Vodním tokem se označuje voda tekoucí v korytě ohraničeném dnem a břehy, kterým se odvádí srážková voda z určitého území, nebo podzemní vody vyvěrající do toku. Podle vytrvalosti vodního toku rozlišujeme:
Podle velikosti vodního toku pak rozlišujeme následující kategorie:
Jak již bylo zmíněno, odtok vody ze srážek probíhá v počáteční fázi jako plošný, nebo soustředěný odtok, který se koncentruje do stružek a následně do hlubokých erozních rýh. V bezesrážkovém období nebo pod sněhem bývají suché. Jen ty z nich, které jsou prohloubeny pod hladinu podzemní vody nebo nařezávají výchoz zvodněné pukliny, jsou protékány vodou buď trvale, nebo po delší část roku.
Spojené erozní rýhy již vytvářejí hlubší erozní sníženinu – údolí, které je již trvale protékané vodou. Počátek vodních roků je většinou (kromě vodních toků vznikajících z tajícího ledu a sněhu, nebo vytékajícího z jezera) na místech trvalého výronu podzemní vody, kde je jejich pramen. Je-li pramenných úseků více, označují se jako zdrojnice. Jejich spojováním vznikají větší potoky a řeky. Počátek vodních toků a jejich ústí nebývá situováno jednoznačně. Délka vodních toků jsou podle normy ČSN definovány jako délky střednice půdorysného obrazu koryta řeky, udávané v kilometrech. Jednotlivé vzdálenosti měřené od ústí proti proudu vodního toku se nazývají staničení (kilometráž) a jsou přesně zaznamenány jen na splavných řekách.
Řečiště vodních toků se nepřetržitě vyvíjí, což vede buď ke zkracování, nebo zvětšování její délky (př. změny v úsecích delt, vývojem zákrutů a regulačními úpravami). Křivolaký průběh řečišť je jejich přirozeným znakem, přičemž míra křivolakosti je velmi rozličná. Závisí na mnoha činitelích a může být proměnlivá i v čase.
Míra křivolakosti se dá vyjádřit stupněm vývoje toku určeným poměrem délky přímkové spojnice počátečního a konečného bodu zkoumaného úseku nebo celého toku k jeho skutečné délce. Jeho vyšší číselná hodnota ukazuje vyšší míru křivolakosti.
Délky vodních toků daného říčního systému se mohou graficky znázornit ve schématu říčního systému (obr. 8.1) nebo na schematickém podélném profilu řek (obr. 8.2), ukazujícím i zvláštnosti sklonových poměrů.
Říční síť (říční soustava) odráží uspořádání přítoků a průběh hlavního vodního toku v povodí. Tvar říční sítě závisí zejména na geologické stavbě území daného povodí. Říční síť je tak tvořena celou řadou přítoků, přičemž každá řeka je současně hlavním tokem pro přítoky nižších řádů. Říční systém velmi úzce souvisí s geologickou stavbou celého povodí a odráží stádium vývoje jeho reliéfu. Výsledkem této dlouhodobě trvající činnosti je vznik údolní sítě, tedy soustavy podlouhlých sníženin s jednostranně souvislým sklonem, v jejichž nejnižších částí odtéká voda soustavou vodních toků.
Celkový tvar a vzhled říční sítě se především odvíjí od geologické stavby povodí. Podle tohoto hlediska můžeme vymezit základní tvary říční sítě (obr. 8.3):
Kromě těchto základních typů říční sítě lze identifikovat celou řadu odlišností. Pokud přítoky ústí do hlavního toku jednostranně, může být říční síť asymetrická, v opačném případě pak symetrická. Uvnitř jednotlivých typů říčních sítí může docházet k vějířovitému uspořádání několika toků, mluvíme pak o vějířovité říční síti. Pro ni je typický soutok několika řek s vyrovnanou délkou a vodností v jednom uzlovém bodě. Zřetelný je tento výskyt zejména v tektonických sníženinách, mezihorských kotlinách či centrech pánevních oblastí (př. soutok přítoků Berounky v Plzeňské pánvi, říční soustava Seiny v Pařížské pánvi).
