Prenatální období: Počátky pohybu – pohyby v děloze
Počátky pohybu – pohyby v děloze
V první polovině těhotenství dochází k vývoji většiny pohybů plodu. Pohyby jsou vázány například na změnu ventilace (kýchání, kašel), další například na pláč, což je jakousi formou komunikace.
I. Trimestr:
Prvním pohybem je tlukot srdce (viditelný cca v 5.–6. gestačním týdnu). Za počátek spontánní hybnosti je považován šestý gestační týden (Dylevský, 2014). V 7. týdnu se objevuje první motorika embrya. Reflexní pohyby – respirační pohyby jsou v 8.–12. týdnu. V 8.–10. týdnu první general movements a tzv. Startles neboli rychlé pohyby celého těla, od cca 9. týdne se se končetiny hýbou nezávisle na sobě, flekční pohyby končetin v 10.–11. Týdnu (izolované pohyby horních a dolních končetin). Od 10. týdne škytavka, 11. týden pohyby hlavy, včetně rotace – kontakt ruka obličej, otvírání pusinky, cucání prstu.
(proč jsou dechové pohyby? – pro diferenciaci pneumocytů na typ I a typ II)
II. Trimestr:
Extenční pohyb trupu a uchopovací reflex kolem 12. týdne, 12. týden protahování a zívání (sání a polykání plodové vody), kopání nožičkama, dotek sám sebe (kontakt ruka-obličej), dechové pohyby pomocí bránice (ty vymizí kolem 16. týdne a objeví se znovu ve III. trimestru), 14. Týden sání a polykání plodové vody, vázáno na růst a vývoj spodní čelisti. 16. týden pohyb víček. Od 18. týdne jsou pohyby účelové a nejen reflexní. V prvních 20 týdnech – cca 25 změn polohy za hodinu (vývoj většiny pohybů). Ve 20. týdnu pohyby očních bulbů v očnici, dáno vývojem amakrinních buněk. Okolo 21. týdne se začíná objevovat víceméně pravidelný pohybový režim. Mezi 24.–28. týdnem je přítomen tzv. úlekový reflex. V tomto období je omezení pohybu dítěte z důvodu nedostatku místa pro kopání a změnu polohy těla, díky rychlému růstu. Pohyby miminka jsou cítit u prvorodiček nejdříve kolem 20. týdne, Dylevský (2014) uvádí 17.–20. Týden.
III. Trimestr:
V tomto období se miminko otáčí hlavičkou dolů a využívá k tomu poměrně složitý “cyklický” pohyb nohou. Dítě reaguje na dotek, zvuk a pachy. Od 32.týdne se střídají jednotlivé spánkové rytmy (prospí 90–95 % dne).
Zdroj: Wilhelmová, Porodní asistence; Dylevský (2014); Janoušek (2019) Vyšetření General Movements.
Pohyby v děloze zachyceny na ultrazvuku