Přechod na hlavní menu, Přechod na menu, Přechod na obsah, Přechod na patičku

Pohyb v postoji

Jedná se o základní principy pohybu v postoji, ať již samostatně nebo ve dvojici. Naučení se správného pohybu v postoji je důležité pro rozvoj útočných i obraných technik z postoje.

Popis

Pohyb vpřed – v pravém střehu zápasník přenese váhu na přední nohu, která je pokrčena v kolenu, zadní nohu sunem těsně nad žíněnkou přemístí do strany dopředu, zhruba na dvou násobek šířky postoje a došlápne. Takto při pohybu vpřed jen střídá nohy.

Přemístění vzad – má stejná pravidla jako přemisťování vpřed, jen vše se děje dozadu. Tudíž přenos váhy na zadní nohu, sunem přední nohy vzad do strany a její došlápnutí.

Horní polovina těla je na pohybu v podstatě nezávislá, nepodílí se na pohybu nohou.

Pohyb v postoji

Časté chyby

• přísunný krok
  • neplynulý „křečovitý“ pohyb
  • přílišné zvedání chodidel od žíněnky
  • chybné rozložení hmotnosti v konečném postoji

Cvičení pohybu v postoji ve dvojicích – dlaně

Zápasníci zaujmou pravý vysoký střeh, předpaží pokrčmo a dotknou se dlaněmi. Jeden zápasník vede a tlakem, či povolováním tlaku, do dlaní druhého zápasníka určuje směr pohybu. Dlaně by se neměly rozpojit. Role si potom vymění. Musí také dávat pozor, aby jejich postoj byl vždy ve stejném gardu.

Cvičení pohybu v postoji ve dvojicích – dlaně

Cvičení pohybu v postoji ve dvojicích – záběr

Zápasníci zaujmou střední pravý střeh, chytí se navzájem za paže (levou rukou zaberou pravou paži). Jeden ze zápasníků určuje tlakem, či tahem směr pohybu druhého zápasníka. Role si potom vymění. Musí taká dávat pozor, aby vždy jejich postoj byl vždy ve stejném gardu. (levý, pravý)

Cvičení pohybu v postoji ve dvojicích – záběr

PhDr. Michal Vít, PhDr. Bc. Zdenko Reguli, Ph.D.kolektiv |
OUpol KGÚ, Fakulta sportovních studií, Masarykova univerzita |
Návrat na úvodní stránku webu, přístupnost |
Stránky Fakulty sportovních studií MU
| Technická spolupráce:
| Servisní středisko pro e-learning na MU
| Fakulta informatiky Masarykovy univerzity, 2010

Technické řešení této výukové pomůcky je spolufinancováno Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.