Výrazný vliv má typ říční sítě na vznik povodňové vlny. Má-li říční síť tvar blížící se stromovité říční sítí (v široce rozvětvené síti i v protáhlém povodí), dochází k rovnoměrnému růstu vodnosti na hlavním toku. Povodňová vlna tak dosáhne dolního toku v době, kdy období vysoké vodnosti z dolní části toku již pominulo. V případě vějířovitého typu říční sítě nastává opačná situace. Vodnost jednotlivých přítoků se střetává v jednom uzlovém bodě, kde působí koncentrovaný nárůst vodnosti a vznik povodňové vlny, které může být ještě umocněna zúžením ústí do jiného vodního toku.
Hustotu říční sítě vyjadřuje podíl úhrnné délky toků zkoumaného území či povodí a plochy území či povodí. Může být ukazatelem pouze povrchového odtoku v povodí. Kartograficky se vyjadřuje kartogramem v rámci dílčích částí povodí nebo se vztahuje na plochu čtverce či šestiúhelníku, nebo průběhem izolinií.
Protáhlá a převážně úzká křivolaká sníženina zemského povrchu protékaná trvale nebo občas vodou se nazývá údolí. Probíhá-li v ní odtok periodicky nebo epizodicky, nazývá se suché údolí, probíhá-li trvale, označuje se názvem říční údolí. Údolí je tvořeno následujícími částmi:
Tvar údolí je výsledkem interakce mezi erozí vodního toku a vývojem svahů, v zásadě lze rozlišit:
Tvar řečiště (koryta vodního toku) je v příčném i podélném průřezu výsledkem vzájemného působení tekoucí vody a vnějšího prostředí, které koryto obklopuje (rozdílná odolnost hornin, břehová vegetace apod.). Rozměry řečiště i jeho průběh se v důsledku proměnlivé vodnosti stále mění a vyvíjí. Proto je křivolakost řek zákonitý přírodní jev. Říční zákruty jsou výsledkem buď složitého proudění uvnitř proudící vody a vlivu nestejně zpevněných nebo pevných břehů (tzv. hydraulická křivolakost), nebo v důsledku rozdílné odolnosti hornin nuceného přizpůsobování průběhu říčního údolí (orografická křivolakost). Ve volných zákrutech směřují volné částice vody setrvačností šikmo k břehu, kde turbulentním pohybem rychleji erodují břeh. Podle toho se nazývá nárazový či výsepní nebo podle jeho vydutého tvaru konkávní. Částice vody směřující k povrchu obsahují erodované částice břehu, čímž zvyšují hmotnost vody, a zdvihají hladinu vodního toku. Ta dále proudí směrem k protilehlému břehu, kde je hladina níže. U ohybu protilehlého břehu je rychlost proudění menší, a proto se tam ukládají říční nánosy (písek, kal). Břeh se tak označuje jako nánosový či jesepní a podle vypuklého tvaru konvexní. Za vrcholem jednoho zákrutu voda proudí napříč korytem a opětovně napadá protilehlý břeh. Střídavým napadáním protilehlých břehů se nárazové břehy posunují vně původního řečiště a nánosové dovnitř. Spojnice nánosových břehů představuje ideální místo pro brod. Tímto procesem se zákruty posunují ve směru sklonu údolního dna. Mohou směřovat až k vývoji meandrů (obr. 8.7)
Meandrem myslíme takový oblouk vodního toku, jehož délka je větší než polovina obvodu kružnice opsané nad jeho tětivou. Při intenzivním vývoji se může vytvořit meandrový pás. Při jeho vývoji (obr. 8.8) se obvykle dva oblouky k sobě díky boční erozi přiblíží natolik, že se vzniklá šíje protrhne, meandr se zaškrtí a z uzavřeného meandru vznikne mrtvé rameno, které se postupně usazuje nánosy. Z mrtvého meandru tak postupně vznikne říční jezero (př. Křivé jezero v nivě Dyje), které svým tvarem stále připomíná říční koryto.
Výše popsaný způsob vede ke vzniku volných meandrů, které se vytvářejí v náplavových rovinách středních a dolních toků řek. Vznik nucených zákrutů způsobených poklesem erozní báze vodního toku, nebo při tektonickém zdvihu území vede ke vzniku zaklesnutých meandrů (obr. 8.9), jejichž dno může ležet různě vysoko nad dnešní polohou aktivního řečiště. Zaklesnuté meandry většinou vznikají v místech, kde řeka vytváří hluboké údolí v tvrdých krystalických horninách. V takových místech nemůže řeka snadno přemístit své koryto, a proto se zařezává hlouběji.
