Novinky a zajímavosti ze světa IS MU

RSS Máte-li zájem, přihlaste se k odběru novinek e-mailem. Novinky můžete odebírat také pomocí RSS nebo si zařaďte blog mezi sledované, pokud jste uživatel IS MU.
Tento blog píše
FotografieFI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Starší příspěvky
Kategorie
Vlastníci blogu: FI:Vývojový tým IS MU, Mgr. Eva Zárybnická, 206552
Právo číst: kdokoliv v Internetu, pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
Právo komentovat: pojmenovaná skupina osob: FI:CVT FI
26. 3.
2012

Přehrávání videí on-line v IS MU snadno a rychle

  • RSS
Zajímavé | 2 | 2
Novinky – e-learning

Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) přichází s novinkou v oblasti elektronické podpory výuky. Systém nyní nabízí přímou podporu přehrávání videí on-line, což znamená, že video v běžném formátu (mj. AVI, MPG, MOV) uložené v IS MU lze přehrát přímo ve stránce prohlížeče. Odpadá tedy nutnost stáhnout video nejprve na disk počítače a přehrávat jej pomocí další aplikace z počítače (přehrávače videí). Samozřejmostí je propojení s e-learningovými agendami ISu, jako jsou Interaktivní osnovy, či Odpovědníky a systém ochran proti neoprávněnému přístupu k video souborům. Vývojový tým tak reaguje na četné požadavky z řad uživatelů.

Každý video soubor uložený v Informačním systému nabízí možnost vytvořit k sobě přehrávač videa. Vytvoření přehrávače je jednoduché a nevyžaduje žádné odborné znalosti, o veškeré činnosti spojené s přípravou videa pro jeho přehrávání on-line se stará IS MU. Vytvořenému přehrávači i původnímu video souboru lze běžným způsobem nastavit přístupová práva. To umožňuje majitelům videa nastavit přístup tak, že si určení uživatelé budou moci video přehrát, ale nikoli stáhnout na disk počítače. Zamezí se tak nechtěnému a nekontrolovatelnému šíření autorských videozáznamů po internetu.

Obr. 1: Ukázka přehrávače videa v IS MU.

Podpora v e-learningových agendách

Interaktivní osnovy
Vložit video soubor do Interaktivní osnovy lze snadno prostřednictvím odkazu "Video" v editaci osnovy. Pak uživateli stačí jen v ISu najít video soubor, který chce vložit, a o zbytek se postará sám IS.

Obr. 2: Odkaz "Video" v editaci Interaktivní osnovy IS MU.

Odpovědníky
Pro umístění video souboru do libovolného elektronického testu v Odpovědnících IS MU stačí zkopírovat adresu přehrávače videa na místo, kde chce uživatel přehrávač zobrazit, a editovanou otázku uložit.

Obr. 3: Vložení videozáznamu do Odpovědníku IS MU.

Do ostatních agend IS MU, či vlastních materiálů lze video jednoduše začlenit pomocí "Kódu pro vložení videa", neboli kódu v jazyku HTML, který uživatel jednoduše najde v části "Sdílet video" umístěné u každého vytvořeného přehrávače.

Obr. 4: Nabídka "Sdílet video" dostupná u každého vytvořeného přehrávače videa.

Více informací naleznete v Nápovědě.

26. března 2012

Dosud nečteno0 komentářůpermalink
« Služba SHERPA/RoMEO v Publikacích (26. 3. 2012 11:34) | Nová vývěska 3denní inzerce » (26. 3. 2012 12:12)

Zatím žádné komentáře.