvrdila v plném rozsahu:

  • Závlahové soustavy, které odebraly podstatnou část přítoků Amu-darje a Syr-darje ve Střední Asii, způsobily pokles hladiny Aralského jezera a jeho zmenšení z 64 000 na 29 000 km2. Zbývající voda je silně znečištěna pesticidy, používanými k ošetření bavlníkových poli a zasolena. V okolí jezera prudce stoupla dětská nemocnost, změnila se i skladba potravy (v zasolené půdě nelze pěstovat zeleninu a ovoce) a tím se dále zvyšuje ohrožení 1,5 milionu obyvatel v okolí jezera. Odhaduje se, že jen k zastavení dalšího zhoršování bude nutno vynaložit na 500 milionů dolarů.
  • Postavením kanálu Volha – Don a zavlažovacích soustav v dolním Povolží poklesla hladina Kaspického moře o 2 m, moře se tím zmenšilo téměř o 40 000 km2.

V moderní době byla vybudována velká vodní díla na celém světě. Příkladem mohou být sítě kanálů, kterými se přivádí denně 6 miliard litrů vody z hor Sierry Nevady a řeky Colorado do hustě obydlených částí jižní Kalifornie. Tím se ovšem snížil průtok na dolním toku řeky Colorado a zvýšilo znečištění (hlavně obsah soli) natolik, že voda již není použitelná pro zemědělské účely. Trvalé ztráty velkých objemů vody v Sázavě a změny vodního režimu způsobuje podzemní vodovodní přivaděč ze Želivky do Prahy. Velká vodní díla, jak se ukázalo pří výstavbě Asuánské přehrady v Egyptě, ovlivní vždy v rozsáhlé oblasti životní prostředí a jsou proto sporná. V některých případech přesto, že příznivé účinky převažují (Novomlýnské nádrže na jižní Moravě, Gabčíkovo na Žitném ostrově, přehrada Tři soutěsky na řece Jang‘c‘ťiang, vodní elektrárna Bakun na malajském ostrově Sarawak a další).


Nepochybně negativní důsledky by měly i další, ve své době populární projekty:

NAWAPA (North American Water and Power Alliance) počítal s převedením ohromných objemů vody (800. l09 m3 za rok) z řek Yukon a Peace ze SZ na JZ a do Mexika.

Davydovův plán na převedení vod sibiřských řek Obu a Jeniseje do okolí Kaspického moře a hlavně do Aralského jezera (600. l011 m3 za rok) vybudováním umělého jezera na sibiřském veletoku Obu a systému kanálů.

Sergelův plán na uzavření Středozemního moře vybudováním přehrady v Gibraltarské úžině a jeho přeměnu na sladkovodní jezero, použitelné k zavlažování Sahary.

Projekt na vybudování přečerpávací přehrady v Beringově úžině, která by převáděla studené vody z Arktického oceánu do Pacifiku a naopak.

Projekty na změnu směru Golfského proudu přehrazením úžiny mezi Floridou a Kubou nebo na odvrácení studeného Labradorského proudu od břehů Sev. Ameriky vybudováním bariery u Nového Foundlandu by vedly ke změnám klimatu a případnému nástupu nové doby ledové nejen ve Spojených státech, ale i ve Středomoří a celé Evropě.

K nejnovějším patří plán moskevského starosty Lužkova, který je de facto analogií staršího nerealizovaného Davydovova plánu. Řeka Ob způsobuje na svém dolním toku na Sibiři rozsáhlé záplavy. Kanálem, který by byl 2550 km dlouhý, by měla být přebytečná voda (asi 27 miliard litrů) odvedena k jihu do Amudarji a dodávána do již samostatných a nezávislých států střední Asie, které trpí suchem.

Taková narušení citlivé přírodní rovnováhy si lidstvo prostě nesmí dovolit!!!

Obrazový doprovod

Obr. 120 Plánovaný zavodňovací kanál z Obu do Kazachstánu.
Obr. 120 Plánovaný zavodňovací kanál z Obu do Kazachstánu.
Obr. 121 Kalifornský kanál přivádějící vodu z řek Sacramento a San Joaquin do oblasti velkých měst na západě USA. Stav 2003.
Obr. 121 Kalifornský kanál přivádějící vodu z řek
Sacramento a San Joaquin do oblasti velkých měst
na západě USA. Stav 2003.
Obr. 122 Přehradní hráz Tři soutěsky na řece Jang c´ Tiang v Číně.
Obr. 122 Přehradní hráz Tři soutěsky
na řece Jang c´ Tiang v Číně.


Stránky Pedagogické fakulty MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.