Poznatky o vývoji a znacích koryta vodního toku (řečiště) jsou důležité zejména pro řešení rozličných vodohospodářských problémů v rámci celkové koncepce managementu vodního toku. Mezi základní charakteristiky popisující řečiště patří:
Příčným profilem řečiště se rozumí plocha svislého řezu řečištěm ve směru kolmém k proudnici (spojnice bodů nejrychlejšího pohybu v korytě), která je ohraničená dnem, břehy a hladinou. Do příčného profilu náleží plocha příčného průřezu korytem, kde proudí voda, a mrtvý prostor, v němž jsou rychlosti tak malé, že je měřicí přístroje nezaznamenávají (patří sem i přítomná ledová vrstva). Část příčného průřezu, jímž voda protéká, se označuje jako průtočný profil. Mezi základní zjišťované morfometrické charakteristiky průtočného profilu patří:
P (cm2), určí se podle hloubek změřených ve známých vzdálenostech od břehu a rozdělením tak příčného průřezu na pravidelné geometrické obrazce,
B (cm2), mění se při různých vodních stavech,
Hs, je při korytotvorném průtoku ovlivněna materiálem dna a břehů a množstvím transportovaných sedimentů,
(perimetr) O, je délka omočené části příčného průřezu,
R, je poměr mezi plochou a omočeným obvodem, vyjadřuje přibližnou velikost odporu vznikajícího třením vody o nerovné dno a břehy (někdy obtížně stanovitelné),
pravidelný parabolický tvar je nejpříznivější pro rovnoměrný pohyb vody, větší nerovnosti způsobují vznik mrtvých prostorů, zpětného proudění, vírů atd.,
vliv nerovností působí jen do určité svislé vzdálenosti, projevuje se tak při malých vodních stavech.
V otázce podélného profilu se zjišťuje spád vodního toku (spádová křivka), který informuje o změnách sklonu dna od pramene k ústí (obr. 8.2). S tím souvisí také proměnlivost procesů, které se v jednotlivých částech toku liší. Lze tak rozlišit:
počátek vodního toku,
převažují procesy hloubkové eroze, říční koryto nabývá tvaru písmene V,
snižuje se projev hloubkové eroze, nastupuje podíl boční eroze, převládá transport plavenin a splavenin, vytváří se říční zákruty a meandry, říční koryto má tvar písmene U,
rychlost vodního toku je nejpomalejší, probíhá tvorba říčních zákrutů a meandrů a sedimentaci transportovaného materiálu, říční koryto má neckovitý tvar,
místo, kde se vodní tok vlévá do jiného vodního toku, moře či jezera; základní typy ústí řek:
Říční vzor se hodnotí podle půdorysného tvaru vodního toku. Převážně se zohledňují dvě kritéria: křivolakost koryta a větvení koryt. Ve výsledku se pak rozlišují následující říční vzory:
řeky přirozeně směřují k meandrování, vyskytují se ve všech přírodních podmínkách,
větví se do jednotlivých ramen a v důsledku hloubkové eroze transportují štěrkovitý materiál, který následně ukládají ve formě štěrkových, mezi faktory ovlivňující vznik divočícího vzoru patří: velký přísun hrubšího materiálu do koryta řeky, snadno erodovatelné břehy, rychlé kolísání průtoku, velký spád koryta,
vodní tok je rozdělen do ramen, kdy jednotlivá ramena obtékají stabilizované ostrovy, které zůstávají nad vodní hladinou i při korytotvorném průtoku (speciálním případem anastomózy jsou delty).
