Garant – vše o studijních programech na jednom místě

Novinky

Již řadu měsíců pracuje Vývojový tým Informačního systému Masarykovy univerzity (IS MU) na vytvoření komplexního prostředí pro garanty nově akreditovaných studijních programů. Nyní byla agenda rozšířena o nový rozcestník aplikací a aplikační menu.

Agenda Garant slouží pro správu studijních programů a jejich plánů. Umožňuje do systému zadávat nové programy, editovat jejich základní údaje, doplňovat charakteristiky a informace pro veřejnost. V každém studijním programu je možné vypsat studijní plány v různých formách (jednooborový plán, plán se specializací apod.) a tyto rovněž editovat. Agenda zpřístupňuje nejen dílčí aplikace pro vyplňování potřebných údajů, ale zahrnuje i kontroly správnosti nastavení a nástroje pro exporty podkladů.

Aplikace je přístupná všem osobám, které jsou garantem nějakého programu, a dále osobám s explicitním právem, typicky fakultním koordinátorům pro akreditace a kvalitu studia.

Agenda Garant nejen usnadňuje a zpřehledňuje celý akreditační proces, ale také slouží jako výchozí bod pro další práci s programem a daty. Agenda byla vyvíjena průběžně s tím, jak se akreditace realizovaly na Masarykově univerzitě. Nové funkce tedy byly okamžitě využity v praxi a díky tomu mohli vývojáři pružně reagovat na potřeby uživatelů a nástroj pro ně kontinuálně vylepšovat.

Nyní je již podoba agendy poměrně ustálená, proto nastal čas doplnit ji o nový rozcestník. V něm se pomocí aplikačního menu může uživatel přepnout z úvodního přehledu, který sdružuje základní aplikace zahrnující informace napříč vybranou fakultou, na samotnou nabídku programů a na aplikace pro personální záležitosti, jako je správa zástupců garantů nebo práce s personálními listy osob.

Obr. 1: Rozcestník v agendě Garant

Po výběru konkrétního programu z nabídky se zobrazí tzv. domeček garanta, jak aplikaci pojmenovali její samotní uživatelé. Ti zde najdou odkaz do veřejného Katalogu programů, proklik na spisy v Úřadovně vztahující se k danému programu a jeho akreditaci, přehled vyučujících vč. indikace, zda jsou splněna všechna povinná kritéria. Dále si mohou zobrazit přiřazenou programovou radu, diskuzní a komunitní prostor vážící se k programu apod.

V programu je možné vytvářet studijní plány, nastavovat k nim příslušné předměty a kontrolovat průchod studijním plánem. Aplikace opět automaticky hlídá, zda předměty v plánu splňují potřebná kritéria, jako např. zda mají zcela vyplněnou svoji charakteristiku.

Obr. 2: Náhled na studijní program

Jelikož je agenda velmi rozsáhlá, podrobnosti o jejích dalších součástech přineseme zase příště.

Oprávnění uživatelé naleznou agendu na dlaždici Garant, ostatní zájemci si mohou prohlédnout alespoň Katalog programů, jež je dostupný i z veřejné titulní stránky IS MU.

« Aplikace pro poskytnutí kontaktu matrice studentů (26. 11. 2019 15:04) | 10. ročník Open space konference již klepe na dveře » (26. 11. 2019 15:22)