D 2008

Rizikové faktory nádorů varlat v České populaci: vícerozměrná srovnávací analýza dat pacientů a zdravých kontrol

DUŠEK, Ladislav; Jitka ABRAHÁMOVÁ; Radek LAKOMÝ; Rostislav VYZULA; Jana KOPTÍKOVÁ et. al.

Základní údaje

Originální název

Rizikové faktory nádorů varlat v České populaci: vícerozměrná srovnávací analýza dat pacientů a zdravých kontrol

Název česky

Rizikové faktory nádorů varlat v České populaci: vícerozměrná srovnávací analýza dat pacientů a zdravých kontrol

Název anglicky

Risk factors in testicular tumours in czech population - multivariate case-control study

Vydání

1. vyd. Brno, XXXII. Brněnské onkologické dny a XXII. Konference pro sestry a laboranty. od s. 338-339, 2 s. 2008

Nakladatel

Masarykův onkologický ústav

Další údaje

Jazyk

čeština

Typ výsledku

Stať ve sborníku

Obor

30200 3.2 Clinical medicine

Stát vydavatele

Česká republika

Utajení

není předmětem státního či obchodního tajemství

Kód RIV

RIV/00216224:14110/08:00040046

Organizační jednotka

Lékařská fakulta

ISBN

978-80-86793-11-5

Klíčová slova česky

testikulární nádory; rizikové faktory

Klíčová slova anglicky

testicular cancer; risk factors

Příznaky

Recenzováno
Změněno: 31. 3. 2010 12:36, RNDr. Tomáš Pavlík, Ph.D.

Anotace

V originále

Studium rizikových faktorů nádorů varlat je vysoce aktuálním tématem. I přes velké množství publikovaných prací nejsme stále schopni uspokojivě vysvětlit rostoucí incidenci těchto nádorů, ani jejich etiologii. Vedle všeobecně známých rizikových faktorů, jako je kryptorchismus, carcinoma in situ (CIS) a prenatální expozice estrogeny jsou stále častěji zmiňovány i faktory související s postnatálním vývojem a s environmentální vlivy. Autoři rozsáhlých shrnutí literatury z poslední doby konstatují nedostatečnou znalost etiologických a rizikových faktorů nádorů varlat a navrhují další výzkum (1, 2, 3). Situace v české populaci je obdobná jako v zahraničí a nádory varlat vykazují rostoucí incidenci. Věkově standardizovaná incidence narostla z 3,9 na 100 tis. v roce 1980 na 8,7 na 100 tis. v roce 2004 (4). Inspirováni výše zmíněnými souhrny mezinárodní literatury jsme uskutečnili rozsáhlou dotazníkovou studii zaměřenou na potenciální rizikové faktory nádorů varlat. Primárním cílem studie bylo jednak popsat pozici a význam rizikových faktorů u českých mužů a jednak přispět k metodice studia v této oblasti. Mnoho rizikových analýz je totiž zkresleno vzájemnými interakcemi faktorů. Z tohoto důvodu naše studie zahrnula široké spektrum parametrů a pokryla genetická a prenatální rizika, perinatální a postnatální vývoj, sociální faktory i faktory životního stylu. Získaná data byla podrobena vícerozměrné analýze s cílem vyloučit vzájemně související parametry a získat informace o skutečně nezávislých rizikových faktorech.

Anglicky

This paper aims to analyze potential influence of population risk factors on testicular cancer developement. Case control study.

Návaznosti

NR8442, projekt VaV
Název: Standardizace a individualizace léčby testikulárních germinálních nádorů (příprava centralizace veškeré péče do dvou center v ČR)
Investor: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Standardizace a individualizace léčby testikulárních germinálních nádorů (příprava centralizace veškeré péče do dvou center v ČR