Povodí je území, z něhož odtéká voda z atmosférických srážek nebo akumulovaná v ledovcích a ve stálé sněhové pokrývce povrchovou i podzemní cestou do jediného závěrového profilu. Je omezené rozvodnicí či rozvodní čárou, což je čára vymezující geografickou hranici mezi dvěma povodími. Podle způsobu vymezení rozlišujeme orografické a hydrogeologické povodí. Orografické povodí (obr. 8.10) je vymezeno rozvodní čárou (rozvodnicí), která probíhá přes nejvyšší kóty, mezi nimi ležící hřebeny a sedla v bezprostřední blízkosti sledovaného vodního toku. Orografická rozvodnice se vykresluje do topografické mapy jako spojnice průsečíků vrstevnice a kolmice vedená na tečnu k vrstevnici. Rozsah povodí s povrchovým odtokem obvykle souhlasí s rozsahem povodí s podzemním odtokem. Jen v případě složitější geologické stavby rozvodní části povodí může voda přitékat podzemní cestou z orografického povodí sousední řeky nebo naopak do něho vtékat (obr. 8.11). V tomto případě se na základě hydrogeologických podmínek území vymezuje hydrogeologické povodí.
Plocha povodí (F) je potřebná k výpočtu některých měrných jednotek odtoku. Určuje se z mapy tak, že se na ní vymezí rozvodní čárou a změří se planimetrem. Na vodohospodářských mapách jsou velikosti ploch povodí uvedeny. Průběh rozvodní čáry lze vést podle pramenů řek a podle reliéfu terénu. Potíže s vyznačením rozvodnice mohou nastat jen na plochém rozvodí, na rovinách a na místech bifurkací, kdy řeka odvádí vodu různými směry do různých říčních systémů (př. Cassiquiare mezi říčním systémem Orinoka a Amazonky). Ty jsou nejčastěji na rozvodních zabahněných plošinách nebo na úpatí hor, kde se řeky větví na rozlehlých náplavových kuželech. Problém způsobuje také zpětná eroze vodního toku způsobující říční pirátství, kdy řeka odvádí vodu z cizího povodí. Nárůst plochy dílčích povodí nebo subpovodí po levé i pravé straně vodního toku znázorňuje pravoúhlý graf vývoje povodí.
Délka vodního toku se měří od pramene k ústí, délkou povodí se má na mysli vzdálenost od ústí k nejzazšímu bodu povodí.
Pro přehlednost a snadnou orientaci lze rozdělit vodní toky do systémů a podle toho uspořádat i jejich povodí. V praxi se využívají dva modely řádovosti říční sítě. Absolutní řádovost (podle Gravelia) vymezuje počet dílčích vodních toků podle zaústění od moře. Relativní řádovost (př. Strahler) popisuje pramenné úseky vodních toků jako vodní toky 1. řádu. Ke zvýšení řádu dochází jen při soutoku dvou toků stejného řádu a při soutoku dvou toků různého řádu se řád nemění (obr. 8.13). Říční síť se mění v závislosti na ročním období – při jarním tání roste počet zdrojnic toku, během podzimu pak v období sucha počet zdrojnic klesá a s tím klesá také řádovost.
Podle u nás obvyklého systému se toky dělí do řádů. Řeky 1. řádu ústí přímo do oceánu nebo moře bez ohledu na jejich velikost a vodnost. Řeky 2. řádu jsou všechny jejich přítoky. Přítoky řek 2. řádu jsou řeky 3. řádu atd. Z takto roztříděných řek se sestavuje soupis ploch povodí v hydrologickém pořadí (od pramenů po ústí). Z hlediska hydrologického popisu byla vytvořena klasifikace, která číselně označuje hlavní povodí a jejich dílčí části kombinací čísel oddělených pomlčkou a nazývá se číslo hydrologického pořadí. Toto číslo je uváděno v podobě osmimístného čísla: A-BB-CC-DDD (např. 1-10-04-003 Bolevecký potok), kde
Systém hydrologické rajonizace dán Vyhláškou Ministerstva zemědělství o oblastech povodí č. 292/2002 Sb. (detailně viz např. http://www.trasovnik.cz/k_ainfcr/vodopis/hydrCLEN.htm).
