KSCA002 Čínské písmo

Filozofická fakulta
podzim 2018
Rozsah
1/1/0. 2 kr. Ukončení: z.
Vyučující
Mgr. Zuzana Pospěchová, Ph.D. (přednášející)
Mgr. Terézia Hegerová (cvičící)
Garance
Mgr. Zuzana Pospěchová, Ph.D.
Seminář čínských studií - Centrum asijských studií - Filozofická fakulta
Kontaktní osoba: Mgr. Zuzana Pospěchová, Ph.D.
Dodavatelské pracoviště: Seminář čínských studií - Centrum asijských studií - Filozofická fakulta
Rozvrh
Po 16:00–17:40 K21
Předpoklady
Není požadována znalost čínštiny a čínských znaků, kurz začíná od nuly.
Omezení zápisu do předmětu
Předmět je určen pouze studentům mateřských oborů.

Jiné omezení: Zápis mimo Kulturní studia Číny je podmíněn souhlasem vyučujících.
Mateřské obory/plány
Cíle předmětu
Kurz poskytne základní znalosti o čínském znakovém písmu. Soustředit se bude zejména na procvičování psaní čínských znaků. Teoretická část je zaměřena na vysvětlení struktury znaků a jejich jednotlivých složek a také jejich kategorizaci. Vysvětlena je rovněž etymologie znaků. Praktická část se zaměřuje na správné psaní znaků, tedy pořadí psaní tahů a jednotlivých složek. Studenti budou na konci kurzu schopni: - znát teorii psaní čínských znaků - teoretická pravidla aplikovat na aktivní psaní znaků - rozeznávat komponenty znaků
Výstupy z učení
Studenti budou pasivně i aktivně znát znaky z učebnice Integrated Chinese, Level 1 Part 1.
Osnova
  • Kurz se řídí výukou v kurzu Čínština 1 (KSCA006) a bude zaměřen na vysvětlení správného postupu psaní znaků z učebnice IC L1P1. Stejně jako v Čínštině 1 bude probírána 1 lekce za týden.
Literatura
    doporučená literatura
  • ZÁDRAPA, Lukáš; PEJČOCHOVÁ, Michaela. Čínské písmo. Vyd. 1. Praha : Academia, 2009.
  • DEFRANCIS, John. The Chinese language : fact and fantasy. Paperback edition. Honolulu: University of Hawai'i Press, 1986. x, 330. ISBN 0824808665. info
Výukové metody
Správný postup psaní znaků, úkoly každý týden.
Metody hodnocení
Studenti musí za každou lekci odevzdat úkol. Úkoly odevzdané po deadlinu jsou brány jako neodevzdané, stejně tak jako úkoly nekompletní nebo nekvalitně napsané. Všechny výše uvedené případy se rovnají zisku neomluvené absence. V případě nemoci (omluvené absence) nebo neomluvené absence na předmětu je student rovněž povinen úkol odevzdat (možno jako online scan na mail: 486601@mail.muni.cz). Je povolena maximálně 1 neomluvená absence. Závěrečná zkouška ve formě testu (minimum 70 %). Případné průběžné testy.
Další komentáře
Studijní materiály
Předmět je vyučován každoročně.
Posluchači Kulturních studií Číny povinně zapisují v 1. semestru studia.
Informace k inovaci předmětu
Předmět byl inovován v rámci projektu „Filozofická fakulta jako pracoviště excelentního vzdělávání: Komplexní inovace studijních oborů a programů na FF MU s ohledem na požadavky znalostní ekonomiky (FIFA) – reg.č. CZ.1.07/2.2.00/28.0228, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

logo image
Předmět je zařazen také v obdobích podzim 2009, podzim 2010, podzim 2011, podzim 2012, podzim 2013, podzim 2014, podzim 2015, podzim 2016, podzim 2017, podzim 2019, podzim 2020, podzim 2021.