Tvar povodí řek má vliv na tvoření průtoků po spadnutí deště a při tání sněhu. K vzájemnému srovnávání jednotlivých povodí je nutno kvantitativně vyjádřit jejich tvarové vlastnosti. Jednoduchým výrazem tvaru povodí je poměr průměrné šířky (w) k délce (L) nebo plochy povodí (P) ke čtverci délky (L2) zvaný charakteristika povodí (α):
Na základě zjištěných a vypočítaných hodnot lze povodí charakterizovat následovně:
povodí | P < 50 km2 | P > 50 km2 |
protáhlé | α < 0,24 | α < 0,18 |
přechodný typ | 0,24 < α < 0,26 | 0,18 < α < 0,2 |
vějířovité | α > 0,26 | α > 0,2 |
Dalším číselným hodnocením je koeficient souměrnosti povodí (KS). Posuzuje plochu pravé části (Pp) povodí k jeho levé části (Pl) a nabývá hodnotu 0 až 1. Čím je hodnoty vyšší, tím je povodí asymetričtější.
Dalšími charakteristikami hodnotící tvar povodí je Gravelliův koeficient a koeficient protáhlosti povodí.
Gravelliův koeficient (KG) stanovuje míru protáhlosti nebo kruhovosti povodí. Vypočítá se poměrem, délky rozvodnice (LR)k obvodu kruhu o stejné ploše, jako je plocha povodí (P). Hodnoty koeficientu jsou rovny, nebo vyšší 1. Čím více se tvar povodí blíží tvar kruhu, tím je KG blíže 1.
Odvození vztahu ve jmenovateli je uvedeno níže.
Koeficient protáhlosti povodí (RE) se vypočítá jako poměr průměru kruhu o stejné ploše, jako je plocha povodí (P), k délce daného povodí (Lv). Nabývá hodnot od 0 (protáhlé povodí) k 1 (ideální kruhové povodí. Odvození vztahu v čitateli je uvedeno níže.
Hustota říční sítě (r) je údaj představující podíl součtu délek všech vodních toků v povodí a plochy povodí (P). Vyjadřuje se v km. km-2. Umožňuje porovnávat hodnoty z více dílčích povodí a získat tak obraz o možnostech dostupnosti určitého objemu vody až po závěrečný profil.
Průměrný sklon povrchu povodí (I) určuje sklonové poměry. Přesnější výpočet zohledňuje výškovou vzdálenost vrstevnic (h), součet délek vrstevnic (l) a plochu povodí (v km2). Vypočítá se podle vztahu:
Protože je však tento výpočet pro ruční provedení velmi pracný, lze ho nahradit méně přesným ekvivalentem:
kde hmax je nejvyšší a hmin nejnižší kóta povodí.
Sklon vodního toku vyjadřuje rozdíl nadmořských výšek dvou bodů sledovaného úseku vodního toku. Největšího spádu dosahují vodní úseky v místech překonání skalních stupňů, kde se nejčastěji vyskytují vodopády. Podílem sklonu toku vzdáleností mezi sledovanými body dostaneme sklon tohoto úseku.
Průměrná nadmořská výška (H) je jednou ze základních geomorfologických charakteristik. Lze ji určit graficky z hypsografické křivky (obr. 8.14), nebo na základě vhodného mapového podkladu vypočítat podle vzorce:
kde Fi je plocha povodí ohraničená vrstevnicemi Hi až Hi-1.
Údaje o zalesnění povodí poskytuje koeficient lesnatosti (KL).
kde PL je zalesněná plocha.
Fyzickogeografické poměry povodí mají rozhodující vliv na velikost odtoku, jeho plošné a časové rozložení a na vývoj mnoha hydrologických jevů spojených s odtokem a doprovázejícího. Zde se zejména popisuje poloha povodí, geomorfologické vlastnosti, klimatické poměry, půdní poměry a vegetační poměry.
Poloha každého povodí je určena především jeho geografickou polohou. Tu lze identifikovat s pomocí zeměpisných souřadnic, zařazením do geografického pásma, výškového stupně atd. Geografická poloha se obvykle doplňuje i hydrologickou polohou, tj. postavením vůči sousedním povodím nebo v povodí hlavní řeky.
Geomorfologické vlastnosti popisují zejména údaje o výškových a sklonových poměrech povodí. K orientačním údajům o výškových poměrech povodí náleží kóty nejvyšších bodů a ústí řeky a údaj o průměrné výšce povodí určený z hypsografické křivky. Průměrná výška a průměrný sklon povrchu povodí umožňují srovnat jednotlivá povodí, ale nevystihují detailnější vlastnosti reliéfu, které jsou potřebné pro vyhodnocení odtoku vody. Tuto nevýhodu pomáhá vyřešit rozdělení celého povodí do specifických typů reliéfu. Ale ani tato typologie není zárukou jednoznačné identifikace odtoku vody. Velkou roli v horských oblastech hraje drsnost povrchu svahů, kterou zvyšují prohlubeniny po vývoji svahů nebo při vývratech stromů. Typ substrátu ovlivňuje také infiltraci. Na svazích s hladkým povrchem dochází k intenzivnějšímu odtoku, naopak svahy pokryté sutí, humusem či lesní hrabankou vsakování zintenzivňují. Na území ČR tak vyšší průměrný odtok souvisí spíše s vyšším podílem podzemních vod než s vysokým povrchovým odtokem. Povodí na flyšových horninách karpatského systému se tak vyznačují vyšším povrchovým odtokem, protože zvětralinový plášť je tvořen jemnozrnným substrátem a ten povrchový odtok urychluje. Oproti tomu krystalické horniny Českého masivu vytvářejí spíše hrubší zvětralinový plášť a tvoří tak drsnější povrch s vyšší akumulační a retenční schopností. Tyto vlastnosti povrchu lze zjistit pouze terénním šetřením.
Klimatické poměry poskytují zejména informace o množství, rozložení a chodu jednotlivých klimatologických charakteristik (př. srážky, teplota, sytostní doplněk atd.). Kromě zmíněných ukazatelů hraje důležitou roli také výpar a výparnost. Výparnost, kterou lze zjistit z map výparnosti či výparu z volné hladiny nebo odvozením z grafu vztahu mezi výparem z vodní hladiny a nadmořskou výškou povodí, ukazuje hodnotu maximálně možného výparu při stálém dostatku vláhu v půdě. Rozdíl mezi výparností a srážkami umožní určit oblasti s nadbytkem nebo nedostatkem vláhy v půdě (např. horské oblasti ČR vykazují v důsledku nižších teplot a tedy nízké výparnosti nadbytek vláhy asi 500 – 800 mm, nejteplejší oblasti naopak poukazují na vláhový deficit asi 300 mm).
Geologické poměry povodí, zejména pak druh matečné horniny mají na odtok velký vliv. Tvrdé krystalické horniny (žuly, andezit aj.) jsou v nezvětralém stavu nepropustné a urychlují povrchový odtok. V případě jejich zvětrávání vytvářejí hrubozrnný zvětralinový plášť, který zintenzivňuje infiltraci. Vysokou propustnost vykazují také porézní pískovce, písky, štěrky či hluboko mechanicky zvětralé nebo tektonicky narušené tvrdé horniny.
Stejný význam mají také půdní poměry, které zejména s ohledem na zrnitostní složení, strukturu, obsah humusu, minerálních látek aj. v půdních horizontech ovlivňují intenzitu vsakování do podložních vrstev zvětralin a hornin.
Výrazný vliv na odtok vody má vegetační kryt. Může zintenzivňovat povrchový odtok, nebo infiltraci. Pozitivní význam pro zadržování vody v krajině a usnadnění tak její regulace mají lesy. Jejich vliv na odtok vody v krajině může být následující:
Účinky lesních porostů zejména vyrovnávají odtok vody, a to tak, že v celkové vodní bilanci mohou zvyšovat podíl výparu. Není ovšem les jako les. Jeho roli v odtoku vody určuje jeho původ v území, stáří, druhová skladba atd. Proto nemají smrkové monokultury na přirozený odtok vody příznivý účinek. Jsou-li vysazovány v území s vláhovým deficitem, opad se rozkládá velmi pomalu, rychleji vysychá a nedostatečně rychle odvádí vodu do podzemí. Naopak v přirozeném vyšším výškovém stupni je situace opačná.
Hydrologický režim představuje souhrn charakteristických změn stavu vodních objektů v čase. Změny řady jevů probíhajících v určitém prostředí či části hydrosféry se označují jako režim řek, režim jezer, režim podzemních vod, režim bažin apod. V rámci režimu řek se hodnotí dlouhodobé, roční, sezónní a denní výkyvy vodních stavů, průtoků, ledových jevů, teploty vody, změny v množství a druhu rozpuštěných látek ve vodě, změny tvaru a průběhu říčního koryta apod. Měrné jednotky odtoku představují základní indikátory pro popis režimu řek a k vzájemnému porovnání odtokových poměrů jednotlivých řek i podmínek pro odtok na jejich povodí.
Průtok (Q) je množství vody, které protéká za jednu vteřinu příčným řezem koryta řeky (průtočným profilem). Vyjadřuje se měrnou jednotkou m3. s-1 a jeho hodnota se vztahuje vždy na dané místo na řece nebo na konkrétní úsek a na určitou dobu. Pro vyjádření vodnosti řeky se využívají následující ukazatele:
Kartografické znázornění dlouhodobého průměrného průtoku je nesnadné, vhodnější je vyjadřovat hodnotu v určených jednotkách.
Celkové množství vody, které odteče korytem řeky za vymezený časový úsek, se označuje jako množství nebo objem odtoku (O). Vyjadřuje se v km3 nebo v m3 za průměrný rok, za daný rok, roční dobu, měsíc, den, za dobu povodně apod. Vypočítá se vynásobením průměrného průtoku potřebného časového úseku počtem vteřin. Může nepřímo sloužit k porovnání vodnosti mezi řekami. Kartografické znázornění řeší stejné problémy jako průtok.
K vyjadřováni plošného odtoku se v důsledku celé řady komplikací používají odvozené relativní průměrné hodnoty. Základem pro jejich odvození jsou průtoky. Specifický čili poměrný odtok (q) – jednotková vydatnost vyjadřuje množství vody odtékající za jednotku času z jednotky plochy povodí. Udává se v litrech za sekundu z plochy 1 km2 (l. s-1. km–2), při vysokém odtoku v m3. s-1. km–2. Odvodí se tak, že se průtok Q se dělí plochou povodí (F) uzavřenou místem na řece, pro které průtok platí.
Kartograficky lze specifický odtok znázornit areálovou metodou kartogramem nebo interpolací izoliniemi.
Odtoková výška nebo výška odtoku (Ho) představuje vrstvu vody rovnoměrně rozloženou na ploše povodí, která odteče za určité období. Vyjadřuje se jako výška v mm.rok-1. Umožňuje porovnávat odtok s množstvím srážek spadlých na povodí za stejné období (v mm sloupce). Mezi roční odtokovou výškou (Hor) a ročním průtokem (Qr) je vztah:
Hodnota 31,5. 106 vyjadřuje zaokrouhlený počet sekund v roce. Kartograficky lze odtokovou výšku znázornit izoliniemi.
Součinitel odtoku čili koeficient odtoku (φ) je číselná hodnota udávající poměr mezi výškou odtoku a srážek nebo objemem odtoku a srážek spadlých na plochu povodí:
Vyjadřuje se desetinným číslem nebo v procentech a informuje o tom, jaký podíl spadlých srážek je řekami odváděn z povodí.
Pro měření odtokových, ale i jiných hydrologických charakteristik se nepoužívá kalendářního, ale hydrologického roku. Jeho počátek je zvolen tak, aby největší část vody, která za rok na povodí spadne, za jeho dobu odtekla řekami. V ČR byl za počátek hydrologického roku zvolen 1. listopad, protože již po tomto datu se může tvořit první zdroj vody – sněhová pokrývka.
vádí
vodní tok
creek
bystřina
potok
řeka
veletok
údolí
pramen
zdrojnice
staničení
stupeň vývoje toku
říční síť
údolní dno
údolnice
inundační území
údolní niva
břehový val
údolní svah
říční terasa
soutěska
kaňon
křivolakost vodního toku
výsepní břeh
jesepní břeh
meandr
meandrový pás
zaklesnutý meandr
příčný profil toku
podélný profil toku
říční vzor
ústí
delta
estuárium
písečná kosa
liman
povodí
rozvodnice
bifurkace
řádovost říční sítě
charakteristika povodí
koef. souměrnosti povodí
Gravelliův koeficient
koef. protáhlosti povodí
hustota říční sítě
koeficient lesnatosti
hypsografická křivka
hydrologický režim
průtok
objem odtoku
specifický odtok
odtoková výška
součinitel odtoku
hydrologický rok
Centrum interaktivních a multimediálních studijních opor pro inovaci výuky a efektivní učení | CZ.1.07/2.2.00/28.0041